Mieszkania komunalne nie dla każdego

Rząd chce zmienić zasady przyznawania mieszkań komunalnych. Umowy mają być na czas określony, a lokatorzy, którzy mają wysokie zarobki, będą musieli się wyprowadzić – to tylko niektóre propozycje.
Mieszkania komunalne
Mieszkania komunalne powinny być dla osób naprawdę potrzebujących - mówi Aleksander Skorecki z Kędzierzyna-Koźla.

fot. Daniel Polak

Zmiany są rewolucyjne. Po pierwsze samorządy będą mogły zawierać umowy najmu mieszkań na czas określony. Jeśli dochody najemcy przekroczą wskazane w ustawie widełki, to umowa nie zostanie przedłużona.

Kolejna zmiana ma polegać na tym, że stawka czynszu za mieszkanie komunalne będzie musiała pokrywać koszt utrzymania nieruchomości. Tylko najbiedniejsi otrzymają zniżki.

Dziś w Prudniku (woj. opolskie) stawka bazowa wynosi 4,40 zł za m kw., ale średnio (po obniżkach) 2,60 zł. Tymczasem jak wylicza Stanisław Hawron, zastępca burmistrza Prudnika, utrzymanie mieszkań komunalnych bez remontów kosztuje ponad 4 zł.

- Gmina musi do tego dopłacać. Tym bardziej że lokale w dobrym stanie zostały już sprzedane lokatorom nawet za 5% wartości - wyjaśnia.

Ministerstwo infrastruktury proponuje także likwidację listy osób, którym sąd musi przyznać w wyroku eksmisyjnym prawo do lokalu socjalnego. Są na niej m.in. obłożnie chorzy, bezrobotni, ciężarne, małoletni i niepełnosprawni.

Teraz sąd będzie mógł przyznać takie prawo po rozeznaniu sytuacji materialnej i rodzinnej. Dziś bywa tak, że ktoś dostaje mieszkanie socjalne nawet wtedy, jeśli stać go na wynajęcie mieszkania na wolnym rynku.

Oprócz tego po śmierci głównego lokatora to gmina będzie decydowała, czy i na jakich warunkach podpisze umowę najmu z bliskimi (np. dziećmi czy konkubentami). Teraz czynsz i warunki umowy pozostają bez zmian.

Zofia Lachowicz, naczelnik wydziału lokalowego w opolskim ratuszu, uważa, że dzięki zmianie prawa mogą zmniejszyć się kolejki oczekujących na mieszkanie od gminy.

W Opolu na cztery kąty czeka się około 3 lat, w Prudniku do 4, a w Kędzierzynie-Koźlu - gdzie kolejka liczy aż 1000 osób - nawet 5.

W Nysie na mieszkania oczekuje około 190 rodzin. 110 to jednak osoby i rodziny, które otrzymały prawomocne wyroki sądowe o eksmisji z lokalu mieszkaniowego. W większości eksmisje dotyczą jednak pojedynczych osób. W obecnym roku 31 osób i rodzin zakwalifikowano do najmu lokali gminnych.

Wiceburmistrz Nysy Ryszard Walawender: - To na razie projekt ustawy, zapisy o terminowym przyznawaniu mieszkań komunalnych, a potem weryfikacji zamożności mieszkańców są kontrowersyjne. Pojawiają się wątpliwości co zrobić z osobami których dochód na jednego członka rodziny przekroczy limit, który został wyznaczony w uchwale rady miejskiej do przyznawania mieszkania. Oznaczałoby to: proces sądowy, wyrok eksmisyjny i konieczność zabezpieczenia tej osobie kolejnego lokalu z gminnego zasobu. 

Samorządowcy zwracają jednak uwagę na to, że główny problem gmin nie został rozwiązany. Chodzi o mieszkańców, którzy nie płacą regularnie czynszów. Tylko w Kędzierzynie-Koźlu zaległości lokatorów wobec gminy sięgają 13 mln zł! Połowa najemców mieszkań gminnych płaci czynsz nieregularnie, a 25%- wcale.

- Spółdzielnie czy prywatni właściciele mogą eksmitować takich lokatorów, my musimy im zapewnić tymczasowe lokum - ubolewa wiceburmistrz Prudnika.

