Radni Grudziądza zdecydowali: Za śmieci zapłacimy mniej

Tagi:
Nowa stawka za odpady segregowane wyniesie 28 zł. W życie wejdzie jednak dopiero od początku nowego roku. Decyzja zapadła podczas środowej sesji rady miejskiej.
  • Radni Grudziądza zdecydowali: Za śmieci zapłacimy mniej

    Do końca roku będą obowiązywać wcześniej ustalone stawki: 36 zł lub 50 zł w przypadku braku segregacji odpadów.

    archiwum

Do końca roku będą obowiązywać wcześniej ustalone stawki: 36 zł lub 50 zł w przypadku braku segregacji odpadów.

O możliwość obniżenia także opłaty za śmieci zmieszane zapytał radny niezrzeszony Tomasz Tomaszewski.

Odpowiedział wiceprezydent Marek Sikora: - W mojej ocenie nie powinna ona zostać obniżona.

Argumenty? Wiceprezydent przekonywał, że segregacja musi się opłacać, a poza tym miasto może zapłacić wysokie kary, jeśli na składowisko będzie trafiać za mało odpadów wyselekcjonowanych.

Wprowadzenie niższej stawki oznacza, że właściciele i zarządcy nieruchomości będą musieli jeszcze raz wypełniać deklaracje śmieciowe. Radni uchwalili również nowy wzór tego dokumentu. Urzędnicy szacują, że zbieranie zmienionych deklaracji może się zakończyć w październiku. 

Czy zmieni się metoda naliczania opłat? Małgorzata Ossowska-Neumann, radna klubu Prawo i Sprawiedliwość/Ruch dla Grudziądza zaproponowała, aby pracownicy ratusza zastanowili się nad zmianą sposobu naliczania opłat za śmieci na "od osoby".

Marek Sikora przypomniał jednak, że trudno jest zweryfikować, ile osób mieszka w danym domu czy lokalu. Ale wykorzystanie np. mieszanych metod naliczania opłat jest w przyszłości możliwe. 

Autor: redakcja GP
8komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (8)

Jak nie mozna zweryfikować ile osób mieszka w danym lokalu? Marek Sikora jakieś bzdury opowiada. Jak się płaci za czynsz, to widać ile osób jest zameldowanych, bo niektóre media sa od osoby. My jesteśmy wspólnotą mieszkaniową i jest bardzo proste przeliczenie ilości mieszkańców. Niesprawiedliwość przy opłatach za śmieci jest WIELKA. Jedna osoba w lokalu płaci 36, dwie 36, a moi sasiedzi na 5-ciu pokojach zamieszkują w 9 osób tez zapłacą 36. To jest chore i cholernie niesprawiedliwe.Zacznijcie mysleć w tym urzędzie miasta, a nie gadac bzdury, bo w innych regionach widac mądrzejsi i rozsądniejsi są gospodarze.
Magda M., 11.07.2013, 01:31
Pretensje nie do Um a do Twojej wspólnoty. Widocznie taką podjeliście uchwałę co do wysokości opłat, macie jeszcze do wyboru min. płatność na mieszkańca ( i nie musi to być osoba zameldowana) czy wg zużycia wody. Nie bronię Sikory- ale to Ty piszesz brednie i jesteś niedoinformowany(a)- ilość osób zameldowanych to nie to samo co ilość osób mieszkających!!!!
UM pobiera opłaty za jeden lokal x 36zł- powstałą kwotę możecie we wspólnocie pobierać właśnie wg kilku przeliczników!!! W mojej wspólnocie płacimy "na mieszkańca" i to jest uczciwe- bez względu czy zameldowany czy nie- ważne, że mieszka i tyle!!!
Doucz się, doczytaj, doinformuj i wtedy krytykuj!!!
Prezes wspólnoty, 11.07.2013, 07:02
na terenie SM nic się nie zmieniło nie przybyło pojemników do zbiórki selektywnej zbieracze dalej sortują po swojemu tylko cena wzrosła ? znajomy mówił ze przybyło urzędników od śmieci a ich szef to człowiek który uciekł z pumu
komu służą takie ustawy ????
lokator SM, 11.07.2013, 11:26
Niema już obowiązku meldowania lokatorów. Tak więc zameldowanych może być dwie osoby a mieszkać i "śmiecić" dziesięcioro ! Równie rozwiązanie do kitu. Lepsze jednak od naliczania metrażowego.
Lee, 11.07.2013, 06:40
W ocenie Sikory cena nie powinna być obniżona ,bo skąd Urząd weżmie kasę na święta dla swoich .A tak coś się uzbiera do świąt na paczuszki świąteczne
XYZ-g, 11.07.2013, 13:02
Uważam, że liczenie stawki opłat od osoby będzie bardzo krzywdzące dla rodzin z większą ilością dzieci, gdzie opieka prorodzinna. Myślę, że z góry narzucona stawka za wywóz nieczystości jest właściwa.
rodzina wielodzietna, 11.07.2013, 13:54
a co to moja wina ,że Pani ma duzo dzieci i tak opieka daje pieniądze
jakubowska, 12.07.2013, 14:30
A JA MYSLE ZE MOZNA WPRPWADZIC TRZY WARJANTY DLA 1-2 OSOBY JAK BYLO19zl 4 OSOBY 29zl POWYZEJ 5 OSOB 36zl JASTEM SAMOTNA ALE UWAZAMZE NALICZANIE OD OSOBY BYLOBY KRZYWDZACE DLA DUZEJE RODZINY TAK JAK TERAZ JEST TO KRZYWDZACE DLA OSOB SAMOTNYCH PRZY EMERYTURZE 1050-1200zl
danuta, 26.07.2013, 12:39