Eksmisja – komu należy się mieszkanie socjalne, lokal zastępczy, a komu nic

Masz kolosalne długi, to możesz liczyć się z tym, że stracisz dach nad głową. Tłumaczymy, na jakich zasadach odbywa się eksmisja oraz jakie prawa ma eksmitowany.
  • Eksmisja

    Komornik, policja, czasem pracownik socjalny i administracji - to oni najczęściej pojawiają się przy eksmisji. Ślusarz i ekipa przeprowadzkowa - też.

    Dariusz Bloch

Eksmisja to pozbycie się lokatorów i ich rzeczy z mieszkania. W ponad 90 procentach do takiej przymusowej wyprowadzki dochodzi, jak lokatorzy nie płacą za czynsz i nie regulują innych opłat związanych z mieszkaniem. Eksmisja może być wykonana dopiero, gdy wierzyciel – to właściciel budynku – dostanie wyrok sądu. Sąd w decyzji nakazuje wymienionej osobie opuszczenie lokalu (wyprowadzkę) i opróżnienie lokum (wystawienie wszystkich mebli i innych sprzętów). Najłatwiej jest, jeżeli dochodzi do dobrowolnego opuszczenia mieszkania. Wtedy nie ma tylu nerwów, no i kosztów. Zdarza się przecież, że gdy eksmisja jest przymusowa, koszty wzrastają nawet o kilka tysięcy złotych.

Komornik pomaga czy szkodzi? ZobaczJak pracuje komornik 

Jest wyrok, jest eksmisja do wykonania

Jeśli natomiast lokator sam tego nie uczyni, właściciel posesji (np. spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota albo prywatny właściciel) może skorzystać z usług komornika. Ten wkracza do akcji dopiero, jak sąd wyda wyrok eksmisyjny. Załącza tytuł egzekucyjny, z którego wynika, kto ma obowiązek opuścić budynek (czasem pod jednym dachem mieszka kilka rodzin, ale tylko jednej rodziny lub nawet jednej osoby dotyczy eksmisja).

Poczytaj: Eksmisja komornicza tak wygląda 

Lokal socjalny i zamienny

Sąd zaznacza również, czy danej osobie przysługuje prawo do lokalu socjalnego albo zamiennego. Czasem lokale socjalne i zamienne są mylone. Tak się dzieje, bo na pierwszy rzut oka standard jest zwykle podobny, czytaj: niski, nawet bardzo niski. W socjalnych jednak na osobę musi przypadać przynajmniej 5 metrów kwadratowych, a gdy są to lokale zamienne – co najmniej 10 metrów. Bywa, że człowiek w ogóle nie dostanie innego lokum. W przypadku, gdy dłużnika pozbawiono prawa do lokalu zastępczego, sąd też podaje uzasadnienie decyzji.

Komornik puka do drzwi

Nie od razu komornik pojawia się przed drzwiami dłużnika. Najpierw lokator ma określony czas na przymusową wyprowadzkę. Dopiero jeśli tego nie zrobi, komornik zaczyna pracę nad zleceniem. Musi we własnym zakresie poznać, w jakiej sytuacji materialnej znajduje się rodzina z widmem eksmisji. Gdy nie należy się jej inne mieszkanie, komornik powiadamia gminę, na terenie której żyje rodzina. Gmina, jak nakazują przepisy, ma w ciągu pół roku wskazać pomieszczenie tymczasowe. Ono musi spełniać warunki wymienione w Ustawie o ochronie lokatorów. Lokum musi znajdować się w tej samej miejscowości, w której mieszkają osoby z orzeczeniem eksmisji, a na osobę musi przypadać minimum 5 metrów kwadratowych. Musi być doprowadzony prąd i zapewnione ogrzewanie. Woda bieżąca to następny warunek, ale kran może znajdować się na zewnątrz. Wspólne kuchnie i łazienki też są tutaj częstym rozwiązaniem.

Braki gminy

Gminy często borykają się z brakiem takich nieruchomości. Choćby z tego powodu, że muszą realizować wyroki eksmisyjne nie tylko tam, gdzie wierzycielem jest gmina, ale też te od spółdzielni mieszkaniowych, prywatnych właścicieli i innych instytucji występujących z powództwem eksmisyjnym. Jeśli gminy nie wskażą pomieszczenia w wyznaczonym czasie (a wyroki realizują w kolejności chronologicznej, chyba, że lokatorzy są np. narażeni na niebezpieczeństwo zawalenia się budynku), komornik spakuje dłużnika, jego sprzęty i skieruje go do noclegowni albo schroniska.

