Meldunek przez internet od 2018 roku. Jak to będzie wyglądać

Nowy 2018 rok przyniesie zmiany dotyczące niektórych procedur związanych z meldunkiem. Tłumaczymy najważniejsze z nich.
  • Załatwianie spraw urzędowych przez internet

    Od stycznia 2018 roku nie trzeba będzie fatygować się do urzędu, żeby załatwić meldunek, o ile ma się profil zaufany ePUAP czy podpis kwalifikowany.

    Magdalena Kmita-Kulesza

Temat zniesienia meldunku jest przerabiany od lat. Już w 2014 roku zapowiadano, że obowiązek meldunkowy powinien zniknąć i to obywatel powinien dokonać wyboru – zameldować się, czy też nie.

Obowiązek meldunkowy zostaje

Wiadomo, że obowiązek meldunkowy pozostanie. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreśla, że to przede wszystkim ze względu na usprawnienie procedur administracyjnych oraz zachowanie bezpieczeństwa Polaków (to drugie to głównie pokłosie ostatnich ataków terrorystycznych). Każda osoba, w razie potrzeby, ma być niejako zlokalizowana. Mając na myśli usprawnienie procedur, ministerstwo ma na myśli m.in. załatwianie spraw, jak przyznanie i wypłata rent i emerytur, świadczenia 500 plus oraz innych świadczeń rodzinnych czy zasiłków wypłacanych z opieki społecznej. Nawet ułatwienie procedury naboru do przedszkola jest łatwiejsze wtedy, gdy znany jest adres zameldowania malucha oraz jego rodziców.

Meldunek dzięki sieci

Nowością będzie natomiast możliwość zameldowania się bez fatygowania się do biura meldunkowego. To znaczy: od 2018 roku wprowadzony zostanie meldunek przez internet. Osoby, posiadające profil zaufany ePUAP (Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej) i mające podpis kwalifikowany (elektroniczny podpis równoważny podpisowi własnoręcznemu) będą mogły dokonać meldunku przez sieć. Tzw. e-usługa, kolejna nowość, będzie dostępna nie tylko w godzinach pracy tradycyjnego, stacjonarnego urzędu, ale także poza nimi.

Warto wiedzieć: Analiza kosztów mieszkania TBS a mieszkania w ramach Mieszkania Plus

Sprawa obowiązku zameldowania się oraz elektronicznej opcji meldunku jest przesądzona. Sejm właśnie (27 października) uchwalił ustawę, która utrzymuje obowiązek meldunkowy, a ponadto umożliwia zameldowanie się za pośrednictwem internetu.

Pobyt stały, pobyt czasowy

Studentów czy osoby zmieniające adres ze względu np. na wyjazd do innego miasta łączący się ze zdobyciem pracy z dala od domu, też czekają ułatwienia. Zacznie obowiązywać nowy formularz meldunkowy. Wypełnienie takiego jednego formularza, a nie stosu stron, powinno pozwolić im zameldować się na pobyt stały, a jednocześnie wymeldować się z pobytu czasowego oraz odwrotnie.

Ułatwienie dla cudzoziemców

Cudzoziemcy mieszkający w naszym kraju także mają mieć łatwiej po zmianach obowiązujących od 2018 roku. Teraz obcokrajowiec musi widnieć w rejestrze zamieszkania cudzoziemców. To dana gmina prowadzi rejestr, a znajdują się w nim informacje o cudzoziemcach, zameldowanych na pobyt stały albo czasowy na terenie tejże gminy. Minus rejestrów jest taki, że dane dotyczące konkretnej osoby niekiedy są niewystarczające. Przykładowo: nie była podana płeć obcokrajowca, a po jego dziwnie brzmiącym imieniu i nazwisku trudno jest czasem określić, czy to kobieta, czy mężczyzna. Nie było również podane w rejestrze, jakie cudzoziemiec posiada obywatelstwo. Takie rejestry mają przejść do lamusa.

Warto przeczytaćZameldowanie na pobyt czasowy i na pobyt stały 

Dowód osobisty a PESEL

Obecnie też, zainteresowany, starając się o uzyskanie nowego dowodu osobistego, najpierw musi mieć PESEL, a jeśli pojawiają się kłopoty z jego załatwieniem, procedura niepotrzebnie się wydłuża. Po nowemu numer będzie automatycznie nadawany z urzędu w momencie, gdy zainteresowany zacznie starać się o wydanie dowodu. Co ważne, numer PESEL nie będzie nadawany cudzoziemcom, którzy przyjechali do Polski na tzw. pobyt krótkotrwały, czyli do 6 miesięcy. 

Autor: Katarzyna Piojda
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

o ile pamietam od 1 go stycznia 2016 r mialy zostac zlikwidowane wieczyste urzytkowania gtuntu zastapic miala wlasnosc dobra zmiana podtrzymala temat ale od 2017r takze stale meldunki mialy zniknac mielismy dolaczyc do wolnych narodow mni usa gdzie podaje sie tylko miejsce zamieszkannia jednak nic z obietnic nie wyszlo nadal bedziemy zformalizowani jednak daleko nam do cywilizacji pozdrawiam wszystkich takze rzadzacych
jan zielinski , 29.10.2017, 16:28
Tylko po co pozostawili nazwę "meldunek" skoro to nie ma nic wspólnego z prawem do zamieszkania czy przebywania w danym lokalu.
Cyngiel, 16.08.2019, 12:53