Miliony domów jednorodzinnych z dotacjami z programu antysmogowego

Do końca miesiąca powinniśmy poznać ostateczny kształt programu antysmogowego. Już teraz wiadomo, że objętych nim może być około 3,5 miliona właścicieli domów jednorodzinnych w całym kraju.
  • 30 miliardów złotych w ciągu 10 lat - na dotacje pieniędzy nie zabraknie

    Wymiana pieca węglowego nie wystarczy - by otrzymać dotację, trzeba będzie bardziej się postarać i wymienić również np. drzwi czy stare okna.

    Anna Kaczmarz

Kazimierz Kujda, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawił więcej informacji na temat programu antysmogowego. Wiadomo już, że NFOŚiGW nie będzie wspierał wymiany pieców węglowych na ekologiczne źródła ciepła, jeśli wymianie kotła nie będzie towarzyszyć termomodernizacja domu. Wcześniej zapowiadał to również minister środowiska Henryk Kowalczyk, który zwrócił uwagę, że dotacjami wspierane będą tylko kompleksowe działania w tym zakresie. Sama wymiana źródła ciepła nie gwarantuje bowiem realizacji celów antysmogowych.

Kto ma szansę na dotację z programu antysmogowego?

Pomocą w kompleksowej termomodernizacji domów jednorodzinnych może być objętych nawet 3-3,5 miliona ich właścicieli (to więcej niż połowa wszystkich domów jednorodzinnych w Polsce). Szacuje się, że na ten cel zostanie skierowanych około 30 miliardów złotych w perspektywie 10 lat.

Przeczytaj: Dotacje i pożyczki na termomodernizację w latach 2018–2019 

Kto będzie mógł sięgnąć po pieniądze? To właśnie w tym zakresie brakuje jeszcze ostatecznych danych, ale z założeń wynika, że na dotację liczyć będą mogli ci właściciele, w których domostwach miesięczny dochód netto na głowę w rodzinie nie przekracza 1600 złotych. Przy czym im gospodarstwo domowe mniej zamożne, tym wysokość dotacji wspierającej termomodernizację ma być wyższa i może wynieść w niektórych przypadkach 90 procent kosztów inwestycji (minimum to 40 procent kosztów dla spełniających kryteria zarobkowe).

Co jednak z tymi, których dochody są wyższe niż 1600 złotych na osobę? Dla nich przygotowywany jest pakiet ulg w podatku PIT, szczegóły są jeszcze dopracowywane między resortami. Pojawia się jednak informacja, że w ramach rozliczenia podatkowego będzie można odliczyć 40 procent poniesionych kosztów.

Dowiedz się: Kto i na jakich zasadach skorzysta z dopłat w programie Mieszkanie Plus 

Część niezamożnych właścicieli może nie mieć jednak pieniędzy na wkład własny do dotacji. Pomyślano i o tym. Rozwiązaniem ma być korzystna pożyczka bankowa (te zapewniać ma Bank Ochrony Środowiska (BOŚ), a oprocentowanie nie ma przekraczać 2,5 procent w skali roku). Przy czym – i to kolejna dobra wiadomość dla uczestników programu – jej część mogłaby zostać umorzona, gdy będzie regularnie spłacana (dotyczyć ma to tylko najgorzej zarabiających, kryteria umorzeń nie są jeszcze znane).

Na co można przeznaczyć dotację?

W ramach dotacji będzie można wymienić piece węglowe i podłączyć dom do gminnej sieci ciepłowniczej albo gazowej. Z dotacji sfinansować będzie można również wymianę ogrzewania i instalację doprowadzającą ciepłą wodę. Chętni, którzy zdecydują się na inwestowanie w pompy ciepła również mogą liczyć na wsparcie. Dodatkowo wspierana ma być także wymiana okien i drzwi.

Potencjalni zainteresowani nie muszą obawiać się, że przegapią np. okres składania wniosków do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska. Zgodnie z zapowiedziami w każdej gminie mają się najpierw odbyć spotkania i szkolenia, na których przedstawione zostaną zasady starania się o dotacje i procedura ich pozyskania.


Walka ze smogiem
Smog to duży problem w Polsce.Fot. Aneta Żurek (Polska Press)

Program „Czyste powietrze" ma wprost przełożyć się na poprawę jakości powietrza w ciągu najbliższych lat i stanowić ważny punkt walki ze zjawiskiem smogu. Całość antysmogowych działań uzupełnią programy skierowane na elektromobilność oraz te przeznaczone dla przemysłu (choć w tym wypadku kłopoty ze szkodliwą emisją są właściwie historią).

Warto wiedzieć: Obowiązki właścicieli domów jednorodzinnych w zakresie przeglądów i kontroli 

Autor: Sławomir Bobbe
0komentarzy