W Kędzierzynie-Koźlu jest 4000 mieszkań gminnych, w Opolu - ponad 4900 (w tym 500 lokali socjalnych), Prudniku - 2048 (w tym 198 socjalnych), w Nysie - 1600 (w tym ponad 200 socjalnych), w Brzegu - 2470 (w tym 170 socjalnych).

Autor: redakcja NTO
Współpraca: Edyta Hanszke, Tomasz Kapica
50komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (50)

poziom biedy ustali się na tak niskim pułapie, że nikt już nie będzie biedny i nikomu się nie będzie należało mieszkanie komunalne nie ma biednych - nie ma mieszkań komunalnych
nie ma mieszkań komunalnych - nie ma wydatków
nie ma wydatków - nie ma problemu
sprzedawca monideł, 29.03.2011, 07:34
To bardzo ciekawe że Ci wszyscy ,którzy wdrapali się nieco wyżej na stołek nie myślą i nie mają pomysłów jak dać ludziom zarobić godnie ,by żyć mogli na poziomie Tylko są pełni pomysłów jak zabrać wszystkim wszystko i wyliczać z tych groszy a sami napełniają sobie konta za siedzenie i pierdzenie w stołek udając ważniaków na poziomie którzy zapominają ze to dzięki tym ludziom których chcą pozbawić wszystkiego są jeszcze tam gdzie są ze ci ludzie płacą podatki i że z nich żyją właśnie to jeszcze chcą ich wyrzucić z domu który należeć się powinien każdemu obywatelowi !!! Jak wy rządzicie !!!?? Jesteście bogaci ale w jaki sposób- przyznając sobie takie pensje !!! to że tak jest świadczy tylko o tym że rządzi zły gospodarz !!!!
kalinowska , 04.11.2011, 12:11
To nic innego jak krążenie elit. Ci co już się dorobili zrobią wszystko żeby ograniczyć dostęp do dóbr całej reszcie. Uczciwe byłoby to wówczas gdyby mieszkania można by było wykupić na uczciwych zasadach. Wówczas ci którzy maja niezłe dochody nie byliby pozbawieni mieszkań w których mieszkają od lat. Rząd proponuje jakąs bolszewicka urawniłowkę.
stter, 22.05.2012, 22:25
Uważam że skandaliczne jest wyrzucanie ludzi z mieszkań komunalnych którzy maja zadłużenia czynszowe /zamiast w jakiś sposób pomoc im splacic /ludzie podostwali mieszkania za komuny i jakoś dawali rade placic dawniej a teraz na nic nie ma pieniędzy jak czynsze prazekraczaja nieraz wysokośc emerytur /lub ludzie pozostaja bez pracy,Co maja robić a administracja prznajmniej ta wkrakowie na żl, Wieku jak sklada sie z 3 budynkow na os kalinowe zł,jesień i stoki to jest jedna adm i armia ludzi to wlasnie dlatego z nimi nie mozna sie dogadać bo nikt nie wie co kto robi taki maja bałagan no i tym ludziom trzeba zaplacic dlatego takie drogie mieszkania 520 zlza 38 m.mieszkania powstały za komuny i raz były tynkowanie nie mówiąc o tym iz odpadaja z okien klamki obdarte kladki co oni robia z tymi pieniędzmi,potrafia tylko ludziom uprzykszac zycie nic aby pomoc czlowiekowi.
kodlewskik, 09.01.2012, 04:49
Ale czasem sie zachowuja jak bydlo. Co to ma znaczyc ze ktos dostaje mieszkanie za darmo , ze nie pracuje, nie placi za to, za co inni placa po ciezkiej pracy. Nie pracujesz, nie masz pieniedzy, to do lasu. Pracowac moze kazdy tylko nie pracuja ci co im sie nie chce albo nie wiedza co maja robic. Ale tu przy odrobinie DOBREJ WOLI I CHECI (ktorych im brakuje) zawsze cos do roboty moga znalezc. Dlaczego w Krakowie i innych miastach mieszkania od gminy ma tak wiele PASOZYTOW!
Oburzony, 31.03.2012, 13:06
