Opłaty za śmieci w Szczecinie. Jest nowa rewolucja. Co się zmieni? [prezentacja]

Znamy już szczegóły zmian związanych z opłatami za śmieci. Prezydent Szczecina proponuje niższe stawki, rozwiązanie problemu odpadów zielonych oraz częstszy odbiór gabarytów.
  • Opłaty za śmieci w Szczecinie. Przed nami kolejne zmiany

    Andrzej Szkocki/archiwum

Propozycje zmian opłat za śmieci w Szczecinie trafią na listopadową sesję rady miasta. Jeśli radni je przyjmą zaczną obowiązywać już od nowego roku.

Oto najważniejsze zmiany:

Niższe opłaty za wywóz i zagospodarowanie odpadów.

- W zabudowie jednorodzinnej ryczałt miesięczny za gospodarstwo domowe miałby wynosić 50 zł przy selektywnym sposobie gromadzenia odpadów i 80 zł przy nieselektywnym

- w zabudowie wielorodzinnej: 4 zł / m3 zużytej wody przy selektywnym sposobie gromadzenia odpadów i 5 zł / m3 przy nieselektywnym sposobie.

- Po przyjęciu nowych stawek każdy właściciel nieruchomości będzie musiał ponownie złożyć deklarację. Ta konieczność wynika z zapisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach - tłumaczył Paweł Adamczyk, z-ca dyr. do spraw komunalnych szczecińskiego magistratu.

Kolejne proponowane zmiany to:

- Zmiana zasad obliczania opłat w domach jednorodzinnych. Teraz obowiązuje ryczałt dla wszystkich. Po zmianach zostanie wprowadzona metoda uzależniona od ilości zużycia wody. Ale tylko dla tych osób lub rodzin, u których średnie miesięczne zużycie wody z nieruchomości nie przekracza 4 m3.

- Zebrane dane, a także analiza danych statystycznych, wskazują, że takie ilości wody zużywane są przez właścicieli nieruchomości prowadzących samodzielne, bądź dwuosobowe gospodarstwa domowe. Dla tych osób wcześniejsza opłata zryczałtowana od gospodarstwa domowego była zbyt wysoka i stanowiła bardzo duże obciążenie budżetu małego gospodarstwa domowego - dodaje Paweł Adamczyk.

Jest też świetna wiadomość dla właścicieli przydomowych ogródków. Będą odbierane od 1 kwietnia do 30 listopada każdego roku.

W zabudowie jednorodzinnej właściciel będzie musiał zapewnić pojemnik na tego rodzaju odpady. Będą one wywożone raz w tygodniu. W zabudowie wielorodzinnej odpady będą odbierane w systemie kontenerowym – na zgłoszenie właściciela nieruchomości kontener będzie wstawiany na 48 godzin (3 razy w miesiącu) a następnie odbierany a odpady przekazane do zagospodarowania.

Ostatnia zmiana. Z bloków i wspólnot mieszkaniowych częściej będą odbierane odpady wielkogabarytowe. Do tej pory było to 12 razy w roku. Od stycznia - aż 24 razy w roku.

Dookreślono też definicję odpadów wielkogabarytowych, są to m. in.: stoły, krzesła, szafy, tapczany, łóżka, fotele, dywany, materace, zabawki dużych rozmiarów, itp. a nie wszelkiego rodzaju części samochodowe, odpadów sanitarnych, remontowych, rozbiórkowych, budowlanych, w tym stolarki okiennej i drzwiowej.

Zwiększy się też ilość pojemników do selektywnej zbiórki (tzw. dzwonów) o ponad 540 na terenie całego miasta. 

>>> Zmiany opłat za śmiecie w Szczecinie. PREZENTACJA

Autor: GDP
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

"Jest też świetna wiadomość dla właścicieli przydomowych ogródków. Będą odbierane od 1 kwietnia do 30 listopada każdego roku."
Będą odbierać ludziom ogródki? To faktycznie rewolucja.
ZS , 28.10.2013, 14:16
Panowie ładowacze, gdzie zgubiliście przepisy i zasady bhp!!!!!
Krzysztof, 28.10.2013, 14:31
je..ć bhp jak im się kubeł do nowiutkiej śmieciarki wpier...ł :) co mają po Ciesiółkę dzwonić aby dźwigiem go wyrwał
ykhm, 28.10.2013, 14:35
hahaha dobre, jak mierne wykształcenie dziennikarza i jego równie mierny poziom artykułu może zmienić sens wypowiedzi o 180 stopni :)
lewar, 28.10.2013, 14:34
czy sklepy opakowania mogą kłaść obok pojemnikow/wszelkiego rodzaju opakowania z kartonów/ czy powinny je wkładać do pojemników pocięte?przy pojemnikąch przy andrzejewskiego na trawniku leży spora ilość opakowań Może straż miejska zwróci na t uwagę?
grażyna fakowska, 28.10.2013, 17:41