Komornicy mają nowe uprawnienia. Kto na nich skorzysta? (WIDEO)

8 września weszły w życie zmiany dotyczące egzekucji komorniczych, które mają usprawnić pracę komorników i chronić wierzycieli. Teraz egzekucja komornicza ma być szybsza i bardziej efektywna. Czas egzekucji ma zostać skrócony o 30 procent.
  • Dłużnik

    Nowe przepisy dotyczące egzekucji komorniczej dotyczą tylko banków krajowych, nie dotyczą natomiast SKOK-ów. W przypadku SKOK-ów komornicy muszą stosować dotychczasowe metody.

    Rilsonav (Pixabay.com)

O szczegółach nowelizacji opowiada dziennikarz TVN24 BiS – Paweł Blajer. Obecnie komornik może między innymi elektronicznie zająć konto bankowe dłużnika. Ponadto ma prawo, żeby, pod groźbą grzywny, samodzielnie zobowiązać dłużnika do wyjawienia majątku. Podczas gdy przed nowelizacją prawa wierzyciel, chcąc uzyskać wyjawienie majątku dłużnika, musiał wystąpić z tym do sądu.

Warto podkreślić, że nowe rozwiązania umożliwiają prowadzenie w trybie elektronicznym właściwie każdego typu postępowania komorniczego.

Dowiedz się więcej: Egzekucja komornicza ma być szybsza i bardziej efektywna  

Dostęp do systemu elektronicznego umożliwiającego uzyskanie informacji o posiadaniu rachunku przez dłużnika jest odpłatny (ok. 50 groszy za każde zajęcie). Jest jednak tańszy od tradycyjnej korespondencji (ok. 4,50 zł za każdy list), co obniży wydatki, które ostatecznie pokrywa wierzyciel. Niestety wysokość opłat egzekucyjnych się nie zmieniły. W przypadku zajęcia rachunku bankowego opłata egzekucyjna wynosi 8 proc. wartości wyegzekwowanego świadczenia. 

 PrzeczytajKredyt hipoteczny a zajęcie komornicze 

Dziennikarz mówi również, dlaczego jego zdaniem SKOK-i zostały wyjęte spod egzekucji komorniczej. 


Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Autor: redakcja.regiodom
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

dla mnie tozsamy z okresleniem zlodziej
Wiktor Krulik, 15.09.2016, 20:56
gość, 16.09.2016, 07:42