Gdy dłużnik został pozbawiony prawa do tymczasowego pomieszczenia, bo np. stosował przemoc względem żony i dzieci, wówczas komornik również powiadamia gminę i ona typuje noclegownię, schronisko lub inną placówkę zapewniającą miejsca noclegowe dla osób znajdujących się w takiej sytuacji.

Okres ochronny nie dla wszystkich

Jeżeli rodzina ma wyrok, ale nie ma wskazanego innego lokalu, może odetchnąć od 1 listopada do 31 marca roku następnego włącznie. To dlatego, że wtedy nie wykonuje się eksmisji. Terminy te nie odnoszą się natomiast do ludzi, względem których orzeczono eksmisję z prawem do lokalu. Tutaj przymusowe wyprowadzki są realizowane na bieżąco. Do drzwi opornych dłużników komornik zazwyczaj zapuka nie sam. Pojawi się asesor, policja, pracownicy firmy przeprowadzkowej i ślusarz. Ten ostatni otworzy drzwi. Policja interweniuje za darmo, ale przecież komornik i jego ekipa policzą sobie za usługę. To często grubo ponad tysiąc złotych.

Z życia wzięte: Brutalna eksmisja komornicza 

Eksmitowani muszą mieć gdzie spać, ale często na ich dobytek nie będzie już miejsca. Z tego powodu meble oraz inne ruchomości znajdujące się w mieszkaniu trafiają do magazynu na przechowanie. Dłużnik musi je odebrać już we własnym zakresie w wyznaczonym czasie. 

Autor: Katarzyna Piojda
18komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (18)

