Mieszkania komunalne dostaną tylko biedni

Koniec z dziedziczeniem, umowy na 5 lat i kontrola dochodów najemcy – takie zmiany przygotowuje rząd w ustawie o mieszkaniach komunalnych.
Mieszkania komunalne dostaną tylko biedni
Przy dzisiejszych cenach mieszkań na wolnym rynku i dużych obostrzeniach w staraniach o kredyt bankowy, dla młodego małżeństwa mieszkanie komunalne to jedyna szansa na swoje cztery kąty – uważa Aldona Zadrożna (na zdjęciu z córeczką Lenką).

fot. Paweł Stauffer

Mieszkania komunalne w teorii przeznaczone są dla tych, którzy zarabiają zbyt mało, by kupić sobie własne M na wolnym rynku.

Progi dochodowe uprawniające do komunalnego lokum średnio oscylują jednak wokół tysiąca złotych na osobę. Z tym, że takich mieszkań brakuje, trzeba więc zapisać się do kolejki i czekać na klucze. Zazwyczaj kilka lat.

Ci, którym gmina przyzna komunalne "M", mogą czuć się szczęściarzami. Raz otrzymane można bowiem najmować do końca życia, wystarczy nie zalegać z czynszem.

Mało tego, zameldowanie w nim syna czy wnuczki sprawia, że odziedziczą oni lokal. A co najważniejsze, przez cały okres najmu nikt nie sprawdza, czy lokator albo jego spadkobiercy wciąż mało zarabiają. A gminy często pozwalają na wykup lokalu komunalnego z dużą bonifikatą, robiąc prezent lokatorom.

Zmieni się sposób przyznawania mieszkań komunalnych

Ministerstwo Transportu i Budownictwa przygotowuje nową ustawę o lokalach komunalnych. Projekt zakłada, że gminy będą miały obowiązek zawierać umowy tylko na 5 lat.

Urzędnicy będą mieli obowiązek kontrolować status materialny najemcy, a jeśli jego dochody wzrosną, umowa nie zostanie przedłużona.

Ponadto ma zniknąć możliwość dziedziczenia mieszkań w przypadku śmierci głównego lokatora.

O tej sprawie pisała więcej Nowa Trybuna Opolska

Autor: redakcja NTO
Współpraca: Tomasz Kapica
Podziel się:
Wersja do drukuWersja do druku
37komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (37)

