Kielce: miasto nie musi zapewniać lokalu socjalnego eksmitowanym

Miasto nie ma już obowiązku zapewniania lokalu socjalnego lokatorom, którzy mają wyroki eksmisyjne. A sądy coraz częściej korzystają z tych przepisów i orzekają wyrzucenie na bruk. W Kielcach urzędnicy zamierzają wykonać w tym roku 130 takich eksmisji.
  • Eksmitowany lokator

    sxc.hu

Miasto nie musi zapewniać lokalu socjalnego eksmitowanym, praktycznie mogą oni wylądować na bruku.

– Po nowelizacji ustawy o ochronie lokatorów w listopadzie 2011 roku sądy coraz częściej orzekają eksmisję bez wskazania lokalu socjalnego, czyli na bruk. To jednak nie oznacza, że ludzie są wyrzucani z dobytkiem na ulicę – przyznaje Marek Klikowicz, dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa Urzędu Miasta w Kielcach. – Do takich metod nie uciekamy się, choć czasem by się przydało.

Czy wiesz, że: Komornicy chcą zmiany przepisu o eksmisji na bruk 

Jeśli sąd orzeknie eksmisję bez prawa do lokalu socjalnego, to właściciel mieszkania, prywatna osoba, spółdzielnia mieszkaniowa czy wspólnota występuje do miast o wskazanie lokalu zastępczego.

Do noclegowni albo schroniska

– Jest on przyznawany na okres od miesiąca do pół roku, a po tym czasie lokator musi go opuścić. Nie mam możliwości przedłużenia umowy. Nawet takich lokali nie mamy pod dostatkiem, ale prawo daje jeszcze jedną możliwość wysiedlenia lokatora. Takim miejscem jest noclegownia, schronisko dla bezdomnych i podobne placówki, i tam już zaczęliśmy przeprowadzać eksmisje. Pierwsza była w kwietniu. Te placówki także mają ograniczoną liczbę miejsc, więc eksmisje nie będą wykonywane tak szybko, jakbyśmy chcieli, ale tempo będzie większe niż dotychczas.

Przyznaje, że jest problem z miejscem dla kobiet. – W mieście nie ma dla nich noclegowni. Musimy je eksmitować do innych placówek na przykład domów opieki społecznej czy domu samotnej matki – tłumaczy.

Zbyt mało mieszkań socjalnych blokował eksmisje

Dodaje brak mieszkań socjalnych wstrzymywał eksmisje na wiele lat, a to powodowało, że lokatorzy czuli się bezkarni i nie zmieniali swojego zachowania. – Wyroki eksmisyjne są orzekane najczęściej w trzech przypadkach:

  • znęcania się nad rodziną,
  • dewastacji mieszkania,
  • niepłacenia czynszu.

W tym ostatnim przypadku czasem nie dopuszczamy do eksmisji z przyczyn społecznych na przykład rodzina rzeczywiście nie ma pieniędzy na bardzo wysoki czynsz i płaci tyle, ile może. Ostatnio właściciel prywatnej kamienicy wystąpił o lokal zastępczy dla 92 letniej kobiety. Nie możemy się zgodzić na wyrzucenie z domu człowieka w tym wieku – tłumaczy dyrektor.

Eksmisji będzie coraz więcej

Przypomina, że większość osób nie płaci czynszu, bo woli pieniądze wydać na inne cele na przykład wódkę i są przekonane, że nic im za to nie grozi.
– A tak nie jest i eksmisji będzie coraz więcej. Każda przymusowa wyprowadzka dłużnika robi wrażenie na innych i natychmiast część lokatorów spłaca zaległości – zapowiada.

Sprawdź: Ile kosztuje eksmisja komornicza 

W tym roku wyeksmitowano jedną osobę z prywatnej kamienicy do noclegowni. A dla czterech osób miejsce jest już wskazane i lada dzień wyroki zostaną wykonane. Są to lokatorzy spółdzielni mieszkaniowej Na Stoki, Kieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej i prywatnej kamienicy. 

Autor: Agata Kowalczyk
34komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (34)

