Kolejna rewolucja śmieciowa. M.in. niższe opłaty i częstszy wywóz

Dzisiaj - po dwóch miesiącach obowiązywania nowych zasad odbioru i zagospodarowania odpadów - prezydent Szczecina ogłosił zmiany. Opłaty mają być niższe, śmieci będą częściej odbierane. Rozwiązano też problem odpadów zielonych.
  • Kolejna rewolucja śmieciowa. M. in. niższe opłaty i częstszy wywóz

    Zmiany w systemie odbioru i zagospodarowania odpadów.

    Sebastian Wołosz

Wszystkie wychodzą na przeciw temu, o co apelowaliśmy od tygodni na podstawie sygnałów od Czytelników i Internautów.

Niższe opłaty. Dla właścicieli domów jednorodzinnych ryczałty spadną z 57 do 50 zł (przy zadeklarowanej segregacji) i z 85 do 80 zł (bez segregacji). Taniej zapłacą też mieszkańcy w zabudowie wielorodzinnej, gdzie obowiązuje system "od wody". Koszt wywozu śmieci za zużycie metra sześciennego wody spadnie z 4,35 do 4 zł (przy segregacji) i z 5,55 do 5 zł (bez segregacji).

Zielone w cenie. Odpady zielone będą odbierane w ramach opłaty. Teraz trawę i liście mieszkańcy muszą wywozić je na własny koszt do ekoportów lub kompostować.

Więcej "dzwonów". Pojawi się pół tysiąca dodatkowych dużych pojemników do selektywnej zbiórki odpadów.

– Gabaryty częściej. To dobra wiadomość dla mieszkańców bloków i wspólnot mieszkaniowych. Odpady wielkogabarytowe będą wywożone dwa razy w miesiącu. Teraz raz w miesiącu.

Dopłaty dla samotnych. Osoby starsze i samotne zamieszkujące w domach jednorodzinnych będą - mogły liczyć na dofinansowanie do opłaty za śmieci. Kryteria nie są jeszcze ustalone.

Większość zmian może wejść w życie już od stycznia. Na listopadową sesję mają trafić projekty uchwał w sprawie obniżenia stawek, dopłat dla samotnych oraz odbioru gabarytów. Dłużej zapewne poczekamy na odbiór odpadów zielonych. 

Autor: Mariusz Parkitny
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

A kiedy wrócimy do poprzedniego systemu?
średni, 05.09.2013, 17:14
Nie ma już zwykłych czynności i pracy u podstaw ale same rewolucje teraz. Rewolucja za rewolucją.
nie mam co robić tylko jeszcze nazwisko wpisywać, 05.09.2013, 17:47
Dla właścicieli domów jednorodzinnych obniżka 7 zł (przy zadeklarowanej segregacji) i 5 zł (bez segregacji). Taniej zapłacą też mieszkańcy w zabudowie wielorodzinnej, gdzie obowiązuje system "od wody". Koszt wywozu śmieci za zużycie metra sześciennego wody spadnie 0,35 zł (przy segregacji) i 0,55 (bez segregacji). Czyli w blokach brud i smród a w domkach bawimy się w basenach ! Brawo Prezydencie !!!!
Simon, 05.09.2013, 18:29
głupota czy zazdrość opłata 57 zł czy 50 zł za dwie starsze osoby w domku jednorodzinnym to mało ? raz w tygodniu jeden mały woreczek . to dużo za dużo niż budynku wielorodzinnym.
kwitek, 06.09.2013, 11:04
Jakie kary przewidziano dla np. Jantry za nieodbieranie surowców .
melka, 05.09.2013, 20:44
dobrze ze czesciej gabaryty beda odbierane bo to widze dzisiaj duzy problem , :-)
Robert, 05.09.2013, 21:06
A jak to jest, że w Spółdzielni Mieszkaniowej "BRYZA" od sierpnia zostały z powrotem naliczone opłaty od ilości osób w mieszkaniu. stawka ta wynosi prawie 18 zł/os! Jak to się ma do nowych przepisów?
Edek, 06.09.2013, 14:23