Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność – jak to zrobić?

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność ma nastąpić już w przyszłym roku. Wyjaśniamy, co się zmieni.
 • Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność

  Ogólnopolskie przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nastąpi 1 stycznia 2019 roku.

  Caleb Stokes (Unsplash.com)

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność to temat, który budzi w Polsce wiele wątpliwości. 1 stycznia 2019 roku wejdzie w życie ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności gruntów. Skutki tej zmiany prawnej dotkną niemal każdego, kto mieszka na gruntach oddanych w użytkowanie wieczyste, a więc miliony Polaków. Wiele osób wciąż jednak nie wie, co dokładnie się zmieni po wprowadzeniu nowych przepisów i jakie działania należy w związku z tym podjąć. Jak przekształcić użytkowanie wieczyste we własność?

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność – co się zmieni?

Użytkowanie wieczyste jako forma „własności" pojawiło się w latach 60. XX wieku. Polega ono na tym, że nieruchomości gruntowe należące do Skarbu Państwa, województwa, powiatu bądź gminy (np. działki budowlane) zostają oddane w użytkowanie osób prywatnych lub prawnych na 99 lat. W zamian za możliwość użytkowania terenu użytkujący musi właścicielowi gruntu zapłacić. Wysokość tej opłaty rocznej wynosi 0,3–3% ceny nieruchomości, a termin jej uiszczenia to koniec marca.

Przeczytaj: Ceny mieszkań w Polsce. Jak się przez 12 lat zmieniły?

Po wejściu w życie nowego prawa użytkownicy wieczyści staną się współwłaścicielami użytkowanych gruntów. Nastąpi to z mocy prawa, a więc niejako automatycznie – dotychczasowa uciążliwa procedura przekształceniowa przestanie obowiązywać. Do dopełnieniu niezbędnych formalności nowi właściciele będą mogli w pełni i swobodnie dysponować gruntami, na których stoi ich dom jednorodzinny czy blok. Zniknie też roczna opłata, zastąpiona przez opłatę przekształceniową w 20 rocznych ratach. Po jej zakończeniu właściciele będą zaś płacić już tylko podatek od nieruchomości – dużo niższy od opłat za użytkowanie wieczyste.

Użytkowanie wieczyste a własność – jakie warunki?

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność obejmie zarówno właścicieli domów jednorodzinnych, jak i mieszkań w blokach. W tym drugim przypadku jest jednak jeden warunek – przynajmniej jedno mieszkanie w danym bloku musi być wyodrębnione na własność w momencie wejścia w życie nowego prawa, czyli w dniu 1 stycznia 2019 roku.

Docelowo ustawa obejmie też grunty, na których znajdują się:

 • miejsca postojowe,
 • garaże,
 • budynki zawierające zarówno lokale mieszkalne, jak i nieruchomości komercyjne – pod warunkiem, że mieszkania stanowią co najmniej 51 proc. powierzchni budynku.

Zobacz oferty: mieszkania na sprzedaż

W przyszłości nowe przepisy mają objąć także grunty, na których znajdują się tylko nieruchomości komercyjne, czyli lokale handlowe i usługowe. Ich właściciele według rządowych zapowiedzi będą płacili opłatę przekształceniową dłużej – przez 33 lata, a nie 20 jak w przypadku lokali mieszkalnych. Już teraz wiadomo jednak, że w przypadku tych gruntów przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nie nastąpi w 2019 roku. Prace nad tymi przepisami dopiero trwają i są dość skomplikowane, co pozwala przypuszczać, że właściciele nieruchomości komercyjnych na dotyczące ich prawo jeszcze poczekają.

Likwidacja użytkowania wieczystego – jakie formalności?

Dotychczas obowiązująca procedura przekształcenia użytkowania wieczystego we własność przestanie obowiązywać. Żeby dokonać przekształcenia, od 1 stycznia 2019 roku wystarczy zaświadczenie, wydane bezpłatnie przez odpowiedni organ reprezentujący dotychczasowego właściciela gruntu. Będą to:

 • dla gruntów Skarbu Państwa – starosta,
 • dla gruntów jednostek samorządu terytorialnego – wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

W zaświadczeniu każdorazowo wskazane zostanie, o jakiej nieruchomości mowa i na czyją własność ona przechodzi. Dokument będzie również zawierać informację o tym, ile wynosi opłata przekształceniowa i przez jaki okres trzeba ją płacić. Na wystawienie takiego zaświadczenia urzędnicy będą mieli maksymalnie 12 miesięcy od dnia przekształcenia. Na wniosek właściciela mieszkania czy domu urząd musi wydać zaświadczenie w ciągu 4 miesięcy.

