Mieszkanie dla Młodych: kilka słów o planowanym programie dopłat

Nowy rządowy program wspierający budownictwo mieszkaniowe Mieszkanie dla Młodych ma zastąpić wygasłą Rodzinę na Swoim.
  • Budowa nowych mieszkań

    Zgodnie z założeniami programu Mieszkanie dla Młodych będzie możną dostać dofinansowanie tylko do lokalu nowo wybudowanego.

    mzacha

W nowym programie określa została grupa beneficjentów oraz warunki, jakie muszą oni spełnić, aby skorzystać z dopłaty przy zakupie własnego mieszkania. Kształt Mieszkania dla Młodych (MdM) może jeszcze ulec zmianie. Dlaczego? Ponieważ projekt tego programu nie przeszedł jeszcze procedury
legislacyjnej. Jednak jego najważniejsze założenia powinny zostać utrzymane.

Beneficjenci programu Mieszkanie dla Młodych

Program MdM ma być skierowany do osób, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie. Nabywcą lokalu mieszkalnego mogą być małżonkowie, osoby samotnie wychowujące dzieci oraz single. Kupujący mieszkanie nie może mieć przekroczonego 35 roku życia. Natomiast w przypadku małżeństw
ograniczenie to będzie dotyczyło tylko jednego małżonka.

Drugi warunek dotyczy sytuacji mieszkaniowej beneficjenta. Dofinansowanie może być udzielone wyłącznie osobom, które nie były lub nie są właścicielem prawa własności domu lub mieszkania. Dofinansowania nie dostaną również współwłaściciele budynków bez wyodrębnionych lokali mieszkalnych.

Ustawa precyzuje również, że nabywany lokal ma pochodzić tylko i wyłącznie z rynku pierwotnego,
wyłączając tym samym nieruchomości z rynku wtórnego i domy.

Na co kredyt z dofinansowaniem

Mieszkanie dla Młodych zakłada dofinansowanie do wkładu własnego, w związku
z zakupem nowo wybudowanego mieszkania oraz zaciągnięciem na ten cel kredytu hipotecznego.
Mieszkanie nie może mieć powierzchni użytkowej większej niż 75 mkw. Jednak dofinansowaniem
będzie objęty metraż tylko 50 mkw.

Ponadto cena zakupu mieszkania objętego finansowym wsparciem nie może przekroczyć
(w przeliczeniu na metr kwadratowy) limitu, który został określony jako średnia arytmetyczna dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni
użytkowej budynków mieszkalnych obowiązującego dla gminy, na terenie której zlokalizowana jest nieruchomość.

Cena lokalu objętego wsparciem stanowi cenę całkowitą transakcji, a więc zakupu samodzielnego mieszkania wraz ze wszystkimi elementami wchodzącymi w jego skład.

Finansowanie zakupu pierwszego mieszkania

W celu wyeliminowania przypadków, kiedy kredyt byłby udzielany jedynie na symboliczne sumy, przy wysokim wkładzie własnym, ustawa wprowadza zasadę, że kwota kredytu stanowi co najmniej 50 proc. ceny zakupu lokalu.

Kredyt będzie mógł być udzielany jedynie w złotówkach. Jeżeli osoba chcąca kupić mieszkanie nie dysponuje zdolnością kredytową, to ustawa umożliwia, by do kredytu przystąpiła w charakterze dodatkowego kredytobiorcy osoba z najbliższej rodziny.

W sytuacji, gdy wniosek o dofinansowanie do wkładu własnego składa osoba bezdzietna, dofinansowanie wynosi 10 proc. wartości mieszkania. Gdy wniosek składa beneficjent posiadający w dniu jego złożenia przynajmniej 1 dziecko dopłata wynosi 15 proc. Dofinansowanie otrzymają również małżeństwa wychowujące dzieci, nawet, jeżeli dziecko jest formalnie przysposobione tylko przez jednego z małżonków.

Dodatkowe wsparcie, w wysokości 5 proc. jest udzielane jednorazowo w związku z urodzeniem się lub przysposobieniem trzeciego lub kolejnego dziecka w rodzinie, w okresie pięciu lat od dnia zawarcia umowy. Wsparcie jest wypłacane danemu nabywcy jeden raz. Oznacza to, że jeżeli beneficjent w momencie zaciągania kredytu i uzyskiwania dofinansowania do wkładu własnego miał już np. trójkę dzieci, to wówczas wsparcie na pokrycie części spłaty kredytu byłoby wypłacone po urodzeniu kolejnego
(czwartego) dziecka.

