E-meldunek, czyli jak zameldować się przez internet

Początek 2018 roku miał być końcem jednego z najbardziej archaicznych i nielubianych obowiązków administracyjnych – meldunku. Stało się jednak inaczej.
  • Czy e-meldunek zyska popularność? Na odpowiedź trzeba będzie poczekać

    Nie trzeba odwiedzać już urzędu, by dokonać obowiązku meldunkowego.

    Łukasz Gdak

Zmiana to efekt wejścia w życie przepisów znowelizowanej ustawy o ewidencji ludności. To nowelizacja nowelizacji, podpisanej już przez prezydenta, której zapisy miały wejść w życie 1 stycznia 2018 roku uwalniając Polaków od konieczności meldowania się. Ustawodawca nie kryje nawet, że przepisy ponownie zmieniono po to, by obowiązku meldunkowego nie znieść.

– Zasadniczym celem zmiany ustawy o ewidencji ludności jest uchylenie przepisów związanych ze zniesieniem obowiązku meldunkowego.(...) Gromadzenie danych o miejscu zamieszkania ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej realizacji konstytucyjnych i ustawowych zadań oraz obowiązków administracji publicznej wobec obywatela. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia szeroko rozumianego bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej w Europie – czytamy w uzasadnieniu nowelizacji.

Profil wzmacnia zaufanie

Na osłodę niejako dano wszystkim, którzy obowiązkowi meldunkowemu podlegają, możliwość dokonania tej czynności nie wychodząc z domu, a właściwie – nie odchodząc sprzed ekranu komputera. Nie ma jednak lekko - trzeba mieć założony profil zaufany na platformie ePUAP lub podpis elektroniczny, by skorzystać z tego dobrodziejstwa.

Przeczytaj równieżJak uzyskać odpis z księgi wieczystej przez internet i ile to kosztuje 

Dlaczego warto mieć profil zaufany? Bo dzięki niemu nie tylko można się zameldować, ale wykonać wiele innych administracyjnych czynności, jak choćby złożyć wniosek o dowód osobisty, sprawdzić czy pracodawca płaci składki ZUS, skontrolować ile ma się na koncie punktów karnych, założyć firmę czy sprawdzić dane w rejestrze PESEL i wiele innych. Założenie profilu jest bezpłatne i ważne przez trzy lata, po których można przedłużyć jego ważność o kolejne trzy.
Profil zaufany można założyć w punkcie potwierdzającym albo przez internet, na przykład korzystając z bankowości elektronicznej (taką okazję daje swoim klientom chociażby PKO BP, ING, mBank, Bank Pekao czy Inteligo).

Jak zameldować się przez internet?

Trzeba przygotować dane do logowania się do profilu zaufanego oraz dokument potwierdzający, że osoba meldująca się ma tytuł prawny do mieszkania (może być to orzeczenie sądu, decyzja administracyjna, odpis z księgi wieczystej czy umowa najmu). Jeśli osoba, która chce się zameldować nie ma tytułu prawnego do mieszkania musi jeszcze dołączyć oświadczenie właściciela, który potwierdzi, że osoba meldująca się faktycznie będzie zamieszkiwać pod wskazanym adresem oraz tytuł prawny właściciela tej nieruchomości. Co ważne, jeśli nie posiada się tych dokumentów w formie elektronicznej, można je po prostu zeskanować, albo zrobić wyraźne zdjęcie np. telefonem komórkowym.

– Chodzi o umożliwienie elektronicznego dokonania czynności nawet w sytuacji, gdy dokument niezbędny do zameldowania istnieje jedynie w postaci papierowej i nie ma możliwości jego załączenia w formie dokumentu elektronicznego (nie wydaje się tytułów prawnych np. umów najmu, aktów notarialnych w postaci dokumentu elektronicznego). Taka sytuacja występuje bardzo często, ale nie powinna ona niweczyć celów elektronicznej administracji. Należy zapobiegać sytuacjom, w których brak możliwości posługiwania się e-dokumentami (np. tytułem prawnym do lokalu) obciąża obywatela i uniemożliwia mu dokonywanie czynności w formie elektronicznej – czytamy w uzasadnieniu nowelizacji.

Potem wystarczy postępować zgodnie z instrukcją – wybrać rodzaj pobytu (tymczasowy czy stały), wypełnić odpowiednie pola i dołączyć dokumenty. Uwaga – samo zameldowanie jest bezpłatne, ale jeśli chce się uzyskać zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt czasowy trzeba mieć również ze sobą dowód na uiszczenie opłaty – 17 złotych. Wysłanie dokumentów powinno być potwierdzone mailem zwrotnym na skrzynce mailowej ePUAP. Warto pamiętać, że jednocześnie można być zameldowanym w jednym miejscu na pobyt stały, a w innym – na tymczasowy. Dzięki nowemu formularzowi meldunkowemu można za jednym razem zameldować się na pobyt stały i wymeldować się z pobytu czasowego (lub odwrotnie).

Ale uwaga, choć już funkcjonuje e-meldunek, to gmina będzie jednak mogła wezwać meldującego się do przedłożenia tradycyjnych dokumentów, jeśli będzie miała uzasadnione wątpliwości co do przedłożonych dokumentów w wersji elektronicznej (np. cyfrowe odwzorowanie, czyli skan dokumentu będzie słabo widoczny). 

Autor: Sławomir Bobbe
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Mam nadzieję,że nie będzie to działać tak zle jak e-sądy i nie okaze się że ktoś zameldował się do mojego mieszkania
kk, 17.01.2018, 15:43