Sprawdź: Jak zabezpieczyć mieszkanie na czas wyjazdu?

Właściciel nieruchomości nie będzie musiał podejmować żadnych działań w związku z zaświadczeniem. Odpowiedni organ sam wyśle kopię dokumentu do właściwego sądu wieczystoksięgowego. Będzie mieć na to 14 dni od dnia wydania zaświadczenia. Następnie sąd wpisze informację o zamianie użytkowania wieczystego we własność w dziale III księgi wieczystej nieruchomości. Na tym formalności się kończą – rząd zapowiada, że cały proces ma przebiegać maksymalnie prosto.

– Dzięki ustawie od 1 stycznia 2019 roku wszyscy, którzy w Polsce posiadają mieszkanie albo dom, będą ich pełnymi właścicielami. Zabezpieczyliśmy środki na potrzeby ksiąg wieczystych i sądownictwa, tak by ta operacja przebiegała sprawnie – zapowiedział wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność

nattanan23 (Pixabay.com)

Użytkowanie wieczyste a własność – jaka wysokość opłaty przekształceniowej?

Opłata przekształceniowa zastąpi dotychczasowe opłaty za użytkowanie wieczyste. Spłacana będzie w 20 rocznych ratach w terminie do 31 marca każdego roku lub od razu w całości. Wysokość rocznej opłaty przekształceniowej będzie taka sama jak opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego obowiązująca w dniu przekształcenia, czyli 1 stycznia 2019 r.

Opłata przekształceniowa będzie stała. Urzędy będą mogły dokonywać jej waloryzacji nie częściej niż raz na 3 lata, zgodnie ze wskaźnikiem zmian cen nieruchomości określonym przez Główny Urząd Statystyczny. Oznacza to, że gminy nie będą mogły swobodnie podnosić wysokości tej opłaty, jak to niestety często miało miejsce w przypadku opłaty za użytkowanie wieczyste – potrafiły one rosnąć skokowo nawet o kilkaset procent.

Opłata przekształceniowa – kto zapłaci?

Jeśli chodzi o bloki, właściciele mieszkań w formie wyodrębnionej własności będą sami płacić opłatę przekształceniową. W przypadku lokali o spółdzielczym lub lokatorskim prawie własności wnoszenie opłaty jest obowiązkiem spółdzielni. Należy oczywiście liczyć się z tym, że w celu zebrania odpowiednich środków pieniężnych spółdzielnia może podnieść mieszkańcom budynku rachunki.

Właściciel nieruchomości, który znajdzie się w trudnej sytuacji finansowej, będzie mógł ubiegać się o zmniejszenie wysokości opłaty. Wniosek o zmniejszenie należy złożyć najpóźniej 14 dni przed upływem terminu płatności w danym roku. W uzasadnionych przypadkach odpowiedni organ może zadecydować o przesunięciu terminu, w jakim trzeba wnieść opłatę (maksymalnie do końca roku kalendarzowego) lub o rozłożeniu jej na raty.

Co ważne, jeśli właściciel mieszkania czy domu sprzeda nieruchomość przed spłaceniem całości opłaty przekształceniowej, obowiązek uiszczania corocznej opłaty przejdzie na nowego właściciela.

Opłata przekształceniowa – warto zapłacić wcześniej

Ci, którzy postanowią spłacić opłatę przekształceniową wcześniej, sporo na tym zaoszczędzą. W przypadku zapłacenia całej kwoty z góry właściciele lokali położonych na gruntach należących dotąd do Skarbu Państwa mogą uzyskać znaczną bonifikatę. Zniżka wyniesie:

 • w pierwszym roku po przekształceniu – 60 proc.,
 • w drugim roku – 50 proc.,
 • w trzecim roku – 40 proc.,
 • w czwartym roku – 30 proc.,
 • w piątym roku – 20 proc.,
 • w szóstym roku – 10 proc.

Spłacenie całej kwoty w późniejszym terminie oznacza, że właścicielowi lokalu nie przysługuje już żadna zniżka.

Zobacz też: Czy opłaca się spłacić kredyt hipoteczny wcześniej?

Co ważne, powyższe informacje dotyczą tylko gruntów dzierżawionych od Skarbu Państwa. Jeśli chodzi o działki należące do gmin, samorządy same zadecydują, czy zastosować bonifikaty i w jakiej wysokości. Rząd nie może nic gminom narzucić w tej kwestii, ponieważ naruszałoby to konstytucyjną zasadę autonomii samorządów. Można jednak przypuszczać, że rady gmin w wielu przypadkach uchwalą bonifikaty podobne do tych obowiązujących przy gruntach Skarbu Państwa. Zniżki mogą być nawet bardziej atrakcyjne – do 90 proc. 

