Masz dom? Zgłosisz piec urzędnikom albo zapłacisz. Powstaje Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

W 2021 r. ruszą prace nad centralną bazą wiedzy na temat źródeł ciepła w polskich domach. Za niezgłoszenie pieca przewidziano karę grzywny.
  • centralna ewidencja emisyjności budynków

    Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma na celu stworzenie mapy źródeł ciepła w Polsce, co ułatwi walkę ze smogiem.

    pxhere.com

Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku właściciele domów otrzymają nowy obowiązek: będą musieli zgłosić urzędnikom, czym ogrzewają budynek. W I kwartale 2021 r. ruszą bowiem prace nad Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków, w której w celu walki ze smogiem będą zbierane informacje m.in. o źródłach ciepła. Osoby, które nie złożą odpowiedniej deklaracji, zapłacą grzywnę.

Ogrzewanie domu do zgłoszenia. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków coraz bliżej

Informacje o pracach nad CEEB przytoczył serwis Bankier.pl. Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków będzie bazą danych, w której znajdą się informacje o źródłach ciepła w domach, budynkach wielorodzinnych, budynkach publicznych i lokalach usługowych. Na późniejszych etapach rozwoju bazy trafią do niej także m.in. dane z przeglądów kominiarskich oraz informacje o otrzymanej pomocy finansowej na termomodernizację czy wymianę pieca. Dzięki tej wiedzy gminom ma być łatwiej planować politykę antysmogową, m.in. walkę z „kopciuchami".

Sprawdź: Smog nas dusi, bo rząd uchwalił dziurawe prawo

Jak podała p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska, najszybciej ruszą elektroniczne deklaracje. Będziemy w nich określać, jakie posiadamy źródła ciepła o nominalnej mocy cieplnej do 1 MW.

– Jeżeli nie będzie opóźnień, to właśnie w pierwszym kwartale 2021 roku zaczniemy budować oprogramowanie umożliwiające zbieranie tych danych od właścicieli i zarządców nieruchomości – zapowiada Cabańska cytowana przez serwis Bankier.pl.

Jak zapowiedziano, dokument ma być jak najprostszy, a ilość podawanych danych – jak najmniejsza. Zgłoszeniu będą podlegały wszystkie typy źródeł ciepła, od kotłów na paliwo stałe po pompy ciepła i kolektory słoneczne.

Nie zgłosisz pieca, zapłacisz grzywnę. Kiedy ruszą deklaracje CEEB?

Nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy na właścicieli domów spadnie nowy obowiązek. Według planu w 2021 r. minister właściwy ds. budownictwa opublikuje komunikat uruchamiający deklaracje. Po 3 miesiącach od ogłoszenia komunikatu składanie deklaracji stanie się możliwe. Od tej chwili właściciele i zarządcy nieruchomości będą mieli 12 miesięcy na dopełnienie obowiązku. Kto tego nie zrobi, zapłaci grzywnę.

Mniej czasu na złożenie deklaracji będą miały osoby, które wybudują dom. W tym przypadku źródło ciepła trzeba będzie zgłosić w ciągu 14 dni od daty jego uruchomienia. Tu również za niezłożenie deklaracji w terminie przewidziana jest grzywna.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma powstać w latach 2021–2023, m.in. dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej na kwotę ok. 30 mln zł. Projekt ma być uruchamiany etapami – najpierw ruszą deklaracje o źródłach ciepła, zaś ok. II–III kwartału 2022 r. zacznie się zbieranie danych m.in. o uzyskanych przez właścicieli domów dopłatach do termomodernizacji. Szacuje się, że do CEEB rocznie będą trafiać dane na temat ok. pół miliona budynków, a docelowo w ewidencji ujętych zostanie ok. 5–6 mln budynków.

Zobacz: Pompy ciepła montujemy głównie w starszych domach. Można dostać na to dopłatę

Autor: Przemysław Zańko
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

przepraszam bardz ale czy my dobrze wybralismy
kolaczewska, 10.01.2021, 22:08
Działanie niezbędne do planowania. W 2004 r. opracowywałem strategię rozwoju gminy i olbrzymim problemem był brak informacji o źródłach ciepła w budynkach. Można te informacje uzyskać poprzez ankietę. Ale "rządzący" wolą straszyć grzywną i w ten sposób zarzynają dobre praktyki - typowe dla faszystkowskiego sposobu sprawowania władzy.
poczta@fronesis.pl, 19.03.2021, 11:42