Pozwolenie na budowę dostaniesz szybciej. Rząd szykuje nowe prawo

Uproszczenie procedur budowlanych i skrócenie czasu wydawania pozwoleń na budowę. Takie zmiany w prawie przewiduje projekt założeń nowelizacji prawa budowlanego przygotowany przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, który wczoraj przyjął rząd.
  • Budowa domu jednorodzinnego

    Budowa domu jednorodzinnego

    Silka Ytong
  • O ile skróci się czas uzyskania pozwolenia na budowę

    O ile skróci się czas uzyskania pozwolenia na budowę

    Emmerson

O ile szybciej będzie można dopełnić wszelkich formalności związanych z budową budynku jednorodzinnego? Mniejsza liczba procedur oraz przyspieszenie postępowania pozostałych będzie skutkować czasem krótszym w dużych miastach według informacji MTBiGM nawet o 74 dni.

Największe oszczędności mają zostać uzyskane w czasie trwania procedury poprzedzającej rozpoczęcie robót budowlanych. Projekt zakłada skrócenie czasu trwania tej procedury nawet o 56 dni (w dużych miastach) poprzez udzielanie milczącej zgody w odpowiedzi na zgłoszenie z projektem budowlanym.

Zobacz też: Zmiany w prawie budowlanym pomogą w budowie domu

Kolejnych 7 dni będzie można zyskać za sprawą likwidacji procedury zawiadomienia organu administracji architektoniczno-budowlanej o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych. Skrócenie czasu na uzyskanie milczącej zgody na użytkowanie również pozwoli na oszczędność czasu wynoszącą 7 dni. Całkowitej likwidacji ulegną łącznie 4 procedury.

Propozycje zmian to krok w dobrym kierunku. Mniejszy zakres dokumentacji i krótszy czas trwania procedur pozwoli Inwestorowi zaoszczędzić czas i pieniądze. To również mniejsza skala obciążeń po stronie organów administracyjnych prowadzących przedmiotowe postępowania.

Źródło: Emmerson S.A. 

Autor: redakcja.regiodom
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

Śmiać się czy płakać z takiego projektu zmian ?
Zmniejszyć "nierobów " w urzędzie o 70 % i nie potrzeba żadnych zmian ustawowych .
Dziś stado urzędnicze działa na wzór Białorusi - nie dasz - czekasz ?
Dasz - masz znajomości i " załatwione " w czasie JEDNEGO ROKU !!!!!!!!!
puł-tusk, 28.07.2013, 17:14
Kto smaruje łozyska ten jedzie nie smarujesz maszyne zatrzesz.
Trup, 28.07.2013, 19:22
Nie podniecajcie się bo już Palikot będąc jeszcze w PO "pracował" nad tym gniotem budowlanym pod hasłem Przyjazne Państwo.
Dla respektowania nowego prawa budowlanego trzeba będzie zatrudnić ok. 50 tys. nowych urzedników.
Jaśko, 29.07.2013, 14:11