Kiedy należy zwrócić dofinansowanie?

Udzielone finansowe wsparcie podlega zwrotowi w sytuacji, gdy nabywca mieszkania dokona zbycia prawa własności lub współwłasności lokalu, lub też wynajmie bądź użyczy mieszkanie lub jego część innej osobie. Podobnie jest w sytuacji, kiedy osoba korzystająca z dopłat w ramach programu Mieszkanie dla Młodych uzyska prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego lub domu.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: redNet Consulting
10komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (10)

Mam gdzieś pomoc tego chorego państwa i jego dotacje, dofinansowania, pomoce i inne bzdury które kończą się zwykłym złodziejstwem i utrzymywaniem bandy darmozjadów urzędasów. Więcej by dało gdy te państwo w końcu się odpier*** od mojego życia ! Z resztą sobie poradzę.
calcium1983, 28.01.2013, 13:16
Nazwalbym to raczej programem dla ułomnych. Jezeli mlodzi w tym kraju maja najmniejsze mozliwosci to uciekaja i nie mysla o powrocie do tego chorego kraju a tym bardziej splacanie jakichkolwiek kredytow.
Zubryk Mietek, 28.01.2013, 14:27
Kumpel niedawno wrócił po 2 latach pracy w UK znalazł sobie pracę w Polsce i tutaj już zostaje. Śmieszą mnie te opowieści frustratów o tym jaka to tam ameryka.
jasne, 28.01.2013, 15:41
Twój kumpel wrócił i woli życie w Polsce, co nie świadczy o tym że w Polsce żyje się dobrze. Nikt mi nie wkręci, że Polacy jadą zagranicę i klepią tam biedę. W kraju owszem, jest lepiej niż te 10 lat temu, ale do zachodu brakuje nam dziesiątków lat i miliardów miliardów euro.
FFF, 31.01.2013, 10:53
Jesteście bardzo sfrustrowani, ja żyję sobie dobrze w Naszej Polsce, pracuję, spłacam kredyt wychowuję dziecko. Nie można za to wszystko, co Wam nie wyszło winić Państwa i całego systemu :/
faktycznie jechać na Wyspy
Michał, 28.01.2013, 15:00
A jak się to ma do konstytucji - pomoc do 35 lat , jeśli młodzi mają 36 i nie mają nic swojego ????????? To taka równość i konstytucja !!!!!!!!!
kOWALSKI, 29.01.2013, 11:57
A jeśli chce wybudować do to dlaczego nie ma dofinansowania do kredytu? Jaka to tez zgodność z konstytucją ?
ostry, 31.01.2013, 09:23
pewnie, że najłatwiej mają ci, co mogą sobie pozwolić na kupno mieszkania bez zaciągania jakiegokolwiek kredytu. nie zawsze jednak się to udaje :( nie można też od razu siać pesymizmu, z cyklu: polska jest ble i wyjazd za granicę wszystko załatwi :) przecież kurde pod wieloma względami Polska stwarza możliwości do życia :P nawet mniejsze miasta się rozwijają dając ludziom perspektywy na godne życie :) ja skorzystałam z programu singiel na swoim i dzięki temu mogłam pozwolić sobie na zakup nowego mieszkania w spokojnej części szczecina na małych błoniach. więc czemu nie skorzystać z oferty skierowanej do młodych ludzi wchodzących w dorosłość, dla których pierwsze mieszkanie to nowy etap w życiu. a dopiero w dalszych planach myśleć o wyjazdach zagranicznych, ale raczej w formie urlopowej ;)
orfea, 31.01.2013, 13:23
Jesetm ciekaw czy ta ustawa jest zgodna z konstytucją- ustawa ktora jawnie dyskryminuje osoby ze względu na wiek, posiadanie dzieci (z własnej lub medycznej strony)- jak sie to ma do:
Art. 32. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.
WS, 01.08.2013, 16:22
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Właśnie, czy w ogóle Trybunał Konstytucyjny zajmie się tą ustawą????
Do wszystkich zarzutów jakie przedstawiono w artykule dodałabym jeszcze jeden - co z osobami które już mają jakieś M i spłacają już kredyty lub je remontują? Tacy już nie potrzebują żadnego wsparcia????
Poprzednia ustawa dawała możliwość odliczenia VAT od materiałów zakupionych w celu remontu, dziś nie ma takiej opcji. Skoro jest to pomoc dla młodych w celu posiadania swojego pierwszego M to dlaczego nie każde pierwsze M kwalifikuje się do pomocy???
35-latka, 05.06.2014, 10:12