chyba nie wiesz o czym piszesz , wez wynajmij mieszkanie tak jak ja i nie płać , to właściciel cię wyrzuci. A ty piszesz że gmina ma pomagać spłacać długi. Nie dosyć że za darmo to jeszcze czynszu nie płacą. Porażka
kreglicka, 05.10.2012, 09:11
Bieda też stała się względna..Nie masz na chleb z masłem ? Po co ci masło...Nie masz czym popic ?A przynies sobie wodę z hydrantu z ulicy..
Zimno ci? Ubierz sie w kurtkę,czapkę i w niej śpij..
Dziadostwo doprowadza do dziadostwa...
szkoda,że samo Dziadostwo nie chce dziadować..
i zegarki wymienia co i rusza na nowe..
OGIEŃ zgodny, 28.05.2013, 11:07
a dla kogo sa aktualnie mieszkania komunalne jak nie dla bogatych.....Dwa lata temu dostałam mieszkanie komunalne ,na cztery osoby(dwoje małych dzieci i mąz) dostałam 30 metrów z ubikacja w korytarzu ,co juz jest niedorzeczne.Co kwartał przychodzi podwyzka za te moje wielkie mieszkanie .Aktualnie przy 30 metrach czynsz wynosi mnie 430 zł,gdzie dla porównania za taki sam metraz w mieszkaniu spółdzielczym moja siostra płaci coś koło 200 .Złodzieje i tyle !!!!!!
Marta, 29.03.2011, 08:05
Żenujące że ludzie, którzy dostają mieszkania za darmo najwięcej narzekają. Wykup sobie to mieszkanie to też będziesz płacić 200zł. Aktualnie za 20% wartości miasto sprzedaje. Może apartament mieli Ci dać, co? Podobnie jest z tymi co krzyczą żę te mieszkania są utrzymywane z ich podatków. Owszem są, ale praktyka pokazuje, że im głośniej ktoś drze morde, tym mniej tych podatków płaci - ale do powiedzenia ma najwięcej.
Anonim, 29.03.2011, 08:27
ZENUJACA TO JEST TWOJA WYPOWIEDŻ JA MAM WYKUPIONE I WCALE MNIEJ NIE PŁACĘ
Anonim, 29.03.2011, 08:50
To znaczy że masz cienkiego zarządcę nieruchomości, nie masz go wcale, albo stać was na płacenie funduszu remontowego wyższego niż czynsz w lokalu komunalnym. Wysokość fr jest dopasowana do potrzeb. Czynsz w mieszkaniach komunalnych jest narzucony. Proste.
Anonim, 29.03.2011, 08:57
z takim słownictwem zapraszamy do piwiarni.Tam drą mordę pańscy kolesie.
Anonim, 16.06.2011, 14:32
Właśnie ty drzesz tą mordę a nie masz pojęcia o tym co mówisz !!!! hahahah
Żenujące że ludzie, którzy -, 04.11.2011, 15:40
Nie wiem kto taki mądry myśli ze jak "dostaje" sie mieszkanie od miasta tojest tej osoby cotoniby je "dostaje". Taksietylkomowiinapisane jest "mieszkanie za remont" a tak naprawde nie dosc ze czlowiek nie ma pieniedzy to musi to mieszkanie wyremontowac w okreslonym czasie to jeszcze nie dostanie umowy wlasnosciowej, tylko staje sie jego nejemca, to nie jest wiec jego mieszkanie!!!!!!!!!!!!! poza tym na to mieszkanie czeka sie bardzo dlugo, ja np czekalam ponad 7 lat i jeszcze mimo iz pochodze z patologicznej rodziny,bylam w domu dziecka,pozniej wrodzinie zastepczej, z ktorej zostalam wyrzucona na bruk, nie mialam gdzie mieszkac przez tyle lat i z nikad pomocy musialam tyle czekac i zaproponowano mi za pierwszym razem totalna ruine. Wiec niech ktos nie pisze takich bzdur ze my malo placimy i dostajemy mieszkanie za darmo!!!!!!!!!!!!!!!!
Najemnik, 09.02.2012, 18:01
Tylko że siostra kupiła sobie mieszkanie a ty dostałeś za frico
Anonim, 29.03.2011, 09:52
moja siostra mieszkania nie dostała z komunalki tylko ma mieszkanie spółdzielcze i to nie wykupione w dodatku bo zbyt krótko jest najemca
Marta, 29.03.2011, 09:58
