Mieszkanie dla młodych za Rodzinę na swoim

Minister Sławomir Nowak zapowiedział dzisiaj wdrożenie nowego programu wspierającego zakup mieszkań przez młode osoby. Będzie to Mieszkanie dla młodych - MdM.
  • Mieszkania deweloperskie

    Program Mieszkanie dla młodych ma być przygotowany już w lipcu 2013 roku.

    mk

Z dofinansowania w programie Mieszkanie dla młodych będą mogły korzystać małżeństwa oraz osoby samotne w wieku do 35 lat.

Warto przeczytać: MdM - Mieszkanie dla młodych mniej korzystne niż Rodzina na swoim 

Od państwa będzie można liczyć na pomoc - w wysokości 10% wartości kredytu hipotecznego. Dodatkowe dopłaty będą mogły uzyskać rodziny z dziećmi. Jeśli rodzina ma dziecko lub dzieci, uzyska dodatkowo 5 proc. wartości kredytu. Gdy przez pierwszych 5 lat w zakupionym mieszkaniu urodzi się trzecie, bądź kolejne dziecko (w przypadku rodzin, które mają troje dzieci), rodzina uzyska dodatkowe 5 proc. dofinansowania do wartości kredytu na własne M.

MdM po części opart na Rodzinie na swoim

Dofinansowaniem objęte będą tylko mieszkania z rynku pierwotnego. Zadaniem ministra ma to pobudzić rynek deweloperski. Maksymalna powierzchnia lokalu, która będzie objęta dopłatą, to 75 metrów kwadratowych.

Koszt odtworzenia metra kwadratowego mieszkania będzie określany - jak dotychczas w Rodzinie na swoim - przez wojewodów. Będzie więc różny dla wszystkich województw.

W opinii ministra Nowaka program będzie kosztował początkowo ok. 600–700 mln zł rocznie. W kolejnych latach każdego roku potrzebny będzie 1 mld zł. W lipcu 2013 roku program powinien być gotowy do startu. Jeśli nie uda się wszystkiego przygotować w tym terminie, to MdM ma wystartować na początku 2014 r.

Zobacz również: Deweloperzy obniżają ceny mieszkań, by zwiększyć sprzedaż 

Autor: redakcja.regiodom
14komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (14)

W lipcu 2103 roku program ma być gotowy do startu.
No to jeszcze trochę czasu do startu
f cvn, 14.10.2012, 15:03
Bo "Rodzina na swoim" bardziej się opłaca jeśli ktoś się przymierza do zakupu to lepiej się sprężyć i zrobić to jeszcze w tym roku korzystając z RnS.
ast, 15.10.2012, 21:04
Czyli znowu wspieramy deweloperów. A co z rynkiem wtórnym?
kdf, 14.10.2012, 15:05
Właściciele mieszkań z rynku wtórnego dość się nachapali kupując te mieszkania kilka lat temu, za 60% obecnych ich cen. Rząd wesprze zakup mieszkań na rynku pierwotnym, rynek wtórny na tym będzie tracił, a ceny tych mieszkań będą spadały, aż osiągną rzeczywistą wartość (tą z przed kilku lat). Bo obecne ceny mieszkań na rynku wtórnym to mrzonki ich właścicieli. Dlatego rynek wtórny tak kuleje. Jak już ktoś naprawę chce sprzedać mieszkanie musi się liczyć z upustem nawet do 10%.
lokoperro, 14.10.2012, 18:18
2103 nie dożyjemy ;)
JTD YEAM, 14.10.2012, 15:10
A co jeśli ktos jest oszczędny , kupuje za gotówkę i nie wspiera banku?? To wtedy juz nie jest cool?? Dalej pompowanie bankowego balonika!!
Kowalski, 14.10.2012, 16:08
No panie ministrze, czy to nie za wcześnie? Takie obietnice to przed wyborami, inaczej, za 3 lata ktoś zapyta co z tymi mieszkaniami i będzie pan zdjęcia pokazywał jak Grabarczyk.
O)s, 14.10.2012, 19:17
a jeśli kupię mieszkanie na rynku pierwotnym tylko że za gotówkę to o jakieś dofinansowanie mogę się starać???? bo resztę kryteriów spełniam jestem żonaty nie mam nic na siebie i mam małe dziecko
hawer, 14.10.2012, 20:25
Nie chcę jałmużny! Wolę zarobić tyle by stać mnie było spłacić kredyt w 10-15 lat, a nie wiązać się z bankiem na całe życie. Jak mam być "mobilny w poszukiwaniu pracy" o czym się ciągle trąbi, mając kredyt na karku?
Poza tym 75 metrów to jakiś żart... Załóżmy, że mam 2 dzieci i rodzi mi się trzecie... Na 75 metrach... I może jeszcze niech zrobią ograniczenie do 3 pokoi... Jakbym chciał wziąć dziecko z domu dziecka, to sprawdziliby czy każde dziecko ma swój pokój - więc już 3 potrzebuję, ale płodzić własne już można w ciasnocie...
ala ma kota, 14.10.2012, 21:09
Nie przesadzajmy, 75mkw to nie taka znowu ciasnota, u mnie 6 osób mieszka na 50mkw i jakoś nikt nie widzi problemu...
buka, 16.10.2012, 08:00
Jakoś tak mi się ten MDM z kabaretem kojarzy :)
Tolek, 14.10.2012, 22:18
Man do Materny :)
J, 18.10.2012, 15:00
Trzy słowa z Rzeszowa do rządu...,,H*j wam w D*pe" złodzieje...Jeszcze chwila i sami bedziecie kupoiwać własnej produkcji dziadostwo.....
mamnick, 15.10.2012, 00:22
Proszę poczytać raporty NBP odnośnie rynku mieszkaniowego, koszt wybudowania metra kwadratowego nie przekracza 2 tysięcy złotych za mkw, reszta to czysty zysk... zamiast wprowadzać kolejne programy pomocowe (które w rzeczywistości wyprowadzają pieniądze z budżetu Państwa do sektora bankowego oraz deweloperskiego), wystarczy ostudzić zachłanność deweloperów. Pozdrawiam myślących.
reality, 15.10.2012, 09:56