Jak nie zapłacić zaległego abonamentu? Jest na to sposób

Mieszkanka Orzesza w województwie śląskim napisała pismo do Poczty Polskiej w sprawie wezwania do zapłaty zaległego abonamentu. Poczta anulowała jej należność.
  • Jak nie zapłacić zaległego abonamentu? Jest na to sposób

    Obecnie roczny abonament za samo radio wynosi 70,80 zł wynosi, a 231,60 zł za radio i telewizję. Minister kultury planuje zmianę w prawie - wprowadzenie opłaty abonamentowej, która płaciliby wszyscy Polacy, a nie tylko garstka.

    Piotr Kalsztyn

"W związku z otrzymanym pismem z UP Z................. z dn ................., na podstawie art. 73 k.p.a wnoszę o wydanie z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów dokumentów, na podstawie których wysunięto wobec mojej osoby roszczenia zawarte w w/w. piśmie . Uwierzytelnione kopie proszę przesłać na mój adres pocztowy". - pismo o takiej treści wysłała mieszkanka Orzesza do dyrektora Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej w Bydgoszczy.

Co ciekawe, w odpowiedzi nie otrzymała wspomnianych dokumentów, a jedynie informację o tym, iż ponowna analiza sprawy wykazała, że przesłane wcześniej upomnienie nie ma uzasadnienia.

Na jakiej podstawie poczta wydała taką decyzję, wyjaśnia nam Czesław Starosta, radny Orzesza, który analizował tę i inne podobne sprawy. - Nie namawiam do łamania prawa, ale wydaje się, że w tym przypadku pojawiła się furtka prawna – w sytuacji, gdy poczta nie dopełniła swojego obowiązku - z której warto skorzystać. Tracimy jedynie tyle, ile kosztuje znaczek na list polecony, a możemy zyskać nawet 1500 zł – argumentuje Czesław Starosta. - Poczta Polska powinna udostępnić nam dokumentację dotyczącą każdego z nas na podstawie art. 73. Kodeksu Postępowania Administracyjnego – dodaje.

Polecamy również: Z opłatą abonamentu RTV zalega blisko 3 mln gospodarstw domowych

Czesław Starosta przywołuje rozporządzenie ministra transportu z 25 września 2007 roku, które nakazywało operatorowi pocztowemu nadanie każdemu posiadaczowi odbiornika radiowego lub telewizyjnego nowego numeru identyfikacyjnego. Poczta miała na to czas od listopada 2007 roku do listopada 2008 roku (po tym czasie stare numery traciły ważność) i musiała powiadomić każdego użytkownika o tym fakcie. Jeśli nie dopełniła któregokolwiek z tych obowiązków nie powinna mieć podstaw do ściągania zaległego abonamentu.  

Oczywiście trudno sobie wyobrazić, żeby ktokolwiek z nas pamiętał, czy siedem lat temu Poczta Polska dopełniła takiego obowiązku wobec nas. Dlatego właśnie należy napisać pismo w tej sprawie do operatora, w przypadku otrzymania wezwania do zapłaty.

Należności opiewają nawet na ponad 1500 zł z odsetkami, a poczta może żądać od nas płacenia zaległości za ostatnie 5 lat, od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności. Wcześniejsze się przedawniają.

Opłata za nieregulowanie należności za abonament RTV równa jest trzydziestokrotności miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika

Z innej historii dotyczącej odwoływania się od płacenia należności także przez mieszkańca Orzesza, a opisanej na portalu orzesze.com wynika, że poczta wprawdzie odesłała jakieś dokumenty użytkownikowi telewizora, ale z żadnego z nich nie wynikało, żeby w omawianym okresie dokonała rejestracji jego odbiornika. W odpowiedzi użytkownik odpisał, że wnosi o anulowanie należności, które są próbą wyłudzenia w związku z brakiem dowodu na nadanie mu nowego numeru identyfikacyjnego.

Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej poproszony o wyjaśnienie tej sprawy odpowiada ogólnie, że rozporządzenie z 2007 roku nie anulowało zgłoszonych przez użytkowników wniosków rejestracyjnych, a imienną książeczkę opłat zastąpiono indywidualnym numerem identyfikacyjnym, o czym Poczta Polska poinformowała użytkowników. 

Na pytanie: czy brak nadania nowego numeru może skutkować niemożliwością dochodzenia od abonentów, którzy przestali płacić abonament RTV, należnych zaległości ze strony PP, rzecznik nam nie odpowiedział. Podkreślił jedynie, że wszyscy, którzy mają zarejestrowany radioodbiornik, a nie mają prawa do zwolnienia z opłat, muszą płacić abonament, a obowiązek jego ściągania należy do reprezentowanej przez niego firmy. 