Pani Zofio, przede wszystkim należy zająć się mieszkaniami , które " służą " dużej liczbie najemców, do celów zarobkowych , a jest ci takich bez liku, a następnie pozbawić ich tych mieszkań, napewno w dużym stopniu rozwiąże to problem mieszkaniowy, a po drugie sprawdzić i wyeliminować takich ludzi , którzy po przez różne kombinacje i układziki , zajmują kilka mieszkań . Na początek proponuję sprawdzić mieszkanie pod adresem Bończyka 16/8, które już od lat służy komuś do celów zarobkowych, do dzisiaj nie wiadomo kto pod tym adresem mieszka
obiektywny, 29.03.2011, 08:08
chyba nie zauważyłeś że komuna już się skończyła
gość, 29.03.2011, 10:29
"Tym bardziej że lokale w dobrym stanie zostały już sprzedane lokatorom nawet za 5% wartości - wyjaśnia." No tak k...a płać podatki aby ktoś mógł sobie mieszkać, mieszkania się kupuje, a nie dostaje, dość litości nad cwaniakami, którzy potem sobie autka parkują ,a inni spłacają kredyty.
Anonim, 29.03.2011, 08:12
"Dwa lata temu dostałam mieszkanie komunalne ,na cztery osoby(dwoje małych dzieci i mąz) dostałam 30 metrów z ubikacja w korytarzu ,co juz jest niedorzeczne."
No tak k....a słowo "dostałam", a pozostali podatnicy za to zapłacili, i naprawdę dzieci nie są żadnym argumentem.
Anonim, 29.03.2011, 08:18
utrzymanie mieszkań komunalnych bez remontów kosztuje ponad 4 zł. - nie do końca jest to prawda , jeśli autorzy reportażu chcą znać prawdę , proszę o kontakt - wyjaśnię na czym to polega i jakie sa rzeczywiste koszty
e-mail krajewskimarek@o2.pl
Marek , 29.03.2011, 08:17
ja za mieszkanie komunalne 38 m. na os. boh.wrzesnia place 632 zl.lub placa 530 zl cz uwazacie ze to malo .ja uwazam ze to barbarzynstwo i tak ludziom nie daje sie mozliwosci splaty zadluzen tylko do sadu to jest panstwo.ludzie sa bez pracy nie maja pieniedzy na zycie a tratuje sie ich jak bydlo.to nie jest panstwo ktore opiekuje sie ludem.a mieszkania komunalne np.na boh,rzesnia czy piastow maja juz po 40 lat sa tylko z zewnatrz jakos pomalowane i to 1 raz za 40 lat a w srodku walace sie piwnice odrapane sciany pekajace dachy plytu w mieszkania odpadajace okna klamki z okien rozpadajace sie płytki pcw na podlogach zalewane dachy taki jest widok mieszkan komunalnych kto może remontuje na wlasny koszt a kto nie ma pieniędzy mieszka w ruinie,a adm Zl,jesien sie bogaci po co komu 3 administracje na osiedla w miieszkaniach adm zł.jesien kalinowe i stoki jakas masakra siedza nic nie robia nie pomoga ludziom w niczym co oni tam robia armia ludzi temu trzeba zaplacić a pan prezes nie dostępny beznadziejny człowiek na stanowisku dla kogo i po co dla podpisow.
kodlewskik, 09.01.2012, 05:00
Nowy pomysly Rzadu sa coraz lepsze. Paranoja! Juz i tak do kazdego wolnego mieszkania wprowadzaja margines spoleczny i robi sie melina. Dlaczego mieszkania komunalne dostaja pijacy i kryminalisci a matki z dziecmi i mlode malzenstwa nie maja szans na wlasne lokum.
Anonim, 29.03.2011, 09:00
Dlaczego jedni mają dostawać za darmo mieszkania, a drudzy pracując w pocie czoła kupują mieszkania za grubą kasę? Gdzie tu sprawiedliwość?
Anonim, 29.03.2011, 09:57
Pamiętaj! Zawsze pomaga się tym,którym się nic nie udaje, lub pijakom i wykolejeńcom ,jak napisał kolega wyżej.
Z własnych obserwacji mogę wykazać jak rodzinka pompuje kasę w ,, pikusia,,
,który hula,popija, bawi się dobrze a w pracę rzuca kamieniami.
