Nowe przepisy. Spłata kredytu walutą z kantoru

Posłowie przyjęli tzw. ustawą ”antyspreadową”. Daje ona możliwość samodzielnej spłaty kredytu w walucie, w jakiej został on udzielony. Nie wiadomo jednak, czy kredytobiorcy rzeczywiście skorzystają na takim rozwiązaniu.
  • Franki szwajcarskie

    Według nowych przepisów, kredyt we frankach będzie można spłacać walutą z kantoru.

    sxc.hu

Kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich spłaca dziś ok. 700 tys. Polaków. Raty tych kredytów rosną od tygodni, wraz z kursem szwajcarskiej waluty. Spłacający zadłużenie ponoszą dodatkowo koszt spreadu, czyli ustalanych przez banki kursów wypłaty i spłaty kredytu.

Zakup waluty w dowolnym miejscu

Sejm przyjął jednak ustawę, która ma pomóc posiadaczom kredytów walutowych. Nowe przepisy umożliwią kupowanie walut w dowolnym miejscu, nie tylko w banku, w którym mamy kredyt. Taka operacja (spłacanie zadłużenia w walucie obcej, tak w gotówce jak i w formie przelewu) nie będzie wymagała podpisywania żadnego aneksu do umowy kredytowej. Bank nie będzie mógł również naliczyć nam z tego tytułu dodatkowych opłat i prowizji.

– Zmiany przełożą się w sposób bezpośredni na oszczędności przy spłacie rat kredytowych – mówi Jacek Kasperczyk, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl. – W rezultacie spreadów stosowanych przez banki rata kredytu w przeliczeniu na złote była wyższa aniżeli ta, którą można by wyliczyć, gdyby przyjąć samodzielne nabywanie waluty.

Jaka to różnica? Analitycy Comperii wyliczyli to na przykładzie kredytu hipotecznego w CHF, udzielonego w styczniu 2008 roku, na kwotę 300 tys., z okresem spłaty 30 lat. Wysokość miesięcznej raty to 495,78 CHF. Jeśli obecnie kupilibyśmy walutę w kantorze, w przeliczeniu na złotówki zapłacimy 1745,14 zł. Wysokość raty przy średnim kursie stosowanym przez banki sięgnie 1789,76 zł. Kupując franki w kantorze oszczędzamy więc 44,62 zł.

Czy ustawa "antyspreadowa" coś zmieni?

Według fachowców, zbawienny efekt nowej ustawy może być pozorny. Problem może się pojawić, jeśli większość z blisko 700 tys. osób, które posiadają kredyt we franku, ruszy do kantorów po zakup tej waluty. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w maju zadłużenie Polaków we frankach wyniosło 149,7 mld zł.

Aby zaspokoić miesięczne potrzeby kredytobiorców, kantory musiałaby sprzedawaćponad 330 mln franków co miesiąc. Dostawcy franków musieliby wydawać miesięcznie ponad miliard złotych, aby pozyskać taką ilość waluty. Jak taka sytuacja przełożyłaby się na kursy stosowane w kantorach?

– Taką kwotę trudno będzie zebrać. Kantory to na ogół małe przedsiębiorstwa i mogą mieć problem z pozyskaniem tak dużej ilości waluty – dodaje Kasperczyk. – Ponadto rosnący popyt na dane dobro wpływa na wzrost jego ceny. Jeżeli nagle taka rzesza ludzi ruszyłaby do kantorów, to można od razu się spodziewać wzrostu spreadów stosowanych przez te firmy.

Z drugiej strony, skoro kantory podniosą ceny walut, to zdaniem fachowców, banki zmodyfikują swoją ofertę tak, aby wychodziła ona naprzeciw oczekiwaniom klientów. 

Autor: Jacek Szydłowski
16komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (16)