Zobacz: Wysokość abonamentu RTV w 2014 roku

Natomiast z wypowiedzi rzeczniczki Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji między wierszami można wyczytać, że coś jest na rzeczy. Na podobnie sformułowanie przez nas pytanie Katarzyna Twardowska odpowiada następująco: - Właśnie po to, by nie szukać każdego sposobu na skuteczne niepłacenie abonamentu, a podnosić świadomość obywateli, jak ważne są media publiczne potrzebna jest zmiana modelu ich finansowania, o której od lat mówi KRRiT. 

Minister kultury Bogdan Zdrojewski, zapowiedział wprowadzenie zmian i zastąpienie abonamentu opłatą audiowizualną. Wówczas nie byłaby konieczna rejestracja odbiorników. Rozważane są dwa warianty pobierania tej opłaty. Pierwszy zakłada, że opłata będzie ściągana od gospodarstwa domowego - czyli od adresu. Drugi dokłada opłatę do rachunku np. za energię elektryczną.

Zdaniem ministerstwa rejestracja odbiorników nie ma sensu, ponieważ zgodnie z danymi GUS niemal 98 proc. gospodarstw domowych z 13,5 mln posiada odbiornik telewizyjny, 69,4% ma telewizję satelitarną lub kablową. A nawet jeśli nie ma telewizora, to ma komputer, tablet czy telefon komórkowy. Tymczasem abonament RTV płaci zaledwie1 mln gospodarstw domowych.

Opłata audiowizualna ma wynosić od 10 do 15 zł miesięcznie czyli 120 - 180 rocznie. Tymczasem obecnie roczny abonament za samo radio wynosi 70,80 zł wynosi, a 231,60 zł za radio i telewizję.

Autor: Edyta Hanszke
61komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (61)

