Od stycznia musimy budować domy bardziej energooszczędne

Od 1 stycznia 2014 roku każdy, kto planuje budowę domu, będzie musiał spełnić nowe Warunki Techniczne. Dzięki zmianom w prawie nowe budynki będą bardziej energooszczędne.
  • Ocieplenie domu wełną mineralną

    Rockwool

Od nowego roku w życie wchodzi rozporządzenie, które będzie dotyczyć wszystkich nowo budowanych obiektów, dla których inwestor będzie ubiegał się o pozwolenia na budowę.

Na czym będą polegać zmiany? Aby uzyskać pozytywną weryfikację Nadzoru Budowlanego, projekt domu będzie musiał przewidywać grubszą warstwę ocieplenia oraz okna i drzwi o lepszych parametrach izolacyjnych. Dom będzie musiał również spełnić wymagania w zakresie wartości maksymalnej wskaźnika energii pierwotnej (Ep).

Jakie zmiany w projektach domów nas czekają? Wymagana grubość izolacji termicznej ścian naszych budynków wzrośnie średnio o około:

  • 2 cm w roku 2014,
  • 4 cm w 2017 roku,
  • 5 cm w 2021 roku.

Podobnie sprawa wygląda w przypadku dachów i podłóg. Grubość izolacji cieplnej na dachu to ok. 15 cm obecnie, 18 cm w 2014 roku, 20 cm w 2017 i 25 cm w 2021 roku. W podłogach izolacja termiczna ma dziś 6 cm,a pozostałych latach ma wynieść 10 cm.

Wyższe koszty izolacji, niższe koszty eksploatacji

Budowanie wedle nowych wytycznych wymagać będzie wyższych funduszy. Jednak grubsza izolacja oraz cieplejsze okna i drzwi zewnętrzne pozwolą nam na zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku, zwłaszcza tych ponoszonych w sezonie grzewczym.

– Zestawiając obecne i przewidywane na 2021 rok minimalne grubości ociepleń, ogrzanie średniej wielkości domku jednorodzinnego pozwoli nam zaoszczędzić 1000 złotych rocznie. Uwzględniając jednak rosnące tempo zmian cen energii na światowych rynkach, oszczędności mogą okazać się nawet większe – uważa Piotr Pawlak z Rockwool Polska.

Aby ułatwić życie osobom planującym budowę nowego domu, nowe Warunki Techniczne będą wprowadzane stopniowo. Kolejne zmiany wymagań obowiązywać będą od 2014, 2017 i 2021 roku. Wydaje się jednak, że planując w najbliższej przyszłości budowę domu, warto pomyśleć nad przyszłymi wymogami już wcześniej.

Autor: redakcja.regiodom
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

W innych państwach takie ocieplanie budynków może i przynosi wymierne korzyści i w kosztach eksploatacji czyli oszczędności w opłatach za ogrzewanie mieszkania. Niestety w naszych polskich realiach to tylko wyciąganie naszych pieniędzy na te dodatkowe ocieplanie budynków, bo w praktyce wygląda to jak w poniżej przedstawionym przykładzie.
Ociepliliśmy blok wbudowany z wielkiej płyty 29 lat temu, oczywiście zrobiliśmy to zgodnie z wszelkimi przepisami i wymogami wykonanego wcześniej drogiego audytu energetycznego. Audyt ten stwierdzał że po ociepleniu budynku według zaleceń zaoszczędzimy około 30% kosztów ogrzewania budynku! Ściany budynku ocieplono styropianem grubości 15 cm wymieniono okna na klatkach schodowych i w piwnicach. Ocieplenie wykonywała firma wybrana na przetargu, czyli kto zrobi taniej. Koszt ocieplenia cztero klatkowego pięcio kondygnacyjnego bloku łącznie z wymianą rynien i rur spustowych wyniósł 370 tysięcy zł. Ponieważ w mieście ocieplono dużo bloków w tym samym roku to skutkowało to tym że w nowym sezonie grzewczym miejskiej spółce ciepłowniczej w jakieś 25 – 35% spadłaby ilość sprzedanego przez nią ciepła. Spółka nie czekając na to zgodnie z przepisami podniosła ceny za ogrzewanie i ciepłą wodę w nowym sezonie grzewczym! Takim oto sposobem wszyscy co zainwestowali w ocieplenie budynków zamiast zaoszczędzić są w plecy bo nie dość że ponosimy wysokie koszty tego ocieplenia budynku to płacimy za ogrzewanie i ciepłą wodę tyle samo co płaciliśmy przed ociepleniem! Poco więc było ocieplać budynek? Monopolista w dostarczaniu ciepła i ciepłej wody miejska spółka ciepłownicza nie jest w ogóle zainteresowana jakąkolwiek modernizacją pieców czy ciepłociągu która spowodowała by zmniejszenie ceny sprzedawanego przez nią ciepła i kosztów jej funkcjonowania. Po co cokolwiek modernizować jak odbiorcy i tak zapłacą za wszystko łącznie z dużymi stratami które generuje stary 40 letni nie modernizowany skorodowany ciepłociąg ulegający co jakiś czas awariom! Odbiorcy zapłacą za wszystko tyle im się każe bo przecież nie mają żadnego innego wyboru! Okazało się w praktyce że im mniej zużywamy ciepła tym więcej za nie płacimy, dokładnie tak samo jest z wodą użytkowa dostarczaną też przez miejską spółkę! Aż się boje pomyśleć ile będziemy płacić za centralneogrzewanie i ciepłą wodę kiedy wszystkie budynki wielorodzinne w mieście zostaną ocieplone!
adam, 23.11.2013, 16:05
ok pewnie masz rację ale tu jest mowa o domkach a nie blokach. więc ci co budują sobie, oszczędzają. wg tego co ty piszesz ludzie z bloków jednak nie.a szkoda
wacław, 26.11.2013, 08:41
CO za porąbane czasy, w których urzędas mówi nam jak mamy budować, żeby było nam ciepło. A może ja lubię zimne domy. Moja działka, mój dom, moje królestwo! Jak uznam, że mi zimno i że zbyt dużo płacę za media to sam zadbam o izolację itp. Żaden pajac nie musi nam mówić co dla nas jest lepsze, bo skąd on niby wie że tak jest?
Janek, 25.11.2013, 10:39