czy jest jeszcze ustawa ze sad musi przyznac lokal socjalny dla kobiet w ciazy inwalidow 1i2grupy dziecia z domu dziecka itd?inaczej mowiac czy dale nowe prawo chroni najbiedniejszych?
kowalska, 18.05.2016, 12:04
MA PANI PRAWO TAKIE BY WYSTĄPIĆ DO SĄDU O LOKAL SOCJALNY/
fischer, 28.09.2019, 02:49
Najemca zajmuje lokal i nie płaci czynszu - pozbędziemy się najemcy, wyegzekwujemy należności. Działamy na terenie całego kraju. Jako jedna z niewielu firm windykacyjnych w Polsce, zajmujemy się nieuczciwymi lokatorami. Działamy w terenie, więc jako pełnomocnicy właściciela lokalu, spotykamy się z dłużnikiem, skutecznie motywując do zwolnienia nieruchomości. nasze doświadczenie, pozwala zapewnić skuteczność działania. www.detektyw.hpu.pl
tel. 512994650
Artur, 15.02.2017, 17:11
Tacy jak ty to złodzieje żyjący kosztem biednych ludzi. Zamiast okradać innych tacy ja ty powinni iść na budowę i budować mieszkania. Wtedy by nie brakowało mieszkań, ale tak to jest jak się kradnie mieszkania zamiast je budować, a komornik je sprzedaje jak paser. No cóż chory kraj, chory świat kasta rządzi. Na mieszkania dla biednych nie ma, bo pretensje że inni płaca kredyt na mieszkanie a inny maja je za darmo, ale jak komornik paser sprzedaje nie swoje mieszkanie za pół ceny a inni je dostają za pół darmo do pasuje. Zresztą z tego pół ceny i tak tylko 20% trafia do wierzyciela. Ludzie obudźcie się.
usernet, 08.06.2017, 18:12
Kto nazywa sie biednym i zada mieszkania?Czlowiek ,ktory z dniem kiedy weszlo w zycie 500+ ,dostal znaczna podwyzke na utrzymanie rodziny.Żona automatycznie przestala pracowac,bo jej sie nie oplaca ,on zaczal sie ograniczac do najnizszej krajowej i glosno krzyczy ,ze nalezy mu sie mieszkanie ,bo jest biedny.Kiedy juz otrzyma mieszkanie pobiegnie po dodatek mieszkaniowy za ktory znow my zaplacimy bo on jest biedny i tak w kolko.Czlowieku to ty obudz sie i wez sie do roboty
wierzycielka, 30.07.2017, 14:41
A SKORO SIĘ MŁODYM ,,,,,,,,,,,,,WYBUDOWAĆ DOMEK ZA MIASTEM,,,,,,,,,,,,,/TERAZ 500PLUS ,,,,,,,,,,,,,,,,,,DARMO NA 3-4 DZIECI ,,,,ŻONA JUŻ NIE PRACUJE,,,,,,A MOŻE BY TAK MLODZI ZAKASALI RĘKAWY I COŚ SOBIE TZN ,DOMEK ZA MIASTEM WYBUDOWALI,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,/NA WSIACH DZIALKI ZA GROSZE ,,TYLO CHCIEĆ...…………………/30 LAT TEMU LUDZIE ,,MOI RODZICE PRACOWALI OD 5 GODZ RANO DO 24 ,,,,,BY POSTAWIĆ DOMEK,,,,,DZIECI TEŻ MUSIALY PRACOWAĆ,,,,,,,,,,,,,,,,,A TERAZ TYLKO BRAĆ,BRAĆ BRAĆ,,,,,,,,,BO SIĘ MALEŻY ,,CO NALEŻY SIĘ PRACOWAĆ....JAK DBASZ O MASZ ,,,,,,,,,,,NIR GOTOWE I BUJAĆ SIĘ/
fischer, 28.09.2019, 02:57
Smiech na sali, tacy jak wy haha, nie macie sposobow zgodnych z prawem, a na takich tez sa bardzo mile metody, kiedys tez na wlasne oczy widzialam jak sasiadow probowano tak straszyc, dzoiwne ze 3 panow w tym 1 kark spierniczali po schodach gubiac swoje dokumenty i nawet zostawiajac swoje ladne autko na parkingu - a dlaczego, z prostego powodu - przyszli straszyc kobiete z dzecmi ktorrej maz zmarl w wypadku a byli lubiani przez wielu sasiadow i jak to bywa wiedzieli ze jest na celowniku takiej agencji, wystarczylo ze wyslala smsa i sie sasiedzi zeszli powitac panow i odpowiednio potrkatowali - zapamietajcie nikt oprocz komornika sadowego nie ma prawa ani uprawnien do jakichkolwiek zadan od ludzi zadluzonych.
Paulina, 19.10.2017, 20:39
A zaliczki - opłaty wstępne żądacie od klientów? Jak wysokie: http://pamietnikwindykatora.pl/2017/08/30/windykator-bartlomiej-kucharsk... ?
Osoliński, 15.03.2018, 21:46
Takich jak powinno sie karcic zycze wam stracic dachy nad glowami i tułać się nie zycze tego waszym dzieciom
Ja przemek, 16.04.2019, 16:29
gadu gadu a na zadane pytanie nie ma odpowiedzi
krystyna kowalska, 25.11.2017, 10:22
Od dziecka mi tłumaczono Jak sobie pościelesz tak się wyśpisz, dlaczego nas napuszczają właścicieli na niewłaścicieli, pracodawców na pracowników, wynajmujących na lokatorów i odwrotnie, biurokracja do d..., prawo do d..., pytanie komu na tej dupokracji zależy, odpowiem Wam, ... naszym prawdziwym wrogom, Wróg zawsze posługuje się zasadą. Dziel i rządź, i to im chodzi by Polaczki w Polinie skakały sobie do oczu....