Jestem przeciwnikiem płacenia abonamentu RTV w formie dziś obowiązującej - myślę, że można kwestię tej opłaty rozwiązać w inny sposób.
Jestem natomiast zdania, że obowiązujące prawo - jakie by ono nie było - musimy bezwzględnie przestrzegać! Jeśli jest ono złe - należy je zmienić za pomocą funkcjonujących w demokracji mechanizmów - ale dopóki obowiązuje - zasranym obowiązkiem tak obywateli jak i Państwa jest przestrzeganie jego postanowień.
Dlatego też nie płacenie abonamentu RTV jest ewidentnym złodziejstwem, a nie płacący - ewidentnymi złodziejami - i żadne zaklinanie rzeczywistości tego nie zmieni. Wyszukiwanie zaś furtek dla obejścia obowiązku płacenia, odwoływanie się od niego ze wskazaniem, że ktoś inny nie dopełnił obowiązku podczas kiedy sami nie wykonaliśmy NASZEGO zobowiązania jest prostackim, prymitywnym warcholstwem; nie ma bowiem moralnego prawa wytykać uchybień innym ktoś, kto sam nie jest w porządku.
Jest to - niestety - dość powszechna przypadłość w naszym tzw. katolickim kraju, gdzie hipokryzja i moralność Kalego osiągają szczyty nieznane gdzie indziej na świecie.
O moralności, etyce i praworządności przedstawicieli władzy w postaci radnego namawiającego do złodziejstwa nie będę nawet wspominał - bo porządni mają na takie coś odruch wymiotny...
stary dziad, 09.04.2014, 17:07
Jak ktoś nie korzysta i nie płaci to nie jest złodziejem. Jeżeli ktoś nie korzysta a płacić musi w imię czegoś co się nazywa "solidarnością społeczną", to znaczy że żyjemy cały czas w państwie komunistycznym.
Nbolt, 09.04.2014, 17:46
No chyba nie chcesz powiedzieć, że ktoś zmusza cię do płacenia abonamentu kiedy nie posiadasz RTV???
Abonament płaci się nie "ZA KORZYSTANIE" - tylko "ZA POSIADANIE" odbiornika. Jest to oczywiście głupi i nieżyciowy przepis o prawie stuletniej tradycji (tak tak! przed wojną też się płaciło za posiadanie radia!), który należy zamienić na powszechną daninę i nie będzie kłopotu!
Oczywistym jest, że kto nie ma odbiorników - ten nie płaci i nie jest złodziejem, zaś płacisz nie w imię solidaryzmu społecznego, lecz dlatego, że jest to obowiązek nałożony ustawą.
Wypadałoby mieć elementarną wiedzę na temat, na który zabiera się głos...
Krucha, 09.04.2014, 19:36
za posiadanie odbiornika zapłaciłem w sklepie,grubą kase,gotówką,za prąd płace też gotówką,za satelitarny odbiór też płace co miesiąc...,to za co abonament...?to jakaś kara?zanim była telewizja satelitarna płaciło sie za filmy,wiadomości i takie tam,abonament...ale teraz? płacisz kase za platforme swoją,za prąd,kupujesz telewizor za swoje ciężko zarobione pieniądze,i jeszcze musisz znosić te wszystkie reklamy...jeszcze nam powinni dopłacić za to,że zanim sie skończą reklamy,zapominasz co oglądałeś...ABONAMENT RTV NA STOS!!! BEZPRAWIE I WARCHOLSTWO
wikar, 16.03.2015, 17:27
To znaczy że następujące państwa są komunistyczne: Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Szwecja, Szwajcaria, Norwegia, Włochy, Grecja, Dania etc etc!
Tak to jest jak debili dopuszcza się do neta!
tylko słucham radia..., 09.04.2014, 19:44
Oczywiście, że są. To, że ktoś szumnie określa się "kapitalistą" wcale nie znaczy że nim jest. Nie wystarczy tylko powiedzieć, że jest "wolny rynek", trzeba jeszcze grać według zasad wolnego rynku. Obecnie w Europie nie ma kraju wolnorynkowego.
Kierowca, 09.04.2014, 20:19
Na szczescie za TV i radio sie nie placi w USA ani centa i nigdy nie placilo.. Trudno USA nazwac socjalistycznym krajem gdzie socjal jest na poziomie prawie zerowym. Ale takze za posiadanie zegarka sie sie placi ani za posiadanie termometru zeby bylo jasne i zabawne.. Europa zdycha nakazami i normami i pedalami i "rowerami."...Demokracja unijna wlasciwie nie istnieje wogole,wsztystko musi byc znormalizowane nawet dlugosc Twojego" fiuta" i to jest demokracja ... wolnosc i .....
Bob Mak, 17.04.2014, 04:06
Podam Ci tylko przykład wspaniałego prawa: nie można nakładać podatku od podatku. A jaka jest polska rzeczywistość? Płacisz podatek w paliwie (akcyzę), następnie VAT od akcyzy, a na końcu płacisz za przejazd drogą. Inny przykład: postawiłeś piwo sąsiadowi, czy odprowadziłeś podatek od darowizny? Podać Ci jeszcze kilka tysięcy przykładów?
Marios, 09.04.2014, 18:28
Wracaj Kaziu do piaskownicy!
ha ha ha!, 09.04.2014, 19:38
NAWET ODPOWIADAĆ MI SIĘ NIE CHCE
VSADFA, 09.04.2014, 21:42
