Planujesz zakup mieszkania? Zacznij zbierać na wkład własny

Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła Rekomendację S, która dotyczy dobrych praktyk w zakresie zarządzania kredytami hipotecznymi. Kierunek ten KNF zapowiadała już wcześniej, a teraz doprecyzowała szczegóły. Zobacz, jak wyglądają rekomendacje KNF.
  • Osiedle mieszkaniowe

    KNF złagodziło swoje stanowisko i dochodzenie do pożądanej wysokości wkładu własnego będzie rozłożone w czasie.

    mk

Osoby planujące kupno mieszkania z niecierpliwością czekały na informacje Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) mówiące o tym, czy w przyszłości konieczne będzie posiadanie wkładu własnego.

Okazało się, że dopiero od roku 2017 roku, a nie jak wcześniej zapowiadano od 2015 roku, kredytobiorcy będą musieli mieć 20-procentowy wkład własny. Niektórych ucieszy również fakt, że nadal możliwe będzie uzyskanie kredytu na poziomie 90 procent wartości mieszkania. Trzeba będzie jednak spełnić warunek i ustanowić dodatkowe zabezpieczenie brakującego wkładu własnego. 

Wkład własny będzie wymagany, ale jego wysokość będzie zmieniać się w poszczególnych latach


Opracowanie: Emmerson S.A. 

Pozytywne jest to, że wprowadzanie wysokiego wkładu własnego zostało rozłożone w czasie. Dzięki temu, że stanowisko KNF-u zostało złagodzone wobec pierwotnych zapowiedzi, potencjalni kredytobiorcy zyskają na czasie. Natomiast cały rynek mieszkaniowy nie zostanie narażony na większe zawirowania.

Informacje dla osób planujących zakup mieszkania na kredyt: O kredyt hipoteczny będzie jeszcze trudniej po zmianach KNF-u

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Emmerson S.A.
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

BIORĄC POD UWAGĘ LUBELSKIE PŁACE ... http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20130118/MAGAZ... ... I BIORĄC POD UWAGĘ, ŻE POLACY W ZDECYDOWANEJ WIĘKSZOŚCI NIE MAJĄ W OGÓLE OSZCZĘDNOŚCI! (BO PŁACE SĄ ZBYT NISKIE, NA TO ABY BYŁO Z CZEGO OSZCZĘDZAĆ) ... http://natemat.pl/37585,stan-konta-0-zl-tak-wygladaja-oszczednosci-20-ml... ... TO NIE MA CO WYPATRYWAĆ ODWRÓCENIA TRENDU SPADKOWEGO CEN MIESZKAŃ; WKŁAD WŁASNY TO KOLEJNE OGRANICZENIE REALNEGO POPYTU NA MIESZKANIA (REALNY POPYT TO CI CO MOGĄ KUPIĆ MIESZKANIE, A NIE CI CO TYLKO CHCĄ!) POŻYCZKA GOTÓWKOWA W PL JEST ZBYT DROGA i ZBYT OBNIŻA ZDOLNOŚĆ KREDYTOWĄ NA ZAKUP MIESZKANIA, ABY MOŻNA BYŁO "POŻENIĆ" KREDYT GOTÓWKOWY NA WKŁAD WŁASNY i KREDYT HIPOTECZNY; POZOSTAJE OSZCZĘDZANIE, KTÓRE WYDATNIE ODCIĄGNIE W CZASIE ZAKUP MIESZKANIA, A PRZYPOMINAM, O GIGANTYCZNEJ NADPODAŻY MIESZKAŃ, W TYM DZIESIĄTKI TYSIĘCY GOTOWYCH! CENY MIESZKAŃ W LUBLINIE, JAK I W WIĘKSZOŚCI MIAST W POLSCE, WCIĄŻ PRZESZACOWANE SĄ O 10-20%. A UREALNIENIE PROCESU FINANSOWANIA KUPNA MIESZKAŃ, CZYLI KONIEC KREDYTÓW NA 100% WARTOŚCI MIESZKANIA I KONIEC KREDYTÓW WALUTOWYCH, KTÓRE PRZEKŁAMYWAŁY MOŻLIWOŚCI FINANSOWE POLAKÓW, TO KONIEC CEN ŻYCZENIOWYCH DEVELOPERÓW I KONIEC ELDORADO NAGANIACZY NA ZAKUP PRZEWARTOŚCIOWANYCH MIESZKAŃ PO WYSPEKULOWANYCH CENACH... http://biznes.interia.pl/finanse-osobiste/news/nabici-we-franka,1870208 ...
tylko prawda, 19.06.2013, 19:52