Kodeks budowlany: projekt ma być w październiku 2014 roku

Projekt kodeksu budowlanego ma być w październiku 2014 r. – poinformował wiceminister transportu Janusz Żbik. A jeszcze w 2013 roku nastąpić mają zmiany w Prawie budowlanym, ułatwiające m.in. uzyskanie pozwolenia na budowę.
Projekt kodeksu budowlanego
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego pracuje nad zebraniem przepisów, które regulują proces inwestycyjno-budowlany, w jednym akcie prawnym.

fot. mconnors

Jak poinformował we wtorek na konferencji prasowej Janusz Żbik, przygotowanie do października 2014 r. projektu kodeksu budowlanego umożliwi uchwalenie go jeszcze w tej kadencji. Nad zebraniem przepisów regulujących proces inwestycyjno-budowlany w jednym akcie prawnym pracuje Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego.
– Będziemy mieli jeszcze rok, by przeprowadzić go przez Sejm i uchwalić nowy kodeks budowlany – powiedział.

Warto przeczytać również: Budowa domu bez pozwolenia wg nowego prawa budowlanego 

Potrzeba uporządkowanie przepisów dotyczących budownictwa

Pierwsze posiedzenie komisji odbyło się w październiku ub. roku. Obecnie przepisy dotyczące budownictwa znajdują się w kilkunastu ustawach i kilkudziesięciu rozporządzeniach wydanych przez różne resorty. Teraz będą one przeanalizowane i – jak zapowiada resort - zostaną zapisane w jednym akcie prawnym.

Nowelizacja Prawa budowlanego jeszcze w tym roku

Wiceminister poinformował, że jeszcze w 2013 roku ma mieć miejsce nowelizacja Prawa budowlanego.

– Szczególną uwagę zwracamy na deregulację procesu administracyjnego przed wydaniem pozwolenia na budowę. Przygotowanie właściwego wniosku to dziś ogromne utrapienie inwestorów; to w sposób oczywisty wpływa na koniunkturę w budownictwie – powiedział wiceminister.

Zdaniem dyrektora departamentu gospodarki przestrzennej i budownictwa w resorcie transportu Krzysztofa Antczaka zmiana 8 artykułów Prawa budowlanego i 3 rozporządzeń wykonawczych pozwoli na skrócenie procedury uzyskania pozwolenia na budowę i przygotowania wniosku o minimum sto dni.

Domy jednorodzinne bez pozwoleń na budowę. Wystarczy zgłoszenie?

– Będą publiczne rejestry wszystkich wniosków i wydanych pozwoleń na budowę. Planujemy przejście z budownictwem mieszkaniowym jednorodzinnym z systemu pozwoleń na system zgłoszeń, ze zdecydowanie krótszymi procedurami – powiedział.

Generalny Inspektor Nadzoru Budowlanego Robert Dziwiński poinformował, że według wstępnych wyliczeń liczba wydanych pozwoleń na budowę w 2012 roku była o prawie 7 proc. niższa niż rok wcześniej.
– Spadek w 2012 roku dotyczy przede wszystkim budownictwa mieszkaniowego, zwłaszcza jednorodzinnego. Budownictwo infrastrukturalne z różnych względów miało się dobrze lub bardzo dobrze, jeśli chodzi o rozpoczynane i prowadzone inwestycje – powiedział.

W skład Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego weszło 17 osób wyłonionych spośród przedstawicieli nauki, prawa i środowiska budowlanego. Są wśród nich m.in.: prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego prof. Roman Hausner, główny inspektor nadzoru budowlanego Robert Dziwiński, członek Rady Legislacyjnej przy premierze Tomasz Bąkowski i były minister budownictwa Andrzej Bratkowski. Przewodniczącym komisji jest kierownik katedry prawa gospodarczego SGH prof. Zygmunt Niewiadomski. 

Materiały oznaczone jako PAP są własnością Polskiej Agencji Prasowej S.A.
Kopiowanie i redystrybucja zabronione. 

Autor: PAP
11komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (11)