Autor: Przemysław Zańko
52komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (52)

You won't need to just use for you to keep in touch with old
and new friends. First, you need to understand how make
a can make it easier to generate quality backlinks. There are a lot of more very honest ones. My homepage: mobile slot games real money
XG, 27.10.2018, 15:41
You will soon get a proper picture of who the great ones become.
Should you want funds to come your way, you better work harder and produce more articles.
A well crafted first paragraph is essential. My blog post: 3win8 apk
GS, 01.11.2018, 14:07
I was honored to receive a call coming from a friend when he found the important guidelines shared on the site.
Going through your blog article is a real fantastic experience.
Thanks again for thinking about readers like me,
and I wish you the best of success like a professional
in this domain. My blog breastfast opinioes comprar comentarios fabricante forum
QK, 16.12.2018, 18:09
Thanks for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts
and I am waiting for your next write ups thank you once again. dildok3
Pamala, 15.11.2020, 21:02
I really like what you guys are up too. This sort of clever work and exposure! Keep up the superb works guys I've included you guys how to get help in windows 10 blogroll.
LJ, 21.05.2019, 11:38
Hello superb blog! Does running a blog similar to this require a lot of work?
I've absolutely no understanding of programming but I had been hoping to
start my own blog in the near future. Anyways,
should you have any ideas or tips for new blog owners please share.
I understand this is off subject however I simply had to ask.
Cheers!
UE, 21.01.2019, 12:00
I used to be suggested this blog through my cousin. I'm not positive whether or not this publish is written by way plenty of fish dating site him as
no one else know such distinctive approximately my difficulty.
You're incredible! Thanks!
VM, 12.11.2019, 02:09
Hi my friend! I wish to say that this post
is awesome, great written and include almost
all significant infos. I'd like to see extra posts like this . My blog ... webhosting
TC, 08.08.2020, 21:44
I read this piece of writing fully about the comparison of
most up-to-date and earlier technologies, it's remarkable article. My blog post :: best web hosting company
PJ, 09.08.2020, 08:54
Your method of telling the whole thing in this article is genuinely
good, every one be able to without difficulty understand
it, Thanks a lot. My site; best web hosting sites
GS, 09.08.2020, 08:54
I visited multiple best web hosting company sites but the
audio quality for audio songs present at this web page is actually
fabulous.
MG, 09.08.2020, 08:58
The most common minimize is affectionately known as the outstanding
reduce. None from the tea and biscuits we've got when my wife underwent exactly the same process,
mind you my lady didn't have to stand it a line waiting her utilize go through a
five second electronic lunge, but the picture painted makes me smile. "Cloning is normally often considered as the creation of genetically identical individuals. My webpage :: anchortext
LG, 13.08.2020, 14:03
After I originally commented I appear to have clicked the -Notify me when new comments
are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I receive 4 emails with the same comment.
There has to be a means you are able to remove me from that service? Thanks! adreamoftrains webhosting web hosting company
AB, 09.08.2020, 14:14
I savour, lead to I discovered just what I used to be looking for.
You have ended my four day long hunt! God Bless you man.
Have a great day. Bye adreamoftrains content hosting web
hosting services
VC, 09.08.2020, 20:12
Hello friends, how is all, and what you would like to
say on the topic of this piece of writing, in my view its genuinely remarkable designed
for me. adreamoftrains best web hosting 2020 web hosting reviews
HF, 09.08.2020, 20:12
Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring on other blogs? I have a blog based upon on the same information you discuss and
would really like to have you share some stories/information. I
know my subscribers would value your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an email. adreamoftrains web hosting company web hosting service
LU, 09.08.2020, 20:12
Excellent post but I was wondering if you could write a litte more on this topic?
I'd be very grateful if you could elaborate a little
bit further. Many thanks! adreamoftrains best web hosting 2020 hosting services
WS, 09.08.2020, 20:15
Hey there! I understand this is somewhat off-topic but I had to ask.
Does building a well-established blog like yours require a lot of work?
I'm completely new to running a blog however I do write in my journal everyday.
I'd like to start a blog so I will be able to share my own experience and thoughts online.