Rząd Donalda Tuska szykuje ustawę, która ma znieść dziedziczenie mieszkań komunalnych. W niektórych miastach rządzonych przez PO uchwalane są przepisy uniemożliwiające wykup na własność tego typu mieszkań. Taką uchwałę przyjęto m.in. w Radzie Warszawy. Projekt ustawy, który obecnie jest na etapie konsultacji społecznych, zakłada, że najem mieszkań komunalnych nie będzie dziedziczny. Teraz, jeśli umrze główny najemca, członkowie rodziny mogą po nim wejść w stosunek najmu automatycznie, płacąc taki sam czynsz. Warunkiem jest to, by mieszkali z najemcą do chwili jego śmierci. Jeśli ustawa wejdzie w życie, w momencie śmierci głównego lokatora umowa najmu wygasa. Gmina może zawrzeć nową umowę z członkiem rodziny, ale nie musi. Może np. przenieść go do innego lokalu, jeśli stwierdzi, że obecny jest za duży w stosunku do liczby osób zamieszkujących. Ma także prawo do podniesienia czynszu. Przyjęta w grudniu 2011 r. w stolicy uchwała zakłada m.in., że nie sprzedaje się lokali wchodzących w skład nieruchomości stanowiących wyłączną własność miasta, czyli tzw. setek. Oznacza to, że osoba mieszkająca w kamienicy, w której są same mieszkania komunalne, nie będzie mogła go wykupić. Wnioskodawcą projektu była prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz.
z Niemodlina, 17.07.2012, 11:05
a jeżeli najemca chce wykupić lokal,który jest zniszczony a nie stać go na remont,gdyz żyje ze skromnych poborów za pracę to czy gmina przed tem zmoze zlecić remont tego lokalu?
lokator, 04.01.2013, 12:19
kjni[, 17.07.2012, 12:30
Chyba u siebie powinny swoim mieniem rządzić SAMORZĄDY!
Wejdzie nowa ustawa, okaże się, ze mieszkania komunalne nikomu nie przysługują i trzeba będzie (tanio) sprzedać...
aaa, 17.07.2012, 12:37
A czy będą sprawdzać co się dzieje w lokalu najemcy?? ile alkoholu wylało sie przez ostatni tydzień, ile baba ma siniaków, czy bachory nakarmione?????????????
gosc, 17.07.2012, 14:19
Cieslak, 17.07.2012, 15:16
dziedziczyć to można czyjąś własność,a mieszkanie komunalne nie jest własnościa lokatora,tylko gminy,po śmierci głównego najemcy,osoba bliska stale z nim zamieszkująca/mąż,żona,pełnoletnie dzieci,żadne wnuki/z mocy prawa wchodzi w stosunek najmu,osoba pisząca ten artykuł nie zna ustawy o najmie lokali
gość, 17.07.2012, 15:26
Melduje się wnusia bądź wnusię jako opiekuna schorowanej babuni, babunia umiera...... i mieszkanko jak sią patrzy, mały remoncik, parę złotych za wykupienie od gminy ...................... INNI PRZEZ 30 LAT SPŁACAJĄ KREDYT i muszą mieć uśmiech na ustach ;)
gosc, 17.07.2012, 16:04
niestety Ty też nie znasz ustawy o ochronie praw lokatorów .... (a nie o nasjmie),bo w niej nie ma przepisu dot.dziedziczenia najmu lokalu.On jest w kodeksie cywilnym i na pewno nie dotyczy wnuków.
baba, 17.07.2012, 19:16
mam pytanie ,czy mieszkanie komunalne mogą wykupić wnukowie zameldowani w mieszkaniu babci od ponad 25 lat,oczywiście od urodzenia tam mieszkający.co w chwili śmierci Babci czy mają oni prawo by starać się o wykup?
Renni, 13.11.2012, 18:01
nie każdy ma możliwości wzięcia kredytu na 30 lat firma która mnie zatrudnia nie daje umów na stałe a jest to firma zatrudniająca osoby niepełnosprawne - to może powiesz mi kto w takiej sytuacji da mi kredyt na mieszkanie??
gość, 05.02.2013, 16:18
A wynajac sobie mieszkanie to nie laska. Od razu byscie chcieli kupowac domy i mieszkania. Na zachodzie 10(dziesiec)% ludzi splaca domy/mieszkania bo reszty NIE STAC na to aby wziasc pozyczki na kupno i WYNAJMUJE.
MILIONERY sie w tej Polsce znalazly. Kazdy MUSI miec swoj dom/mieszkanie. Wnet nie bedzie komu "Ty dziadu" powiedziec !
robol z miasta, 17.07.2012, 15:38
Kolejny martwy przepis. A jaki sztab urzędników trzeba do tego zatrudnić.
baba z miasta, 17.07.2012, 16:02
żadnych urzędników nie trzeba zatrudniać. Wystarczy że mieszkaniec dostarczy PIT z urzędu skarbowego za dany rok.
marianna, 30.12.2012, 21:41
Jak to jest , że jedni muszą brać 200-300 tys. kredytu na 30 lat, a inni dostają takie przywileje. Co na to konstytucja? Gdzie równość?
bn, 17.07.2012, 16:13
Bóg ponoć tworzył świat w wielkim mozole,
i kazał żyć na ziemskim padole.
Tworzył i dzielił,
ale nierówno,
jednym kosoky,
a drugim g..no!
Kazimierz55, 17.07.2012, 17:42
Jakie przywileje? Były 10 lat temu.
lokator, 13.11.2012, 00:01
To znaczy, że w naszym Polskim piekle mieszkania te powinni dotać wszyscy!
No, powiedzmy sobie, niezupełnie.
Nasi z łaski ludu wybrańcy chyba temu nie podlegają?
Może jeszcze kilku biedniejszych (w rankingach światowych) milionerów Polskich?
Kazimierz55, 17.07.2012, 17:34
w większości gmin komisje mieszkaniowe przyznawają lokale socjalne wyremontowane i w dobrym punkcie miast tylko znajomym i krewnym;i tak będzie się działo nadal,gdyż brakuje kontroli,brakuje nadzoru,brakuje prawdopodobnie komunizmu.
lokatorzy , 16.01.2013, 23:13
niby ma się zmienić ale znając polskich urzędników na lewo dalej będzie to samo.
Sceptysta, 17.07.2012, 18:19
Dzwigalismy ta Polske z tego komunizmu. Dzwigali poslowie i my robotnicy.