im więcej radzą tym gorsze przepisy budowlane wydają
amando, 01.02.2013, 06:30
Co roku piszą o ułatwieniu a jest co roku gorzej. Przestańcie wreszcie okłamywać
ludzi!
edward wabno, 25.02.2013, 16:02
Ciągle tylko zapewniają, że chcą ułatwić i nic za tym nie idzie. W ubiegłym roku zapewniali, że od marca 2013 na dom jednorodzinny nie będzie potrzeba zezwolenia tylko zgłoszenie i co z tego wyszło - WIELKIE NIC.
zainteresowany, 25.02.2013, 22:02
Ja wydaję pozwolenia na budowę. Prawo budowlane od 1995 roku zostało zmnienione 64 razy (!) Jak na razie było to tylko zmiany na gorsze. Mam szczerze dość propagandy która mówi, że będzie lepiej. Cóż z tego, że mają być domki jednorodzinne na zgłoszenie, jak w projekcie zmiany prawa budowlanego jest zastrzeżenie, że jak inwestycja ma obszar oddziaływania który obejmuje sąsiednie nieruchomości- to już nie jest na zgłoszenie. 99% inwestycji ma obszar oddziaływania. Wniosek prosty- na zgłoszenie będzie 1% domów jednorodzinnych. Żenada!
urzędnik, 12.03.2013, 10:23
drogi urzędniku noszę się z zamiarem wybudowania budynku pod działalność i nie wiem gdzie zasięgnąć informacji w mojej miejscowości nie ma planu zagospodarowania działka jest nieuzbrojona przy ulicy gdzie jest położona nie ma wodociągu ani kanalizacji czy w tej sytuacji istnieje możliwość wydania pozwolenia na budowę sklepu będę wdzięczna za każdą informację beti
beti, 19.03.2013, 16:23
Brak mediow nie jest problemem, jeśli tylko istnieje możliwość przyłączenia do sieci dalej położonej, to sobie wybudujesz przyłącza co oczywiście będzie Cię kosztować. Zamiast przyłącza do wodociągu możesz zastosować studnie, a zamiast przyłącza do kanalizacji szambo. Ważniejsze od tego jest jednak to, czy w ogóle tą działkę można zabudować gdy nie ma planu- czeką Cię uzyskanie "wuzetki"- u właściwego Wójta/Burmistrza/Prezydenta miasta i od tego zacznij.
urzędnik, 05.04.2013, 11:48
drogi urzędniku noszę się z zamiarem wybudowania budynku pod działalność i nie wiem gdzie zasięgnąć informacji w mojej miejscowości nie ma planu zagospodarowania działka jest nieuzbrojona przy ulicy gdzie jest położona nie ma wodociągu ani kanalizacji czy w tej sytuacji istnieje możliwość wydania pozwolenia na budowę sklepu będę wdzięczna za każdą informację beti
beti, 19.03.2013, 16:27
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
drogi urzędniku z zaciągu partyjnego -
1. mówiąc o 99% udowadniasz że nie masz pojęcia ,które przepisy wpływają na obszar oddziaływania.
2.wyobraź sobie masz dom z otworami w odległości 4m od granicy działki sąsiedzkiej na której właśnie sąsiad na podstawie zgłoszenia , vis a vis chce się budować w odległości np. 1,5 od granicy lub w samej granicy (projektant - za odpowiednią kasę nie będzie myślał o etyce zawodowej) - nie jesteś stroną w procesie budowlanym ,a o przesłanianiu i ppoż możesz tylko pomarzyć - nie masz gdzie się odwołać - masz jeszcze pinb - najbardziej skorumpowaną instytucję w tym kraju. I co ci zostaje - długoletnie dochodzenie swoich praw w sądach
Kowalski, 16.03.2014, 21:33
Błysnąłeś znajomością przepisów teraz tak, że lepiej już nic nie pisz. Pokazałeś sytuację w której odległość między budynkami będzie 1,5+4=5,5. Jest niezgodna z przepisami pożarowymi, gdyż minimalna dla dwóch budynków ZL to 8m. W obszarze oddziaływania zaś jesteś naprawdę znawcą bo taka lokalizacja budynku (1,5m od granicy)- jesli w ogóle byłąby możliwa z par. 12 warunków technicznych (wąska działka), a odległość od istniejącej zabudowy (par. 271) zachowana to właśnie taka lokalizacja daje obszar oddziaływania na działkę sąsiada równy 6,5m. Więc nie pójdzie na zgłoszenie.
pilot, 11.04.2014, 15:44
Najtrudniej uzyskać zezwolene na budowę w Polsce to w Gminie Mielno.Urzędmicy wszystko robią by mieć spokój..Przykład Gąski.
Rysiek, 25.07.2013, 22:38
Bo Polak potrafi - znowu skomplkowac !!! czemu nie wziac modelu za Kanady, USA - tam lizczy sie najnizsza cena, ale poparta zabezpieczeniami, ktore daja gwarancje Inwestorowi wirygodnosci oferenta - bo to sie liczy - solidarna odpowiedzialnosac "trzecich" zatrudnianie nie na czarno - weryfikacja tego === ILUZJA ;
Przy zabezpieczeniu kontraktu / przetargu przez Firme Ubezpieczeniowa - to ONA zrobi wszystko by prawdopodobienstwo sukcesu bylo po jej stronie i nie dopusci / nie da gwarancji "firmie krzak"..... Tyle ze nie doroslismy jeszcze do tego., bo kogoz mamy na rynku - tch upadlych i podniesionych kosztem podatnikow - .......
niebawem wroci i Alpine Bau i Hydrobudowy itd - a przez kogo sa rzadzone te firmy - jak np. Uniserv sp. z o.o. - upadl - a Prezes jest porezesem nowo powstalej spolki - Uniserv-Projchlod SA - sa juz nawet na gieldzie Openconect !!!! Ot polski biznes.....pomieszanie z poplataniem bo w metnej wodzie latwiej utopic ..... A Gwarancji Zaplaty - dla TYCH Maluczkich dalej nie ma i NIKT o Nich nawet nie mysli !!!! I beda za dwa lata nowe stypy i bale !!! Koordynator "BYLY" Obywatelskiej Inicjatywy Gwarancje Zaplaty