Babusia zapłaci czynsz za mieszkanie,dorzuci stówkę na drobne wydatki , starzy zapłacą koszty samochodu,donoszą jedzonko.
Czy ja mu zazdroszczę?
Nie , tak jednak wygląda życie.Rozglądnijcie się wokół. Czy w komunalnych mieszkaniach zamieszkują naprawdę potrzebujący?
Jednak nie, są ludzie ,którzy prowadzą własne firmy i uważam ,że tu już stać kolesia na ratki za własne m.
Pytanie dlaczego -jak napisał kolega wyżej-mamy dopłacać do czyjejś wygody? Na to odpowiedzcie sobie sami .
W kwestii toalety na korytarzu- do Pani na początku postu : powinno to Panią zmotywować do poszukiwań lepszego lokum ,takie chyba są założenia.
Bez urazy i pozdrawiam. P.S. każdy kicha jak potrafi.
andrzej, 15.07.2011, 11:19
ok zgadzam się inni dostają mieszkania jak to powiedziano ZA DARMO a inni harowali na nie. kolego nie każdy ma odpowiedni start w życiu ,zdobywa odpowiednie wykształcenie by potem zapracować na to swoje mieszkanie.a to że dzieci nie są argumentem ,człowieku chyba nie wiesz co mówisz chyba sam nie masz dzieci ,ja mam niepełnosprawne z winy lekarzy ,czekam na większe komunalne i co jestem kimś gorszym bo chcę pomocy w uzyskaniu lokalu komunalnego a nie mogę sobie sama na nie zapracować ,czasami trzeba się zastanowić zanim się coś napisze .pozdrawiam
anonim, 17.01.2012, 21:58
jak masz kasę to se kup 45% proc to nędza bez wykształcenia i ta grupa ma dostęp do tego typu lokali
cywilizowany, 26.05.2012, 13:04
i to jest racja bo sama jestem w krytycznej sytuacji mieszkam z 4 letnim dzieckiem i chora mama w mieszkanu w którym nie ma łazienki panuje wilgoć a na wynajem mnie nie stać a gmina nie ma mieszkań a do pijaków maja to jest bulwersujące
ania, 15.01.2013, 19:43
KONTROWERSYJNY PROJEKT USTAWY .GMINA BĘDZIE NADUŻYWAŁA TEJ USTAWY ,ZNOWU KUMOTERSTWO I NADUŻYCIA.DOPIERO PROJEKT A JUŻ GMINY WDRAŻAJĄ GO W ŻYCIE. WIĘCEJ SPRAW SĄDOWYCH I KTO ZA NIE ZAPŁACI? ZA WNIESIONĄ SPRAWĘ PRZEZ GMINĘ W PRZYPADKU PRZEGRANEJ PRZEZ GMINĘ . KTO ZAPŁACI? PEWNIE LOKATOR.
Anonim, 06.04.2011, 20:51
NIECH KTOŚ SPRAWDZI STAN TECHNICZNY BUDYNKÓW GMINNYCH.MOŻNA SIĘ PRZEZAZIĆ.POPĘKANE MURY ,WODA WĘDRYJE POMIĘDZY PŁYTAMI, ZALEWAJĄC MIESZKANIA I INSTALACJE ELEKTRYCZNE, LOKATORZY SĄ BEZRADNI,NIE MOGĄ PO 20-25 LATACH DOPROSIĆ SIĘ O REMONT A CO NA TO GMINA NIE MA PIENIĘDZY NA REMONT TYLKO ŁATAJĄ DZIURY.W MOIM MIEŚCIE ZADŁUŻENIE Z TYTUŁU NAJMU LOKALI WYNOSI PONAD 25 MILIONÓW ZŁ.NIEKTÓRE SAMORZĄDY STRACIŁY NAD TYM KONTROLĘ.LOKATORZY NIE PŁACĄ DŁUG ROŚNIE ,TO TRZEBA PODNIEŚĆ CZYNSZ TYM ,KTÓRZY PŁACĄ I TAK ZAMYKA SIĘ KOŁO.
Anonim, 06.04.2011, 21:11
kochani urzędnicy, zmuszacie biednych ludzi do cwaniakowania, szara sfera zarabia krocie a wykazuje grosze, a teraz jeszcze dostana komunalne mieszkania, gratuluje głupoty. Może najpierw ustawa zmuszajaca wykazać za co kupowane są luksusowe samochody, wycieczki. Jak zwykle ustawodawca zaczyna od dupy strony.
prima, 26.06.2011, 19:14
At last some ratoianlity in our little debate.
Daianaa, 12.02.2012, 11:18
zmniejszyć pensje zarządcom mieszkań komunalnych , a znajdą się pieniądze na remonty tych mieszkań
gość, 25.07.2011, 13:31
może sam/a się weźmiesz za zarządzanie, skoro to takie kokosy i przy okazji wykażesz, jak dobrze i tanio zarządzać, aby mieszkań było więcej i to tanich.
franio, 12.08.2011, 15:54