abonament TV radiowy jest opłatą narzucona z góry, czy to sie podoba czy nie, mnie się to nie widzi i uważam, ze nie powinno to mieć miejsca, stacje radiowe i TV zarabiają kupę kasy na reklamach i swojej działalności - sama emisja jest reklamą stacji i ten kto chce może słuchać, jesli zaś zostajesz zmuszony za to płacić to jest to już złodziejstwo obywatela i kradzież jego pieniędzy ... powinno być tak, że emisje powinny być płatne, góra 1-2 kanały darmowe za które nie trzeba płacić i po co bić pianę o abonament ?
Norbert W, 10.04.2014, 06:48
"Dlatego też nie płacenie abonamentu RTV jest ewidentnym złodziejstwem" - czyli premier namawiał do złodziejstwa?
A tak na poważnie! Jakiś czas temu wymyślono OFE. "Te pieniądze są wasze i w każdej chwili możecie je odebrać" - mówili. A teraz je ukradli - bo uchwalili takie prawo. Pieniądze z abonamentu mają zasilić TVP, która jest spółką akcyjną (TVP S.A.) i szasta pieniędzmi na lewo i prawo, a durny naród ma dawać kasę? stary dziadu! Nie dziarmol!
Zbigniew, 10.04.2014, 07:10
Niech TVP wyliczy się na co im ta forsa potrzebna. Podobno na programy ambitne zwane misją. Wydać forsę na cokolwiek każdy potrafi.
Jeśli mamy płacić za misję to wyprodukowane w ten sposób programy powinny być dostępne w każdej telewizji za darmo. Czy to Polsat czy TVN.
Nie są chyba misją seriale, potańcówki, transmisje z meczów, z losowania totolotka czy prognozy pogody, mamtalenty, discopolo, teleturnieje i itd...
franek, 10.04.2014, 11:55
Jeśli prawo jest złe, a nie ma możliwości jego zmiany zarsanym prawem obywatela jest obywatelskie nieposłuszeństwo.
Bla, 10.04.2014, 12:52
Moralność, praworządność, etyka - fajnych słów używasz, ale nie tutaj i nie w tej sytuacji. Na wyrost. Jak Państwo okradało ludzi z pieniędzy za kartę pojazdu to nie słychać było Twojego głosu. Do dzisiaj nie otrzymałem za to zwrotu pieniędzy i przeprosin od złodziei. Mimo , że staram się przestrzegać prawa to ząb za ząb, oko za oko
Jacek, 11.04.2014, 08:41
sam sobie zaprzeczasz bo z tym, że prawa należy przestrzegać się zgadzam ale jeśli ustawodawca skonstruował wadliwy przepis który daje różne furki (ZGODNE Z PRAWEM) uniknięcia płacenia tego abonamentu to dlaczego obrażasz świadomych obywateli umiejących wykorzystać swoje prawa i zrzucasz na nich cały obowiązek a nie na aparat państwa dodatkowo obrażając tych ludzi "warcholstwo" oraz nie rozumiem łączenia religii katolickiej z tym artykułem czyżby jakieś kompleksy. A moja prywatna opinia na temat abonamentu i misji publicznej TVP która zabrała dzieciom wieczorynkę i raczej jest komercyjną TV która za wszelką cenę szuka dodatkowych źródeł dochodu od społeczeństwa mimo gigantycznych wpływów z reklam niech pozostanie bez komentarza
cenzor TV, 13.04.2014, 12:17
Komentarz został usunięty.
Jesteś wzorowym obywatelem państwa polskiego, bardzo praworządnym, etycznym, uczciwym, rozsądnym, mądrym, uprzejmym. Znasz nas, polaków, jak własną kieszeń.
My zaś, polacy, jesteśmy prostakami, warchołami, burżujami, zaplutymi karłami reakcji, hipokrytami, tak zwanymi katolikami.
Powinniśmy płacić za wszystko i za nic. Za radio i telewizor, którego nie mamy lub mamy ale leży zakurzony nie używany. Jeśli RTV używamy - za każde gów_no nam podawane. A co jeśli oglądamy tylko TV Trwam, lub Radio Maryja? Reszta jest wciskana, choć tego ktoś może sobie nie życzyć. Szkoda gadać.
Tnemanoba, 16.04.2014, 14:11
Moralność Kalego to jest wtedy kiedy ty płacisz podatki, zusy, składki zdrowotne, a wszystko idzie jak krew w piach, nie masz ani emerytury, ani opieki medycznej z prawdziwego zdarzenia, ani dróg, ani szkolnictwa. Nasi rządzący od mafii różnią się tylko tym, że ich działania są usprawiedliwione prawnie, a takie barany jak ty płaczą i płacą, bo złodziej mu powiedział że tak trzeba. Każdy ma swój rozum i widzi co się dzieje dookoła. Nie mam telewizora, unikam tego szamba mentalnego jak diabeł święconej wody i nie zamierzam płacić dodatkowego przymusowego haraczu. Kiedy czasem u rodziców zerknę na coś przelotem, to mnie tylko utwierdza w powziętym przekonaniu, że nie warto inwestować w ten interes. Ale przynajmniej mam jasność sytuacji skąd się biorą takie jak ty demony intelektu - wyprane przy pomocy jedynie słusznych tub propagandy mózgownice myślą właśnie w ten sposób: idź z klapkami na oczach prosto do rzeźni, nie myśl i klaszcz w łapki - przecież prowadzi cię tam sam premier i 460 posłów, oni tak bardzo dobrze ci życzą i tak się przejmują twoim losem.