Please let me know if you have any kind
of recommendations or tips for new aspiring blog owners.
Appreciate it! adreamoftrains web hosting companies best web hosting sites
LC, 09.08.2020, 20:16
Excellent post. I used to be checking constantly this blog
and I'm impressed! Extremely useful information specifically the last part :) I take care of such info
a lot. I was looking for this certain info for a very lengthy time.
Thanks and best of luck. adreamoftrains webhosting
web hosting sites
ZH, 09.08.2020, 20:16
This site truly has all the information I needed concerning this subject and didn't know who to
ask. adreamoftrains hosting services web hosting company
RR, 09.08.2020, 20:16
Hi to every body, it's my first pay a quick visit of this
blog; this web hosting services site contains
remarkable and in fact good data for visitors.
GH, 12.08.2020, 03:56
Hi there Dear, are you genuinely visiting this web hosting providers
site on a regular basis, if so afterward you will without doubt obtain nice know-how.
GY, 12.08.2020, 03:57
Thanks for ones marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you may be
a great author. I will ensure that I bookmark your blog and will often come back in the future.
I want to encourage you to definitely continue your great posts, have a nice afternoon! My site ... minecraft
HV, 15.04.2019, 07:18
Maybe its time to replace those cafe curtains with shutters or shades.
Nightstands are often piled high with reading material, glasses, jewelry,
but more. They also have a golf course where you can kick as well as relax. My site :: shop design soccer
NT, 04.12.2018, 23:16
Yes! Finally something about minecraft.
VE, 29.03.2019, 21:16
Have you ever thought about adding a little bit more than just
your articles? I mean, what you say is important and all.
Nevertheless think about if you added some great graphics or videos to give your posts more, "pop"!
Your content is excellent but with pics and video clips,
this blog could undeniably be one plenty of fish dating site the very best in its niche. Fantastic blog!
GB, 12.11.2019, 07:21
http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/ - Amoxicillin 500 Mg Amoxicillin blt.wbod.regiodom.pl.woh.ow http://mewkid.net/when-is-xuxlya2/
agudepaveqaqu, 20.10.2020, 23:42
poetry essay writing great essays do my assignment for me now
KwgdMing, 29.11.2020, 10:37
where can i pay someone to write my essay essay writing on newspaper i need help with an essay
DvscOxype, 29.11.2020, 17:54
phd literature review great writing 4 great essays college essays princeton
FsfBumma, 30.11.2020, 20:13
dissertation art writing a personal essay for pa school college writing research paper
FgsOxype, 01.12.2020, 15:04
algebra homework biology assignment help research paper folder
FnsbBumma, 01.12.2020, 17:47
college essay grammar term paper writers custom essay writer
FtghBumma, 02.12.2020, 08:46
help with geometry homework affordable essay writing help writing a thesis statement for a research paper
Jgscbuige, 02.12.2020, 11:45
maths coursework homework help science write my literature review
FqfBumma, 03.12.2020, 06:21
cialis 36 hour dosage daily use cialis cost cialis price comparison
DvncOxype, 09.12.2020, 16:05
cialis 36 hour dosage cialis 20 mg for sale cialis 36 hour
FbsbBumma, 11.12.2020, 09:14
cialis original online cialis manufactured in canada generic cialis 10mg
FqbfBumma, 13.12.2020, 13:29
online pharmacy no prescription erectile dysfunction treatment online canadian pharmacy
JtmfBumma, 11.01.2021, 02:54
texas state board of pharmacy http://pharmacy-onlineasxs.com/ canadian pharmacy reviews
NllpOxype, 11.01.2021, 16:28
erectile dysfunction ed meds board of pharmacy
AqwsBumma, 11.01.2021, 17:27
canada online pharmacy best erectile dysfunction pills canada drug pharmacy
KhthMing, 11.01.2021, 22:08
pharmacy drugstore online express scripts pharmacy best online canadian pharmacy
FgvdOxype, 12.01.2021, 10:21
LokuBumma, 13.01.2021, 14:52
generis cialis online overnight delivery shop for cialis cialis in vegas http://cialijomen.com/ - cialis mit paypal bezahlen ’
NlbxOxype, 20.01.2021, 20:42
where to buy cialis cialis without a prescription generic cialis no prescription paypal http://21cialismen.com/ - review buy cialis online ’
FbdhOxype, 21.01.2021, 13:34
36 hour cialis cost of cialis 20mg cialis bestellen deutschland http://mycialedst.com/ - cialis women video ’
KbctMing, 21.01.2021, 21:00
canadian no prescription pharmacy cialis buy cialis cheap fast delivery generic cialis 20mg x 15 tabs http://phrcialiled.com/ - cialis dopoxetine ’
Jvcbxbuige, 23.01.2021, 08:36
cialis brand Fildena cialis super active experiences https://xz-pharmacyonline.com - Malegra DXT ’
KbbtMing, 26.01.2021, 04:53
buy cialis buy cialis with no persciption female cialis online http://cialmenshoprx.com/ - 5mg cialis ’
AhmdBumma, 26.01.2021, 05:41