dzisiejsza partia przewodnia nienawidzi biedoty pochodzenia robotniczego a jest nas sporo 35% i będzie rosło bo ludzie się starzeją to żądzą tak by nam nawet tlen odciąć jestem 42 latkiem pochodzenia robotniczego który jakoś dawał sobie radę do końca 2009 roku do czasu pierwszego
majdrowania przy prawie pracy gdzie pracodawca wykorzystał przeciw pracownikom i po kolei wypowiadał umowy ,a przyjmował nowych na umowy[ po ] śmieciowe .dziś w sektorach handlowych,
wszędzie tam gdzie podszeba pracownika fizycznego to regułą jest umowa śmieciowa jak w myśl nowych przepisów o lokalach komunalnych starać się o najem lokalu komunalnego po zmarłym prawnym najemcy w tym przypadku matka kiedy sami odebrali prawa do normalnego zarobkowania
demontując kodeks pracy i sposób zatrudnienia w myśl tej ustawy o lokalach komunalnych szykuję
się bardzo dużo eksmisji z tych lokali z powodu biedy i bezrobocia porostu z braku perspektyw rozwoju dla danej rodziny chodzi o wykształcenie emerytów ze starego portfela i tych pierwszych z nowego dlaczego pozbawia nas biednych roboli praw do godnego życia jakim jest przed wszystkim
dach nad głową i tego nas chcą pozbawić na emeryturę nie ma co liczyć i tak koło się zamyka świetna demokracja pozbawia się obywatela fundamentu do życia bo umrzeć też nie można nawet w myśl polskiej tradycji
robotnik, 19.08.2011, 22:05
At last some rationality in our ltltie debate.
Rahim, 12.02.2012, 22:59
ja zamieszkuje z rodzicami w mieszkaniu własnosciowym na 4 pietrze mieszkanie ok 90m2 ale juz 3 lata chodze i blagam o co kolwiek na parterze 1 pietrze poniewaz mam niepelnosprawne dziecko to ciagle mam odmowe ze to metraz ze rodzice powinni sie zamienic ale oni nie chca im jest dobrze powoli sobie wejda zejda i jest ok a ja kilka razy dziennie znosze dziecko razem z wozkiem na 4 pietro ale dla naszej gminy to nie problem nie stac mnie na kupno ani na wynajem mam 520 renty musze swoje dziecko rehabilitowac co wiaze sie z bardzo duzymi kosztami.ale na pomoc naszego panstwa nie ma co liczyc.
michaszka, 24.08.2011, 00:07
Witam, tak się zastanawiam , dlaczego tylko mieszkania mogą dostać bardzo potrzebujący. Ja wraz z moim już narzeczonym mieszkamy z jego mama w mieszkaniu 2 pokojowym na 43m kw (dwa pokoje i kuchnia bez łazienki a wc na korytarzu na 2 rodziny) oboje pracujemy zarabiamy po 1400 zł na rękę. od tego odejmujemy dojazdy do pracy w wysokości 600 zł miesięcznie, do tego opłaty podstawowe, czynsz, woda prąd gaz, kredyt w wysokości 400zł. i nawet jak byśmy się starali mieszkania nie dostaniemy, ponieważ ZA DUŻO ZARABIAMY, jak dla mnie jest to śmieszne, ponieważ znam takich co dostają mieszkania od ręki, bo są " niby biedni i potrzebujący 24 na dobę pijani" i dla takich mieszkanie się znajdzie i to nawet mogą wybierać bo zaproponowali im aż 2 mieszkania do wyboru. Na kupno mieszkania nas nie stać bo takiego dużego kredytu nie dostaniemy. Więc co my mamy zrobić z takim problemem? A i też nie mam ochotnika do zamiany na mieszkania.
ja, 20.09.2011, 11:52
Witam wszystkich serdecznie.
Mam bardzo poważny problem i nie mogę sobie z nim poradzić.