Kola, 16.04.2014, 22:18
Gdyby w Polsce była prawdziwa demokracja, to wszystko co dotyczy obywateli byłoby poddawane pod głosowanie w formie referendum i dana decyzja byłaby ważna, gdyby ponad 50% uprawnionych do głosowania wypowiedziało się za nią.
W Polsce nikt jeszcze nie zapytał obywateli czy w ogóle chcą mieć telewizję państwową, nie mówiąc już o formie jej finansowania.
Proszę więc nie pisać, że obowiązujące prawo trzeba albo przestrzegać, albo je zmienić przy pomocy demokratycznych mechanizmów, ponieważ w Polsce demokratycznych mechanizmów nie ma i nigdy jeszcze nie było.
Demokratka, 21.04.2014, 00:44
Przesadzasz z tym złodziejstwem. Płacimy za to, za co musimy. Nie znasz przepisów. Masz rację, że prawa trzeba przestrzegać. Ale tak naprawdę nikt nie ma obowiązku płacenia abonamentu RTV. Firma Państwowa TVP przekształciła się w Spółkę. Powinna w tym momencie zgodnie z Polskim prawem podpisać umowę z każdym abonentem, ponieważ Ustawa o obowiązku płacenia dotyczyła firmy Państwowej, a nie firmy prywatnej - inne przepisy (ktoś to przegapił). A z nikim umowa nie została podpisana i tyle. Poleciało rozpędem, ludzie płacili wcześniej i myśleli, że teraz muszą płacić dalej. Ale tak nie ma. Ściąganie od abonentów zaległych opłat jest bezprawiem. Nie ma do tego podstaw prawnych. Ja z nikim nie podpisywałem umowy, że będę płacił za oglądanie telewizji (tak jak i wszyscy obywatele tego kraju)
Paweł, 21.04.2014, 14:00
Wytykasz komuś nieznajomość prawa podczas gdy sam nie masz o nim zielonego pojęcia!
Dowiedz się zatem, że tzw. abonament radiowo-telewizyjny nie jest opłatą za oglądanie telewizji czy słuchanie radia, lecz opłatą za posiadanie odbiornika. Nie ma zatem znaczenia fakt oglądania czy nieoglądania tv lecz tylko i wyłącznie fakt posiadania odbiornika. Poza tym - abonament rtv nie jest opłatą cywilnoprawną wynikającą z umowy cywilnoprawnej, lecz opłatą publicznoprawną wynikającą z ustawy - jak np. podatek czy inne daniny, nie podlega zatem prawu spółek handlowych, które przywołujesz. Nie jest prawdą, że windykowanie należności abonamentowych jest niezgodne z polskim prawem - jest tak samo zgodne jak windykowanie należności podatkowych - na podstawie przepisów tej samej ordynacji podatkowej.
Nie musisz zatem podpisywać żadnych umów z kimkolwiek, w tym z TP, by mieć obowiązek płacenia tzw. abonamentu - wystarczy, że posiadasz odbiornik; analogicznie nie musisz podpisywać umowy z urzędem skarbowym, by mieć obowiązek płacenia podatku dochodowego - wystarczy, że osiągasz przychody w określonej wysokości.
Wypadałoby posiąść elementarną bodaj wiedzę - której nie masz - zanim zacznie się innym zarzucać nieznajomość przepisów, gimbusie...
rtv, 21.04.2014, 21:51
Komentarz został usunięty.
Zacznijmy od tego,że prawo przede wszystkim powinny przestrzegać osoby na stanowiskach , urzędnicy państwowi,posłowie i senatorowie (którym immuntet przysługuje TYLKO w związku z pełnioną funkcją a nie jak terz BEZWARUNKOWO!!!) a członkowie rządu i ich rodziny w szczególności. Tymczasem oni czują się bezkarni i Janosikują na nas.Prawo w Polsce wymusza sie tylko na emerytach i rencistach. Teraz w tzwn. WOLNEJ Polsce jest gorzej niż w Meksyku. Nie wiem tylko czy widmo SAMOBÓJCY już odeszło z Polski na stałe czy tylko odpoczywa. Bezprawie na każdym szczeblu władzy jest teraz normą. Uczciwy człowiek nie ma racji bytu.
Gall, 20.05.2014, 00:21
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Komentarz został usunięty.
Jesteś trudnym przypadkiem idioty. Takie myślenia prowadzi do nazizmu. A poza tym, czy w Polsce mamy demokrację?
Normalny, 14.06.2014, 20:05
Albo wziąłeś za dużo to bierz połowę tego świństwa bo wyraźnie ci szkodzi na głowę.
Ania z gór, 28.06.2014, 17:08
Chciałam być uczciwa i prawa tak jak Pan ,,porzadna'' placilam ten abonament ,nawet za rok z góry do chwili gdy dowiedziałam się,ze nikt z sąsiadow nie płaci. Zrobiłam tylko BŁAD ze kiedykolwiek zarejestrowałam odbiornik tv. jestem w grupie 1mln nie placacych i 3 mln zarejestrowanych a co z 10 mln gospodarstw domowych którzy...nie maja nawet telewizora...... nikt się nimi nie interesuje? Kara to 30 krotnosc miesięcznego abonamentu....smiech ...a może ktoś ja już dostał? Chcialam być porzadna.....ale nie wytrzymałam i odruch wymiotny mam na ten kraj.Co z rentami na rzekomo chore dzieci?