Oni trzymali ja za cycki to maja mleko i smietane.
My robole dzwigalismy ta Polske za duupe to i mamy GOWNO !
wyborca, 18.07.2012, 07:47
kombinuja tylko jak tu ludzia zabrac albo nie dac, lepiej mieszkania by zaczeli budowac
dan, 18.07.2012, 22:04
Przeciętne polskie małżeństwo oboje 50+ zarabiający średnio po 1800 zł / miesiąc będą wg. tej ustawy zbyt "bogaci" żeby dalej mieszkać w lokalu komunalnym. Bank kredytu na mieszkanie im już nie da, po wynajęciu mieszkania na wolnym rynku będą wegetować do emerytury. A później co ? Pewnie jakieś obozy dla staruszków wymyślą. Nie można takim ludziom zmieniać reguł gry pod koniec ich życia. To niehumanitarne.
Kosciuszko, 24.07.2012, 09:50
Dopuki w Komisji Mieszkaniowe w Obornikach Wielkopolskich będą decydować członkowie byłej PZPR,nikt kto do kliki nie należy,niech nie liczy na zamiane mieszkania.Wszystkim biednym odmawiają jak leci i nic ich nie obchodzi w jakich warunkach kto z dzieckiem chorym żyje.Te bydlaki wysłać z torbami zanim nas wyślą na manowce.
niepełnosprawny, 31.10.2012, 09:26
Na wykup nie wyremontowane lokale komunalne i socjalne dla biednych?A czy oni będą wstanie spłacać raty wykupu,wyremontować lokale i w tym samym czasie je utrymywać?To są kpiny i niesmaczne żarty:(:( Biednemu zawsze wiatr w oczy:(:(
Najemcy i lokatorzy, 10.11.2012, 11:18
Kto będzie sprawdzał jaki dochód? Kto będzie w komisji? No przecież zupełnie obcych do komisji się nie przyjmuje. Jakiś X może wiedzieć, że Y ma zbyt duży dochód ale jak to udowodni? Spowoduje to też niszczenie mieszkań i stres niepewności. Wiele osób dba i wyposaża mieszkania, a potem co? Fora ze dwora! Już ustawa nie przewiduje zamieszkiwania wnuka i co? I nic! Korupcja, układzik - babka do szpitala, wnuk się wprowadza i gra muzyka - NIK też się nie dopatrzy niczego! Kochana ojczyzna nasza - CZAS UMIERAĆ.
lokator, 12.11.2012, 23:58
czy ktoś z Państwa wie jak to jest: czy mieszkanie po śmierci babci która jest głównym najemcą mogą wykupic wnukowie,dodam że są oni tam zameldowani od 25 lat i przez cały czas mieszkają z babcią.
w tym miesiącu babcia dostała zgode na wykup ale kwota jest duża to 37 tyś złotych nie stać babci ani ich ta taką kwote by zapłacić od razu .stad moje pytanie czy za ileś lat jak już babcia nie będzie żyła mogą oni sami ubiegać się o wykup tego mieszkania??
bardzo proszę o odpowiedz jeśli mają Państwo wiedze na ten temat
Renata, 13.11.2012, 18:09
zapomnialam dodać ze mieszkanie babci jest mieszkaniem komunalnym
Renata, 13.11.2012, 18:13
To oznacza jedno,że co druga rodzina bedzie korzystała z przywilejów ubóstwa bo wszyscy pracują na czarno bez umów,więc ich nie obowiązuje opłacanie czynszów.
nowakowski, 23.11.2012, 17:10
Polak Polakowi WILKIEM. Jak jedni się załapią na pomoc mieszkaniową a inni nie to już trzeba podnieść alarm i mieć pretensje do całego świata. Jedni pracują całe życie i nigdy ich nie będzie stać na własny kąt... ale gdyby pracowali po trzy zmiany kosztem dzieci i współmałżonka to było by wszystko ok. W naszym kraju nienawiść i zazdrość ludzi odczuwa się na każdym kroku. A ten co ma pieniądze to ma też władze i tylko się cieszy...
EKM, 10.01.2013, 03:47
A co jeśli mamy mieszkanie komulne gdzie mieszkają moi rodzice którzy zaraz pojdą na emeryture, siostra która jest na wychowawczym ma dwójke dzieci i ja gdzie zarabiam najniższą krajową? nie stać nas na wynajem mieszkania żeby się wszyscy pomieścili bo takie mieszkanie z opłatami wyniesie ok 2tysiecy a państwo jak to zazwyczaj ma absurdalne pomysły i stwierdzą że nas stać na wynajem?? i na życie nam zostanie 500zł na tyle osób i małe dzieci?? gdzie mają osoby po 60roku życia mieszkac? może z emerytury mają płacić wynajem?!
Wróblewska, 21.01.2013, 14:43
https://www.youtube.com/watch?v=XyqnlbkHR_k
wysiedleni do lokali socjalnych, 30.01.2013, 10:36
Stefan, 04.02.2013, 13:00
.Po wojnie za zgodą właścićela budynku mieszkał mój ojciec .dekret Bieruta zkomunalizował budynek .Tu urodziłem się 65 lat temu, tu mieszka żona 46 lat, tu urodziły się moje dzieci 40 i 37 lat i wnuki. Wszyscy dajemy sobie radę z opłatami, lecz na wynajem na wolnym rynku już nie byloby nas stać.
Według mowej ustawy ,będziemy bogaczami i zabiorą mam to mieszkanie. Pytam komu oddadzą taki lokal i co zyska państwo ,Prawdopodobnie to co Bierut , upodlą takich ludzi jak Ja.
Okrasa, 12.03.2013, 16:00
I dopiero teraz po tej zasranej ustawie zwiększy się liczba osob bezdomnych,o to właśnie chodzi temu posranemu rzadowi PO !!!!!
kuba, 01.08.2013, 16:46
bzdura ! komunalne dostają bogaci- od 1000 do ok, 2200 na osobę w rodzinie- Białystok- musiałabym jako samotna matka mieć dochodu 4 tys żeby otrzymać takie mieszkanie - z takimi dochodami to stać na stancję - płacę 1300 wychowuję sama 3 dzieci nieraz przez to nie ma co jeść to co wy pieprzycie że 1000 na osobę to bieda?"???
janek, 28.10.2013, 16:34
mój dochód to 1500zl !! na 4 osoby z czego 1300 stacja - po j e ba ny ten co uchwala takie ustawy dla bogatych oczywiście znowu!!!
janek, 28.10.2013, 16:37