Kto może wykupić mieszkanie od TBS (WIDEO)

Szacuje się, że od 30 do 40 procent najemców mieszkań należących do towarzystw budownictwa społecznego (TBS) chciałoby wykupić te lokale. Do tej pory błędy prawne blokowały możliwość wykupu mieszkania od TBS.
  • Wykup mieszkań od TBS będzie łatwiejszy

    Czynsze w mieszkaniach od TBS są wysokie, ponieważ ujęta jest w nim spłata kredytu zaciągniętego na realizację inwestycji.

    mk

Cztery lata temu pojawiła się możliwość wykupienia mieszkania od TBS. Niestety przepisy prawne zawierały błędy. Teraz je poprawiono. Kupić mieszkanie mogą jednak tylko niektórzy lokatorzy. 

Zobacz: Dla kogo są i ile kosztują mieszkania w TBS 

Najemcy mieszkań należących do TBS muszą płacić wysoki czynsz, bo wliczona jest w niego rata kredytu zaciągniętego na wybudowanie bloku mieszkalnego. Jednak nawet jeśli ten kredyt spłacą, lokal nie staje się ich własnością.

Kto może wykupić mieszkanie od TBS

Nowelizacja prawa pozwala na wykup mieszkań jedynie przez osoby, które uczestniczyły w kosztach budowy i mieszkają w blokach wybudowanych przed 30 września 2009 roku. – Każdy lokal będzie sprzedawany po cenie rynkowej, która zostanie określona przez rzeczoznawcę opłaconego z kieszeni najemcy. Kwota zakupu mieszkania ma być pomniejszona o zwaloryzowany wkład własny, ale lokator będzie musiał zwrócić 10 procent kredytu budowlanego, umorzone przez państwo – mówi Jarosław Jędrzyński, analityk rynku nieruchomości z portalu RynekPierwotny.pl.

Źródło: infoWire.pl

– Wynajmujący mieszkania od TBS nie są specjalnie zachwyceni zmianami: liczyli na ulgi, zwolnienia, rabaty – zaznacza analityk. Ponadto właściciele TBS – czyli gminy, deweloperzy lub spółdzielnie mieszkaniowe – nie będą chętni do sprzedaży mieszkań, ponieważ twierdzą, że może to zaburzać politykę lokalową. – Lepszym wyborem od wynajmowania mieszkania od TBS jest zaciągnięcie kredytu i kupno lokalu na rynku wtórnym, a nawet pierwotnym, gdzie są okazje cenowe – uważa ekspert. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: infoWire.pl
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Co to za chore przepisy?????? Kto wykupi mieszkanie w TBS-ie???? Może ktoś kompetentny napisze: kiedy najemca lokalu przestanie spłacać ratę kredytu w czynszu?????? Temat mieszkań w TBS-ie nie do końca jest wyjaśniony, pojawiają się coraz to nowe przepisy itd.....nie ma spójności w tym wszystkim.
gość, 06.11.2015, 09:34
dokładnie - spłacamy kredyt w czynszu przez te wszystkie lata i jeszcze musimy dopłacić 10 % plus 2/3 wartości rynkowej w moim przypadku.
gość, 12.11.2015, 18:49