A wiec zacznę od tego ze jestem samotną mama z dwójka dzieci (8 i 4l.). Od pięciu lat staram się o najem mieszkania z zasobów komunalnych (jest to jeden z warunków w mojej gminy by mieszkanie zostało przyznane). Moja sytuacja jest bardzo ciężka gdyż mieszkam z rodzicami i bratem. Rodzice są bezrobotni, brat również. Dodam tu ze rodzice maja ogromne problemy alkoholowe jak i brat( nie jednokrotnie siedział w wiezieniu). Mieszkanie w którym mieszkam (tylko jeden pokój) ma 26m do tego jest ono przechodnie( kuchnia łazienka osobno) . Jest nas sześcioro na tym metrażu, nie ma prądu gdyż rodzice zaprzepaścili nie mal wszystko. Mieszkanie jest w opłakanym stanie brak co, grzyb, do toalety to tylko z parasolem nad głową gdyż jak pada to cieknie a jak nie pada to rozmokły tynk się sypie. I to ogólnie by gminie wystarczało............ale sama sobie "napaskudziłam "swoja historia A wiec: gdy zaszłam w ciąże z córeczka dobra znajoma zaproponowała mi ze mi pomoże i weźmie mnie do siebie na jaki czas. Nie zastanawiałam się długo....syn szedł do zerówki, wiec co tu długu myśleć, ja nie miałam żadnych warunków- ona duży dom synek zaczął szkole i urodziła się córka).
Koleżanka niestety poznała logos i moja rzekoma bajka się zakończyła. Zagryzłam ząbki i z powrotem do rodziców. Problem polega na tym ze koleżanka mieszkała w innej miejscowości i gminie. I tu jest cały problem.
W moim mieście wybudowano blok z mieszkaniami socjalnymi wiec wysłałam pismo ponaglające o przyznanie mi mieszkania i opisałam swoja historie. Niestety komisja która była u mnie w domu na wywiadzie wykorzystała to przeciw mnie i skreśliła mnie z listy oczekujących bez żadnych wyjaśnień tak po prostu! Uznali ze nie zamieszkiwałam gminy i tyle. Nie obchodzi już nikogo fakt ze tułam się z dziećmi , brat wyszedł z wiezienia i pije , mama dostanie rentę to pięć dni ma wyjęte z życiorysu a w domu kompletna melina, ze ojciec bierze dzień na trzy razy! ze w tym wszystkim sa dzieci i ja porządna 26 latka która nie może godnie żyć, ze chodzę do obcych ludzi kapać swoje pociechy! Ze jak mama się napije to wykańcza mnie i dzieci psychicznie! w takich sytuacjach po prostu biorę torbę która dyżuruje i uciekam o dwunastej w nocy po kuzynkach, ciociach! Boje się ze ktoś się mną zainteresuje i zabiorą mi dzieci I nikt nie jest w stanie mi pomóc! Burmistrz rozkrada ręce.....obca baba w administracji budynków komunalnych wrednie się śmieje mi w twarz i powtarza ze mi się nic nie należy i ona podtrzymuje stanowisko zawarte w piśmie z odrzuceniem mojego podania! Czuje się naprawdę okropnie bo nie wyobrażam sobie następnych pięciu lat takiej tułaczki! Całej biurokracji ułatwiłam zadanie, gdyż oświadczyłam ze jest mi tak ciężko aż się tułam i moja wyprowadzka to nie moc bycia w domu rodzinnym a nie chęć dorobku a oni wykorzystali to przeciw mnie Proszę Was o pomoc bo nie wiem co już robić!
biernat, 10.10.2011, 21:42
biernat, 10.10.2011, 21:43
Tak właśnie jest,często mieszkania przyznaje się bogatym,którzy jeszcze częściej je wynajmują a potrzebującym nic ,jak zwykle
CHMIELEWSKI SŁAWOMIR, 07.12.2011, 11:30
Witam .My z żoną jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji,m jesteśmy skłonni wyprowadzić się nawet do baraków ale jak to załatwić..Dlaczego do baraków? Nie stać nas na czynsz.
Gość, 17.12.2011, 11:23