Groźny krwiopijca, 03.08.2018, 17:16
Do szkoły zaprowdzili, dali na prawko, tatuś samochodzik kupił, mieszkanko po babci..itd. Wyobraź sobie że nie którzy ludzie nie mieli nawet jednej z tych opcji ,państwo powinno pomagać a nie utrudniac, powiedz takiej osobie -"kuj swój los"(odrabiaj lekcje na ulicy, starego nawet na rower nie stać,a co dopiero na mieszkanie...). Może zagazować od razu?
Kowalski, 12.05.2019, 18:43
Czy jeśli mieszkałem z moja matka od zawsze byłem tam zameldowany ponad 50 lat , była ona głównym najemcą i nie dawno zmarła , chiałem przepisać umowe najmu z niej na mnie jako głównego najemce , a teraz lokalówka w urzedzie wyjechała mi z odmową bo nie mam potwierdzenia że tam mieszkałem :/ ( nie wiem skad sobie cos takiego wzieli ) i chca mi to mieszkanie zabrać . Czyli muszą mi mieszkanie zamienne dać? do czasu dostania tego zamiennego moge normalnie zostać w tym co mam teraz , nie mogą mnie od tak wywalić na ulice ?
Ks, 20.09.2018, 09:50
JEŚLI JEST MELDUNEK MIESZKANIE SIĘ NALEŻY MIESZKAĆ I DALSZE PRAWA OTRZYMAĆ,PROSZĘĘ IŚĆ DO DARMOWEGO RADCY PRAWNEGO,/ZASOB LOKALOWY DZIAŁA NA BEZPRAWIU /
fischer, 28.09.2019, 02:47
………….czy osoba stara schorowana ,,bez rodziny też na bruk,,,,,??a jeśli nie ma zastępczego lokalu ,,,,,to 90 latka z malą emeryturką co pracowala ciężko też na bruk???psu należy się dach nad glową i 2 miski ,a ludzie co przeżyli wojnę jako dzieci,,,,,,,,,,,,obecnie starcy,,,,,,,,,,a pracowali w służbach SŁUŻBIE Polsce 3 lata za darmo …..teraz na bruk,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,/krzyk pomsta do nieba to woła...……./OPAMIĘTAJCIE SIĘ...…………….WŁODARZE MIASTA,,,,,,,,,,/rozumiem obibok,ow ,po 50 -tce ,,,,,,,,ok ….ale nie starców,,,,,,,po 80 roku życia ,,,,,,,,,,,,,to byle dzieci wojny dość przeżyły,,,,,,,,,,,,,i kraj odbudowywali po wojnie ,,,,wygłodzeni i glodni ,,,,,budowali nasze polski miasta,,,,,,,,,,,/mam 50lat ale mo rodzicr i dziadkowie wiem co przeszli//////////i liczę się z każdym człowiekiem ,,,co przeszedł wojnę/proszę to wziąć pod uwagę/ a jeszcze niektórzy walczyli za dziecka o głodzie i chodzie o wolność a teraz ………..bruk/TO BY BYŁA hańba / z poważaniem ;TERESA TRZYBINSKA POZNAŃ/
fischer, 28.09.2019, 02:42
ZNAM OSOBY ,,,które 2 -3 w roku wyspy kanaryjskie a p 10 lat nie płacą czynszu w centrum Poznania,,,,,,,,,,,,,,,,,,,i mieszkają,,,,,,,,,,,,,piękne mieszkania 100m,,,,,,,,,,,,a po co co ?za komune mieszkalo za m-c za 0,5 litra wódki,,,,,,,,,,,,/a teraz płacić ,,,,,,,,,,,,,?sądzili iż jak za komunę umorzą grosze nawet i opłaty ………..skończył się...…………/i ok,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,mie trzeba było się nie bujać,,,,,,,,,,,,,,a teraz pod most św,Jadwigi,,,,,,,,,,,,,,,,/
FISCHER, 28.09.2019, 03:14
ZNAM OSOBY ,,,które 2 -3 w roku wyspy kanaryjskie a p 10 lat nie płacą czynszu w centrum Poznania,,,,,,,,,,,,,,,,,,,i mieszkają,,,,,,,,,,,,,piękne mieszkania 100m,,,,,,,,,,,,a po co co ?za komune mieszkalo za m-c za 0,5 litra wódki,,,,,,,,,,,,/a teraz płacić ,,,,,,,,,,,,,?sądzili iż jak za komunę umorzą grosze nawet i opłaty ………..skończył się...…………/i ok,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,mie trzeba było się nie bujać,,,,,,,,,,,,,,a teraz pod most św,Jadwigi,,,,,,,,,,,,,,,,/
FISCHER, 28.09.2019, 03:15
ZNAM OSOBY ,,,które 2 -3 w roku wyspy kanaryjskie a p 10 lat nie płacą czynszu w centrum Poznania,,,,,,,,,,,,,,,,,,,i mieszkają,,,,,,,,,,,,,piękne mieszkania 100m,,,,,,,,,,,,a po co co ?za komune mieszkalo za m-c za 0,5 litra wódki,,,,,,,,,,,,/a teraz płacić ,,,,,,,,,,,,,?sądzili iż jak za komunę umorzą grosze nawet i opłaty ………..skończył się...…………/i ok,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,mie trzeba było się nie bujać,,,,,,,,,,,,,,a teraz pod most św,Jadwigi,,,,,,,,,,,,,,,,/
FISCHER, 28.09.2019, 03:19