A w kantorze to Frank PO 1,00zł
Wańka, 31.07.2011, 09:56
Ten POpaprany rząd jak zwykle chce dobrze tylko mu nie wychodzi. Dobrze wiedzą, że sprzedaż waluty to nie obszar dobroczynnej działalności. Czy bank czy kantor ktoś na tym zarobi a kredytobiorca zawsze lany jest w "D". Zamiast celowo uchwalać takie buble nie dające pewności i stabilizacji biorącym kredyty niech uchwalą 1 jedyny przepis gwarantujący oprocentowanie kredytów hipotecznych takie jak w pozostałej części Europy. Spread to osobna kwestia. Dlaczego akurat tylko bank ma być zabezpieczony z powodu ryzyka związanego zw wzrostem kursu waluty? Tu dochodzimy do sedna sprawy. Dlatego bo właścicielami banków w 98% są .... No właśnie kto? Oni liczą każdy grosz, dbają tylko o swoje interesy i doją Polaków od setek lat. A my ich mamy jeszcze przepraszać ...
Z, 31.07.2011, 15:06
POd ciemny lud i dla mnie,bo mam oszczędności we frankach
ja, 31.07.2011, 17:08
I hate my life but at least this makes it beaablre.
Yuko, 12.02.2012, 21:11
jeżeli ktoś zaciąga kredyt to musi się liczyć z ryzykiem takim czy innym. Umowa jest umową i tyle! To nie rząd ma dbać o dłużników tylko oni sami ! chcieli zacwaniakować bo taniej ? niech płacą! i sytuacja hipotetyczna żeby frank spadł do progu np 50 groszy to kredytobiorcy płacili by więcej?
myślący, 04.08.2011, 09:09
Ty zacwaniakować, a nie chodzisz po sklepach szukając niższych cen ? Każdy z Nas biorących kredyt we franku liczył się mniej lub więcej z ryzykiem wzrostu waluty. Masz za dużo pieniędzy i czasu ? Spożytkuj go, idź oddaj do domu dziecka ...
kb, 05.08.2011, 08:05
No chyba to nie jest ok jeżeli Getin Bank brał w ostatnich miesiącach 43 groszy
a PEKAO BH 21 groszy (też zbyt dużo) to np. przy 2000 franków daje kupę kazy , nie 44 zł. Bank internetowy sprzedaje po 3.54 a PEKAO 3.74 (26.08.11)
20 groszy x 1000 CHF = 200 zł , przy 2000 daje to 400 zł różnicy. TYm osobom którym to wydaje się mało mogę podać nr mojego konta. A dziennikarzyna piszący ww tekst i obliczenia niech sie nie ośmiesza.
Wlodek, 30.08.2011, 18:03
bezmyślny człowieku, odróżnij proszę cwaniakowanie od próby zaoszczędzenia!
Nikt nigdy niczego nie przewidzisz na 100%.
Ustawa ma chronić tych, których banki okradają poprzez bardzo wysoki spread. Nikt nikomu nic nie daje. Jeśli zaś fran będzie po 50 gr (hipotetycznie), to mając np. 10 000 CHF zadłużenia musisz oddać 5 000
PLN - prosta matematyka! Czy nowa ustawa w znaczący sposób pomaga kredytobiorcom? Moim zdaniem nie, ale to jedynie moja opinia. Sam płacę kredyt w CHF i całe szczęście wyższy kurs nie stanowi dla mnie większego problemu, co nie oznacza, że muszę akceptować złodziejską spradową politykę banków. Tylko dzięki temu, że mogę nabyć walutę poza bankiem daje mi oszczędność klikaset złotych! Przy pozostałych 8 ratach uzbiera się "kilka" złotych. POwiem jedno... likwidacja PiS to zbawienie dla Polski
CHF, 01.09.2011, 23:23
to była odpowiedź do "ja" i innych PiSuarów i mend, które politycznie nauczone dla zasady gnoją, tych którzy korzystają z pomocy PO przeciwko opierającej się na bezwzględnym zniewoleniu kredytobiorców przez banki.
Pisowcy nie mają nic rozsądnego do powiedzenia. Przepełnieni nienawiścią do wszystkich, których odrobina inteligencji średniowieczem o nazwie Pis -
CHF, 01.09.2011, 23:29
od kiedy przepisy wchodzą w życie ???
majster, 01.08.2011, 16:20
To mydlenie oczu i tak to się wyrówna w jedną czy drugą stronę
K..., 03.08.2011, 07:36
tam wymienisz tyle ile chcesz korzystniej niż w zwykłym kantorze,...
Internet Master, 04.08.2011, 09:56
Wskazują niektórzy, że kantory zarobią...
a mają pracować za free???!!!!!!!! czy może jeszcze dokładać?!!!!!
Takie idiotyzmy "tylko w PiS" :)
Czy kantory wykorzystają zmiany w przepisach?
Dalczego nie, wręcz powinny!
Bez względu na wszystko kontory będą bardziej opłacalne niż banki.
Bankom się krzywda nie stanie.
CHF, 01.09.2011, 23:37
Ciekawie wygląda to na e-splata.pl . Można skorzystać z możliwości spłaty walutą, ale nie trzeba robić co miesiąc przelewów, chodzić do kantoru itd.
Pieniądze dalej pobierane są z automatu
bozenka, 22.09.2011, 16:26
Man kredyt mieszkaniowy we frankach i do tej port splacalam w zlotowkach . Chcialabym przejsc na splate we frankach jednak bank chce podpisac aneks do umowy oraz zatrzymac moje konto zlotowkowe na ktore wplacalam zlotowki.Wydaje mi sie, ze take konto nie jest mi potrzebne przy wplatach w
walucie. Konto zl
towkowe kosztuje 10zl.miesiecznie. Czy ktos wie czy zmuszanie mine do podpisania aneksu oraz utrzymywania konta zl jest zgodne z prawem ?
ewa radomska, 19.10.2011, 10:09
Komentarz został usunięty.

Polecamy