TO FARSA!! ustawa ma rzekomo pomóc najuboższym a tak naprawdę będą masowo eksmitować ludzi z mieszkań, i to wcale nie tych z dobrymi zarobkami (bo ci mają swoje układy układziki) ALE WAS!! zwykłych zjadaczy chleba. PO z PSL przez ostatni rok dały nam : podwyżkę vat-u, podwyżkę paliw, podwyżkę czynszu, likwidację ulgi na internet , zmniejszenie listy leków refundowanych, zwiększenie składki po stronie pracodawcy (czyli i tak my zabulimy), ACATA i podniesienie wieku emerytalnego do 67 roku życia (czyli pożyjesz sobie przez 5 lat na emeryturce bo średnia żywotność polaka to 72 lata). Tyle zrobiło PO z PSL przez rok, aż strach pomyśleć co jeszcze mogą zrobić przez 3 lata... Ludzie ratujcie się uciekajcie z tego kraju!!!
PAtryk, 01.03.2012, 15:56
A na dodatek chcą teraz nas wyrzucać z mieszkań. Oj biada nam.. oj biada..
PAtryk, 01.03.2012, 16:05
Witam.
Bardzo wyruszyły mnie Twoje słowa.
Długo by pisać co i dlaczego masz robić. Uwierz mi proszę i zaufaj, że będzie dobrze, jeśli zrobisz pierwszy krok we właściwą stronę. Tym krokiem będzie znalezienie dobrego ośrodka dla ofiar przemocy w rodzinie. Zostaw wszystko za sobą, zabierz dzieci i najważniejsze rzeczy i zaufaj tym ludziom. Współpracuj, korzystaj z oferowanych form pomocy dla siebie i dzieci. Idź na stosowne terapie. Odbuduj najpierw siebie psychicznie, a potem odbudujesz sobie życie. Po kolei. Nie trać czasu proszę... Dzieci mają tylko Ciebie. Nie pozwól, by powieliły Twój los. W Twoich rękach jest ich przyszłość, Ty dajesz im wzorzec jak żyć, Ty masz obowiązek je chronić. Zrób to, bo syn będzie jak mężczyźni w Twoim życiu, córka jak Twoja matka czy Ty... Czuję, że nie tego dla nich wpadniesz. Natychmiast schroń się w ośrodku. Powodzenia.
Ocalona, 04.10.2012, 22:40
RZĄD NA FRĄT I CO TYLKO JEST GORZEJ HCIWE HIENY ŚMIERĆ CHCIWYM SZMATOM nIEKTURZY CZEKAJĄ NA MIESZKANIA 10 LAT I WIĘCEJ Prawda jest taka że te urzędasy powinni iść pod most a normalni ludzie do mieszkań. Pozdrowienia dla ludzi a nie tych co pełnią jaką kolwiek funkcje urzędnika ba ich nie interesują ludzie tylko pieniądze.
GOOD, 12.02.2012, 09:42
To kolejna bdzura wlasnie takie mieszkania sa dla osob ktorych niestac wykupic mieszkania.
Elzbieta Kozloeska , 07.11.2012, 17:43
Wlasnie ci ktorzy wykupili mieszkania strasznie sie panosza mysla ze im wszystko wolno
-------------, 07.11.2012, 18:14
jak dla państwa 800zł miesięcznie dochodu już się nie można starać o socjalne mieszkanie i w ten sposób emerytka jest bezdomna.
więc jak nowe przepisy będą miały podobne realia to albo więcej będzie bezdomnych albo będziemy mieszkać tak jak dawniej na 30m2 z dziadkami,z rodzicami i z rodzeństwem. dosyć że ciężko o pracę to jeszcze bez własnego m
Makowska, 31.01.2013, 12:19
To tylko jest napisane...w zyciu wygląda zupełnie inaczej.Eksmitował mnie razem z dzieckiem były mąz bo znalazł inną i my mu przeszkadzamy.
Mamy prawo do socjalnego lecz nie ma szans na nie. Na komunalne tez się nie kwalifikuję bo za dużo zarabiam,a moje zarobki to najniższa krajowa czyli 1135 zł i 400 alimentów.Już chyba wszędzie interweniowałam i prawo mamy takie,że nie ma wyjścia tylko się powiesić bo w domu jest gehenna nie da się zyć.Ja mam przy takich dochodach stancję wynając bo na komunalne jestem za bogata,a socjale są dla innych w pierwszej kolejności...dla nie pracujących,alkocholików itp.Dla ludzi,którzy chcieliby zyć normalnie i uczciwie nie ma z nikąd pomocy. Nie ważne,że jest dziecko niepełnoletnie,które nie ma warunków do nauki...
Wasikowska, 07.06.2013, 11:31