nareszcie wzięli się za tych cwaniaczków,80% nie płaci bo wiedzieli że mogą im skoczyc,teraz sie zmienia,emerytka idzie i płaci prawie wszystko co ma na czynsz,a drugi ma w chu...ale na parkingu dwa złomy stoją
rad, 18.04.2013, 10:17
Pół roku w zakładzie pracy pensji nie dostaje ciekawe jak zapłace czynsz
para, 18.04.2013, 11:10
To może ja mam za Ciebie płacić? Ktoś musi choćby za ciepłe kaloryfery, wodę, ścieki, śmiecie... A może tak zamienić mieszkanie na mniejsze? Czynsz będzie mniejszy, z dopłaty dług można by spłacić...
Pinokio, 18.04.2013, 11:22
N\mąż tez nie miał pracyt, ja jedna utrzymywałam dom z jednej p0ensji podstawowej i nie było zadłużeń. Lud Polski nauczył się dobrobytu i ze "Się należy". A ch... Wam się należy . Do innej roboty idź. Nawet przy zbieraniu kup psów lub sprzątaniu. Wkurza mnie jak ktoś piszę, że nie może znaleźć pracy, albo, że nie dostaje pensji - to idź do sądu a nie tłumacz się. Tak najwygodniej. Nie ma nic za darmo. wara, ja płacę - Ty też możesz. Nie płacisz - na bruk a nie w dobrobycie menelstwo i patologia żyje - bo chory, bo na bezrobociu - to dodatki dostaje, itp. DO ROBOTY LENIE !!!!
Ewa , 18.04.2013, 11:35
Zgadzam się z Tobą w 100% nauczyli się dziadostwa ,lepiej iść do opieki po pomoc niż do pracy bo za mało płacą.Tam też powinni zrobić porządek ,dawać prace zamiast zapomóg choćby sprzątanie osiedli wtedy znacznie mniej byłoby chętnych po zasiłki
aga, 18.04.2013, 12:02
jedź do watrszawy do URM i ryżemu d.pe liż, tak jak do tej pory!! może coś wyliżesz!!
wskazówka, 19.04.2013, 16:31
Prazestan krasc na spolke z pracodawca to wtedy pracodawca nie moze cie oszukac bo sie boi.
Pracodawca boi sie ze zglosisz na policje ze cie okrada i musi byc grzeczny i placic tobie za prace.
Jezeli na spolke kradniecie to on ma cie w nosie bo wie ze jestes TAKI SAM ZLODZIEJ jak on i nie mozesz nic mu zrobic.
Przestan KRASC !
drobny ciulacz, 20.04.2013, 07:30
iza, 18.04.2013, 21:23
Nie eksmitują za pół roku nie płacenia tylko za lata. Są ludzie co mają 3 pokojowe mieszkanie, 70 m2 i mieszkają tam w 2 osoby a długu 60000. To są lata nie płacenia czynszu.
jo, 18.04.2013, 11:54
Niestety eksmitują przy małych kwotach,ja mam eksmisje z mieszkania spółdzielczego i zadłuzenia 5 tys.
anna, 21.04.2013, 20:15
iza, 18.04.2013, 16:23
Uczciwego zycia bez oszukiwania innych, oraz nie wyludzania od normalnych ludzi roznych zapomog ktore sie oszustom nie naleza.
drobny ciulacz, 20.04.2013, 07:25
iza, 18.04.2013, 16:24
Mądrale ciekawe co wy byscie zrobili nie dostając pół roku wypłaty, sąd guzik pracodawcy zrobi dobrze ze mąż dobrze zarabia wiec czynsz akurat płace więc za mnie nie musisz płacic ale rozumiem tych co faktycznie nie mają za co zaplacic czynszu.Siedzisz na ciepłej posadzie mysląc ze tak bedzie zawsze nic nie jest dane na zawsze.
para, 18.04.2013, 17:03
iza, 18.04.2013, 21:17
iza, 18.04.2013, 21:31
Jak kto oszukuje i kombinuje jak by tu oszukac Panstwo Polskie i razem z pracodawca KRADNIE to tak jest jak jak w podanym przykladzie.
Gdyby pani pracowala uczciwie to SAD by znalazl bata na okradajacego pania pracodawce gdyby pani zglosila to na Policje lub do Sadu.
Ale jak sie KRADNIE I OSZUKUJE RAZEM Z PRACODAWCA to potem tak sie na tym wychodzi.
radca prawny, 20.04.2013, 07:21
I TO W TRYBIE NATYCHMIASTOWYM Z WIEŻOWCA PRZY UL.HOŻEJ.
Aktywista, 18.04.2013, 19:31
iza, 18.04.2013, 21:27
Przede wszystkim powinni odebrac TOBIE mieszkanie i dac tym co kaza se dawac mieszkania za darmo.
galicjok, 20.04.2013, 07:14
iza, 18.04.2013, 21:29
Kochani Polacy, kochani rodacy nigdzie na swiecie niema tak jak w POLSCE
"nie pracowal cale zycie a wszystko mu sie musi nalezec"to ze czlowiek sie urodzil to nie znaczy ze wszystko mu sie nalezy za darmo.
Kochani to ze "SYF" zrobil sie za nowych Rzadow poczawszy od WALESY do dzisiejszego , bo to nie jest demokracja to jest"BURZUAZJA" na najwyzszym poziomie.Wam nikt nie pomozejstescie zdani na siebie jak wszedzie w