stepien, 28.08.2015, 12:06
Panie, a jeżeli poczta faktycznie nie poinformowała o nadaniu indywidualnego numeru to jak mam zapłacić jak książeczki straciły ważność z dniem 1.01.2009r. mimo roku czekania na numer nie mogę zapłacić bez nowego numeru.
Podgórski, 25.09.2017, 23:39
RUDA SWINIA NIE KAZALA PLACIC.
JA JEJ PAN, 09.04.2014, 18:45
"Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej poproszony o wyjaśnienie tej sprawy odpowiada ogólnie, że rozporządzenie z 2007 roku nie anulowało zgłoszonych przez użytkowników wniosków rejestracyjnych, a imienną książeczkę opłat zastąpiono indywidualnym numerem identyfikacyjnym, o czym Poczta Polska poinformowała użytkowników." Skoro stare numery straciły ważność to straciły ją również zgłoszone przez użytkowników wnioski rejestracyjne. Gdyby PP na czas wykonała swoje zobowiązanie to tak mogłaby dalej domagać się zapłaty za zaległy abonament. Poza tym, poinformowanie użytkowników o nadaniu nowego indywidualnego numeru identyfikacyjnego powinno się odbyć na piśmie. Jeśli końcowy użytkownik nie otrzymał takiej informacji to PP nie ma prawa domagać się opłaty za abonament. Poinformowanie o takim fakcie w sposób tylko ustny nie ma mocy prawnej, bo może to być kłamstwo. Pani w okienku powie, że tak, macie Państwo nowy numer, a w rzeczywistości taki numer może w ogóle nie istnieć. Idąc dalej spróbujcie pozwać kogoś do sądu i pozew uargumentować tym, że pozwany coś Wam ustnie obiecał. Doczekacie się co najwyżej tego, że sędzia zejdzie na zawał ze śmiechu. "Na pytanie: czy brak nadania nowego numeru może skutkować niemożliwością dochodzenia od abonentów, którzy przestali płacić abonament RTV, należnych zaległości ze strony PP, rzecznik nam nie odpowiedział. Podkreślił jedynie, że wszyscy, którzy mają zarejestrowany radioodbiornik, a nie mają prawa do zwolnienia z opłat, muszą płacić abonament, a obowiązek jego ściągania należy do reprezentowanej przez niego firmy. " To ciekawy fragment. Rzecznik domaga się uczciwości od płacących, a jednocześnie nie odpowiada, zataja coś, rzuca wymijającą odpowiedź, czy może mija się z prawdą? "Na podobnie sformułowanie przez nas pytanie Katarzyna Twardowska odpowiada następująco: - Właśnie po to, by nie szukać każdego sposobu na skuteczne niepłacenie abonamentu, a podnosić świadomość obywateli, jak ważne są media publiczne potrzebna jest zmiana modelu ich finansowania, o której od lat mówi KRRiT." Prawda jest taka, że media publiczne są mediami przeznaczonymi do manipulacji społeczeństwem. Z resztą, podobnie jest z każdymi innymi mediami. I są one potrzebne tylko i wyłącznie tym, którzy w tych mediach zasiadają. Po to, aby zarobić, ale tak, żeby się nie narobić... Natomiast zmiana modelu ich finansowania potrzebna jest z tego powodu, że właśnie nie nadając nowego numeru identyfikacyjnego nie mają podstaw prawnych do pobierania pieniędzy z tytułu abonamentu. "Minister kultury Bogdan Zdrojewski, zapowiedział wprowadzenie zmian i zastąpienie abonamentu opłatą audiowizualną. Wówczas nie byłaby konieczna rejestracja odbiorników." Rejestracja odbiorników ma nie być konieczna, bo to czy posiadamy dany odbiornik oraz to, czy w ogóle oglądamy telewizję publiczną nie ma żadnego znaczenia dla siedzących przy korycie. Szary Kowalski ma płacić niezależnie od jego widzimisię. Bo jego władcy tak sobie to wymyślili. Poddany ma płacić bez dyskusji. No, a w państwie prawa jakiś powód logiczny dla uzasadnienia nowego haraczu musi być. "Zdaniem ministerstwa rejestracja odbiorników nie ma sensu, ponieważ zgodnie z danymi GUS niemal 98 proc. gospodarstw domowych z 13,5 mln posiada odbiornik telewizyjny, 69,4% ma telewizję satelitarną lub kablową. A nawet jeśli nie ma telewizora, to ma komputer, tablet czy telefon komórkowy." To, że ktoś posiada komputer, tablet czy telefon komórkowy nie jest żadnym argumentem do domagania się zapłacenia pieniędzy za abonament. Oglądanie telewizji na tych urządzeniach jest rzeczą możliwą, ale poboczną, a nie główną i podstawową. To nie są rzeczy przeznaczone głównie i przede wszystkim do oglądania telewizji. To nie są typowe odbiorniki radiowe bądź telewizyjne. W związku z tym, próba podłączenia ich do argumentu o zasadności opłacania abonamentu RTV jest bezpodstawna i jest po prostu bzdurą służącą do uzasadnienia opłaty, która na tych urządzeniach się nie należy.
