Mieszkania komunalne w Szczecinie. Łatwiej będzie rodzinom z dziećmi

Rodziny z dziećmi będą miały większe szanse na mieszkanie komunalne. Zyskają też ci, którzy do tej pory żyją na działkach.
  • Mieszkania komunalne w Szczecinie

    Rodziny z dziećmi mają być uprzywilejowane przy przyznawaniu mieszkań komunalnych w Szczecinie.

    mk

Radni Szczecina zaczęli dyskusję nad zmianami w tzw. polityce mieszkaniowej. Jej główne zasady uchwalili przed rokiem (m.in. zlikwidowali kolejkę mieszkaniową, wprowadzili system punktacji oceniającej wnioski o mieszkanie). Przez kolejne miesiące obserwowali co w nowym systemie szwankuje. Stąd nowe propozycje.

Najważniejsza dotyczy zwiększenia szans na mieszkanie dla rodzin z dziećmi. Teraz jest tak, że fakt posiadania dzieci nie jest "punktowany".

Dodatkowe punkty za potomstwo

– Chcemy to zmienić. Proponujemy, aby za pierwsze dziecko przyznawane były dwa punkty, za drugie – trzy, za trzecie cztery, i za każe kolejne – cztery. Dzięki temu rodziny z dziećmi miałyby większe szanse na wynajęcie lokalu - tłumaczy radny Piotr Kęsik, przewodniczący komisji budownictwa szczecińskiej rady miasta.

Oprócz posiadania dzieci punkty będą przyznawane tak jak do tej pory m.in. za sposób korzystania z dotychczasowego lokalu, warunki mieszkaniowe, czas zamieszkiwania w Szczecinie, czy stan zdrowia wnioskodawcy.

Ułatwienie w staraniu się o mieszkanie komunalne dla osób mieszkających na działce

Z drugiej zmiany, którą chcą wprowadzić radni, zadowoleni będą mieszkańcy działek, który chcieliby wynająć mieszkanie komunalne.

– Chcemy, aby czas zamieszkiwania na działkach był punktowany. Zaświadczenie będzie wystawiał Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – dodaje Kęsik.

W tym roku Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie ma przygotować kolejną partię lokali do wynajęcia.

– Na razie nie wiemy, jak dużo lokali to będzie – mówi Tomasz Owsik-Kozłowski ze ZBiLK.

Nabór rozpocznie się w połowie roku. Nie będzie już tzw. kolejki mieszkaniowej. Każdy, kto będzie chciał wynająć mieszkanie komunalne będzie musiał złożyć wniosek.

W ubiegłym roku miasto przygotowało prawie 600 mieszkań do wynajęcia (socjalnych, w zasobach TBS oraz do remontu). Starało się o nie prawie 5 tysięcy szczecinian. 

Autor: GDP
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

a samotna kobieta(bezrobotna) z dzieckiem ma szanse na mieszkanie do remontu ?czy trzeba znależć ojca dla dziecka-:))żeby była rodzina w komplecie
silica, 09.01.2014, 19:08
jak masz znajomego w ZBiLKu to wszystko jest możliwe ;). Tak wiec radze poszukać ojca dla dziecka właśnie tam. będzie mieszkanie i praca :D.
awe, 09.01.2014, 19:45
Najpierw narobią dzieci, a potem mieszkania będą dostawać. Patologii ciąg dalszy. Liczba osób powinna mieć znaczenie jedynie dla metrażu przekazywanego mieszkania.
andrzej, 09.01.2014, 20:23
Nie należy generalizować - dużo dzieci to nie zawsze patologia. ale sama zna taką M.G., co wprost mowi, ze jest biedną, samotna matką i wszystko jej się od państwa należy, a jak będzie dostawała za mało kasy państwowej, to sobie urodzi kolejne dziecko. I tak sobie żyje z alimentów z fuduszu alimentacyjnego mając nadzieję na mieszkanie socjalne z groszowym czynszem w najbliższej przyszlości. Pomoc biedniejszym w naszym państwie to patologia. Ci, co naprawdę potrzebują pomocy, rzadko się o nią proszą, a większość tych biednych dotowanych przez państwo to "biedne samotne mamusie", cwane konkubiny dobrze (nieważne jak) zarabiających konkubentów i tak dalej.... Te wszystkie panie z MOPR chyba są ślepe i głupie, kiedy przychodzą do takich biedaków na wywiad środowiskowy. M.G. na przykład sprząta dom przed taką wizytą z wszystkich drogich rzeczy na widoku, nie mówiąc już o np. kolekcji markowych perfum.
aga, 10.01.2014, 06:20