Nowa ustawa śmieciowa – ceny za niesegregowanie odpadów wzrosną nawet 4-krotnie

Jakie zmiany przyniesie nowa ustawa śmieciowa? Kto straci, a kto zyska na zmianie przepisów? Piszemy, czego będzie dotyczyła nowelizacja.
  • Nowa ustawa śmieciowa – ceny za niesegregowanie odpadów wzrosną nawet do 4 razy

    Zmiany w zapisie ustawy śmieciowej oznaczają zaostrzenie kar za gospodarowanie odpadami niezgodne z przepisami.

    Piotr Krzyżanowski

Uchwalenie noweli tzw. ustawy śmieciowej przez Sejm miało miejsce wieczorem 4 lipca 2019 r. Celem nowelizacji było przekonanie samorządów i obywateli do segregowania odpadów. Ustawa przewiduje m.in. wzrost opłat śmieciowych dla tych, którzy nie będą ich segregować. Ponadto, od 1 września 2019 r. w sklepach płatne będą już wszystkie torby, poza tzw. zrywkami.

Przeczytaj również: Jakich błędów powinniśmy unikać przy segregowaniu odpadów 

Co zmienią nowe przepisy o ustawie śmieciowej dla właścicieli nieruchomości?

 W celu zmotywowania mieszkańców do segregowania odpadów komunalnych wprowadzono dodatkowe opłaty za niesegregowanie odpadów. Osoby, które nie spełnią warunków ustawy zapłacą co najmniej dwukrotność opłaty śmieciowej (miesięcznej opłaty za gospodarowanie odpadami ), lecz nie więcej niż jej czterokrotność. Samorządy zyskają natomiast możliwość zmniejszenia opłat śmieciowych dla mieszkańców. Fundusze na ten cel będą pochodziły ze sprzedaży zebranych surowców wtórnych.

Zgodnie z ustawą: mieszkańcy, którzy posiadają przydomowe kompostowniki, a więc we własnym zakresie zagospodarowują produkowane przez siebie odpady, zapłacą za śmieci mniej. Samodzielne kompostowanie odpadów będzie jednak kontrolowane przez samorządy. Konsekwencją fałszywych deklaracji w tej sprawie będzie utrata upustu w opłacie śmieciowej.

Ustawa stanowi także, iż brak selektywnej zbiórki odpadów będzie zgłaszany przez firmy zbierające odpady do władz gminy. Odpady takie będą bowiem przyjmowane jako odpady zmieszane.

Polecany artykuł: Mieszkanie na działkach ROD jest nielegalne. Co grozi za mieszkanie na ogródkach działkowych? 

Zmiany dotkną także właścicieli nieruchomości niezamieszkanych i domków letniskowych

Przepisy regulują również odbiór odpadów na terenach niezamieszkanych tj. sklepy czy galerie handlowe. Zgodnie z przepisami, ich właściciele będą mogli dobrowolnie przystąpić do odbioru odpadów komunalnych, organizowanego przez gminę. Dotychczas prawo stanowiło, że właściciele takich nieruchomości nie mogli samodzielnie zrezygnować z systemu gminnego, co było korzystne dla samorządów. Obecne zmiany ucieszą natomiast przedsiębiorców, którzy od teraz będą mieli możliwość wyboru dowolnej, bardziej konkurencyjnej oferty.

Nowelizacja ustawy śmieciowej określa także wysokość opłat śmieciowych dla właścicieli domków letniskowych i obiektów rekreacyjno-wypoczynkowych. Opłata wyniesie maksymalnie 10% przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego na jedną osobę ogółem za rok od nieruchomości (ok. 170 zł).

Przeczytaj: Zakaz podlewania ogrodów w upały: jakie kary grożą za złamanie go 

Niezwłoczne usuwanie odpadów zagrażających życiu lub zdrowiu ludzi

Nowe przepisy pozwolą również na jak najszybsze usunięcie niebezpiecznych odpadów przez organy ochrony środowiska. Koszty usunięcia poniesie właściciel zagrażających zdrowiu i życiu ludzi odpadów. Inspekcja środowiska, według ustawy, otrzyma wsparcie finansowe Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kolejną zmianą będzie zniesienie regionalizacji zagospodarowania bioodpadów lub odpadów zmieszanych. Umożliwi to przekazywanie odpadów do instalacji w całym kraju. Zaostrzone zostaną też kary za niezgodne z przepisami gospodarowanie odpadami.

 


Worki do segregacji śmieci
Worki do segregacji odpadów różnią się kolorami, w zależności od tego, jaka frakcja śmieci ma do nich trafiać.Fot. Wojciech Wojtkielewicz

 

Wprowadzenie opłat za wszystkie plastikowe torby w sklepach

Zgodnie z ustawą, od 1 września 2019 roku wszystkie plastikowe torby w sklepach (poza tzw. zrywkami) będą płatne. Powodem zmian w tej sprawie, według resortu środowiska, jest obchodzenie przez sieci handlowe dotychczasowych przepisów. Wprowadzenie opłaty recyklingowej w 2018 r. zasiliło bowiem budżet w znacznie mniejszym stopniu, niż się tego spodziewano. 

To może Cię zainteresować: Zmiany w obrocie ziemią rolną weszły w życie. Od teraz łatwiej kupisz działki rolne 

Autor: Marianna Leśniewicz
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

16 pojemników a śmieciarka i tak na miejscu wszystko miesza.....tu chodzi o kasę!
Yogi , 07.07.2019, 21:57
0kradanie ludzi z kasy
niko, 10.07.2019, 15:51