Arek, 09.04.2014, 20:04
"To, że ktoś posiada komputer, tablet czy telefon komórkowy nie jest żadnym argumentem do domagania się zapłacenia pieniędzy za abonament. Oglądanie telewizji na tych urządzeniach jest rzeczą możliwą, ale poboczną, a nie główną i podstawową. " Zgadzam się po całości. Ja NAPRAWDĘ nie oglądam telewizji i NAPRAWDĘ nie słucham radia (badziewnego napompowanego reklamami, jak słyszę w innych działach w pracy jak napieprza się reklamami w radiu to mnie by qrwica wzięła jakbym musiał tego słuchać). A internet mam mobilny, płacę za transfer! I nie oglądam internetowych tv czy nie słucham internetowego radia bo bym transfer miesięczny stracił w dwa dni! I jakim prawem mam darmozjadom płacić prawie dwie stówy rocznie? Nie po to oszczędzam na abonamentach aby gnojom dawać lewą kasę. Niech doliczą opłatę wszystkim, którzy mają kablówki albo stałe łącze do internetu. Ich stać na klikanie pilotem po 60 stacjach.
tygrys, 16.04.2014, 19:37
Nie bardzo rozumiem czemu się rzucasz na ludzi, którzy mają lepszy internet od ciebie, skoro każdy wie, że abonament w ogóle to złodziejstwo i kolejny haracz. Ja mam internet z kabla, transfer nieograniczony, ale jeszcze mi się nie zdarzyło oglądać telewizji tą drogą, nie oglądam jej w ogóle.
Banalnym rozwiązaniem jest zakodowanie kanałów tvp, ale oni z jakiegoś powodu bronią się przed tym rękami i nogami od lat, chociaż to najoczywistsze rozwiązanie całego tego zamieszania. Dlaczego? Bo chcą ściągać haracz za nic i cieszą się zacierając rączki, że naród rzuca się sobie nawzajem do gardeł jak przedszkolaki zwalające winę jeden na drugiego: niech on zapłaci, ma lepszy internet. Mam też lodówkę, czy według ciebie to wystarczający powód do płacenia abonamentu?
Kola, 16.04.2014, 22:27
Zadnego przekretu w Pana komentarzu nie idzie wyczytac,napisane stylistycznie i prawdziwie.Przecierz ta banda doskonale o tym wie jak poruszac sie po tej szachownicy by zylo sie lepiej,slowa naszego umilowanego przywudcy.Czytam i czytam w wiekszosci te bzdurne komentarze liczac na podobnych Panu ludzi,moze kiedys kilku takich skrzyknie sie i zrobimy jakas grupowa sprawe w Sadzie,inaczej zlupia nas ostro sprawa ucichnie jak wiele innych w przeszlosci.
Automatycznie nasuwa sie pytanie z kad sie biora terrorysci...
Tuskobusik, 04.05.2014, 19:51
...wystarczy zakodować kanały publiczne, kto ogląda niech płaci...inni mogą tylko TVP nie potrafi, bo chce zagarnąć jeszcze więcej i to właśnie jest złodziejstwo.
Tuskiller, 09.04.2014, 22:23
Widzę, że nie masz zielonego pojęcia o co chodzi (jak większość tu piszących), a mimo to udzielasz zbawiennych rad.
Abonament nie jest opłatą za oglądanie telewizji czy słuchanie radia, a opłatą za posiadanie odbiornika. Jest to opłata publicznoprawna wynikająca z ustawy, a nie cywilnoprawna wynikająca z umowy np. o świadczenie usług.
Dlatego oglądanie lub nie oglądanie telewizji nie ma tu nic do rzeczy - stąd pomysły z kodowaniem kanałów nie należą do tematu abonamentu - lecz do tematu cywilnoprawnych opłat za korzystanie z programów...
rtv, 11.04.2014, 00:07
Też się mijasz z prawdą. Abonament jest opłatą za posiadanie odbiornika zdolnego do odbierania rozgłośni nadawczych. Skoro już wszyscy przeszli na cyfrową transmisję a ktoś posiada stary analogowy tv to też nie powinien musieć płacić abonamentu.
tygrys, 16.04.2014, 19:40
Dlaczego jedni płacą a inni mogą nie płacić, niech państwo coś z tym zrobi, bo to jawna niesporawoedliwość w ojczyźnie, czy ona jest jeszcze moją ojczyzną, skoro każe mi płacić taki abonament w sytuacji gdy nikt z moich znajomych go nie płaci? Od czego te dziady politycy? co oni robią? za co forsę pobierają?
FRAJER POLSKI, 11.04.2014, 21:49
ej nie dzikuj idz sie wyrejestruj to jest polska - helloł- kraj pieprzonych wilków jak nie wygryziesz tego od państwa to bedziesz oszukiwana do końca życia,
heheski, 23.04.2014, 18:21
najśmieszniejsze jest to, że Poczta Polska tylko przyjmuje opłatę za abonament.. a do KRAJOWA RADA RADIOFONII I TELEWIZJI jest odpowiedzialna za windykację tych należnosci, tak więc moi drodzy.. TEN ARTYKUL TO ŚCIEMNA ponieważ pisma przychodzące do domu z wezwaniem do zaplaty są z KRRiT a nie z POCZTY POLSKIEGO. Poczta TYLKO przyjmuje opłatę i rejestruje i wyrejestrowuje odbiorniki. TAK WIĘC sytuacja opisana w artykule nie mogla miec miejsca, bo POCZTA DO WINDYKACJI NIC NIE MA