ZACHODNICH KRAJACH.
CHCIELISMY ZACHODU TO TERAZ MAMY.
Ci co dawniej STRAJKOWALI to dzis zabraniaja, bo siedza przy KORYCIE,
i teraz jest wszystko przeciw PRAWU.
Bardzo mi przykro o takich zeczach wspominac MUSZE bo opuscilem OJCZYZNE jak WALESE noszono na rekach, dzis pewnie podstawiono by mu WIDLY,
21 Postulatow ZADAL a ani jednego nie dotrzymal "ZDRAJCA"
pozdrawiam.
bo tak jak ten OSZUST OSZUKAL POLSKE
kielczanin, 18.04.2013, 22:53
chodzi o ludzi którzy nie płacili latami,a nie tych co mają po 6 tyś zadłużenia
aaa, 19.04.2013, 09:41
ale na czynsz wystarczy , ale po co motłoch ma pracować jak MOPS wypłaci pieniądze i na alkohol jest.
kiel, 19.04.2013, 11:00
Za to ze daje zapomogi w postaci GOTOWKI.
TYLKO towar albo bony pieniezne za ktore bez legitymacji z MOPS-u nie mozna zrobic zadnego zakupu. Na sklepach pomiedzy klijentami sa LOTNE KONTROLU obserwujace czy nie dochodzi do niekontrolowanych sprzedazy za BONY MOPS !! Alkohol , papierosy i podobne uzywki sa NIEDOSTEPNE ZA BONY. Pracownicy sklepu ktorzy sprzedadza takie towary za BONY maja sprawy sadowe jak za sprzedaz alkoholu i wyrobow tytoniowych dla nieletnich. Kierownik sklepu dodatkowo za brak kontroli dostaje grzywne MINIMUM 5 tysiecy, a wrazie ponownego wykroczenia ZOSTAJE ZABRANA LICENCJA na prowadzenie sklepu.
galicjok, 20.04.2013, 07:06
Na markietach i rynkach powinny byc Kontrole w celu poszukiwania handlu towarem z MOPS.
Powien to robic Zarzad Bazaru i jego pracownicy tacy jak Poborca Oplat (placowe) oraz Straz Miejska, oraz Biuro Antykorupcyjne.
Za handel towarem z MOPS powinny byc sprawy w Sadzie Grodzkim !!
galicjok, 20.04.2013, 07:11
Czy utrzymywanie latami osób bezdomnych w placówkach nie kosztuje więcej, niż profilaktyka bezdomności???
opiekun, 19.04.2013, 11:28
O wiele taniej pozwalac tylko nocowac w noclegowniach jak pozwalac dewastowac mieszkania i nie tylko ze nie ma z tego zadnej korzysci ale brakuje mieszkan dla kalek i ludzi skrzywdzonych przez los.
galicjok, 20.04.2013, 06:58
Nareszcie Polska zaczyna powoli byc NORMALNYM KRAJEM !!
Koniec z pasozytami zyjacymi na koszt pracujacej czesci narodu !!
galicjok, 20.04.2013, 06:55
Ustawa ta narusza międzynarodowe prawa człowieka, które przedstawiciele Polski ratyfikowali do polskiego prawa. W razie kolizji prawo krajowego z prawem międzynarodowym pierwszeństwo ma prawo międzynarodowe. Sady zobowiązani są przestrzegac tego prawa i konstytucji, które są najwyższymi aktami prawnymi nad ustawodawstwem zwykłym.Rodziny polskie, które bez swojej winy pozostają w ubóstwie nie powinny być eksmitowani z mieszkań, tylko dlatego, że właściciele mieszkań podnoszą czynsze aby ratować swój budżet przed niehumanitarnym wzrostem kryzysu.
dziecko ojczyzny, 15.01.2014, 19:59
ale komune mozna teraz powspominac.. niskie podatki, praca, na mieszkanie bylo,
po psach nie trzeba bylo zbierac, piweczko bylo w kiosku, z milicjantem mozna bylo po ludzku sie dogadac,
a dzis wszyscy chciwi, pazerni, kazdy ma zlotowki w oczach. za komuny strajki mozna bylo robic bo bylo zaplecze - mieszkanie,rodzina jedzenie przyniosla, a za strajk mozna bylo zadac wynagrodzenia.
dzis- na pysk z roboty za byle co bo nastepny czeka, mieszkanie odbieraja, a na ulicy moze sobie bezdomny postrajkowac i nikogo to nie ruszy
adam tom, 11.12.2017, 22:00
ale komune mozna teraz powspominac.. niskie podatki, praca, na mieszkanie bylo,
po psach nie trzeba bylo zbierac, piweczko bylo w kiosku, z milicjantem mozna bylo po ludzku sie dogadac,
a dzis wszyscy chciwi, pazerni, kazdy ma zlotowki w oczach. za komuny strajki mozna bylo robic bo bylo zaplecze - mieszkanie,rodzina jedzenie przyniosla, a za strajk mozna bylo zadac wynagrodzenia.
dzis- na pysk z roboty za byle co bo nastepny czeka, mieszkanie odbieraja, a na ulicy moze sobie bezdomny postrajkowac i nikogo to nie ruszy dzis demokracja i dopiero zamordyzm jest
adam tom, 11.12.2017, 22:01