bprow, 12.04.2014, 09:31
Ujawnił się kolejny uczony - kompletnie nie mający pojęcia o temacie ale wypisujący bzdury horrendalne...
Skąd się biorą takie tłumoki??
strong, 13.04.2014, 19:46
Jest Pan?pani w błędzie. To poczta windykuje należności, a do KRRiT należy składać wnioski o umorzenie lub rozłożenie na raty.
Edyta Hanszke, 14.04.2014, 10:32
tvp pobiera abonament przez pocztę bo poczta na tym korzysta,przecież teraz nie ma nic za darmo,w tvp muszą pobierać swoje gaże różni prezesi za nic nie robienie,tvp musi opłacić różnych celebrytów za występy w byle jakich programach których nie da się oglądać,a abonament płacą uczciwi ludzie czyli emeryci i renciści,a politycy robią te ustawy g..no warte i nie mogą nic zrobić,bo w sejmie wystarczy podpisać listę i kasa wpada do kieszeni,nikt nie jest tak pazerny na kasę jak posłowie,po co się wysilać.
toni, 16.04.2014, 13:32
Przepraszam uprzejmie, czy jeżeli będziemy płacić ten haracz, to znikną z emisji reklamy, którymi tak ochoczo nas zasypujecie? Kasę dostaniecie, będzie co dzielić, a my nie będziemy musieli o podpaskach przy obiedzie...
wendy, 16.04.2014, 14:44
Takie jest prawo każdego człowieka, wynikające z prawa obowiązującego w danym Państwie. Co prawem nie jest zakazane, jest dozwolone. Więc czy płacić czy też nie, to indywidualna sprawa każdego Ob. A np. niech każda stacja TV i Radiowa pobiera opłatę za oglądanie, słuchanie jej stacji na zasadzie dekodera. To kto ? by ten badziew, powtórek, seriali taśemców, gotowania, tańczenia i innych badziewnych programów i reklam, oglądał i jeszcze płacił za to ? I tym sposobem 80% stacji mogła by zwijać interes. Posiadacz kablówki i satelitarnej ma do dyspozycji np. 120 kanałów a ten korzystający z naziemnej coś chyba ok 24 a wszyscy mają płacić jednakowo ?. To tak samo jak za zakup używanego samochodu ? pracujesz płacisz podatki i oszczędzasz, kupujesz samochód i musisz zapłacić fiskusowi 2 % podatku od wzbogacenia, to dopiero są jaja ! Wydałeś ale względem ustawodawcy wzbogaciłeś się. No cóż komuna dalej obowiązuje, samochód to w Polsce dalej LUXUS. Można by powielać takich przykładów dużo. No cóż kiedyś ZULU GULA powiedział " Polska to ciekawa kraina" Podatek od deszczówki, podatek od garażu w budynku etc, etc. To nie Przedsiębiorstwa utrzymują budżet tego Państwa to obywatele, podatkiem od podatku.
olewator, 17.04.2014, 21:40
Jesteś idiotą - czy prowokatorem?
tylko Kaśka, 19.04.2014, 00:08
olewator niestety ma racje KRRiT istnialo od czasu "wyzwolenia" i nosilo te sama nazwe. Placilo sie nie za posiadanie telewizora czy tez radia ale za transmisje!!!
Obecnie placi sie za odbiornik, niedlugo trzeba bedzie placic nie za korzystanie z toalety ale za sam sedes!!! A jest to grupa tych samych ludzi lub ich potomkow. Dzisiej jeszcze te same grupy rowniez pobieraja wyzsze emerytury za "ZASKUGI DLA NARODU". ZUS byl jednostka skladkowa a nie instytucja charytatywna dla starej gwardii i oni otrzymuja emeryture powyzej 8500/miesiac!!! Poza tym ktokolwiek korzysta z telewizji kablowej to juz placi podatki za korzystanie z niej do dostawcy - a to juz jest rabunek dla utrzymania starych repow! Ktos wspomnial o innych krajach EURO, ze oni tez pobieraja oplaty licencyjne. Wiaze sie to rowniez z ACTA. W Kongresie Amerykanskim jest 465 poslow i senatorow a w Polsce jest ich ok. 460 przy czym polska jest ok. 10 mniejsza od USA! To w skrocie!!! Niedlugo bedzie trzeba placic abonament za posiadanie miski klozetowej!!! Zastanowcie sie gdzie tu jest sens, lad i sklad w tym wszystkim, bo utrzymujemy sprochniale pozostalosci starego systemu (ktory jeszcze doi wszystkich) jak sie da a jak sie nie da to wymysla inne metody swojego luksusu!!! Cz\s wreszcie zastopowac ta ignorancje i bute. Prosze sie zastanowic skad sie w Polsce znalazlo tylu milionerow, dlaczego obiekty strategiczne sa w rekach obcych kapitalow, dlaczego w kraju istnieja obce banki (przewaznie Niemieckie)? Jest tego cala gama!!! Zastanowcie sie nad tym zamiast krytykowac tych, ktorzy zwracaja uwage na te wszystkie przekrety!!! A rowniez ile jest warte haslo cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie - i to pod kazdym aspektem!!!
CB, 26.11.2015, 21:29