Działki rolnej od Skarbu Państwa nie kupisz przez 5 lat. Rząd przedłuża zakaz

Rząd szykuje zmiany w przepisach dotyczących nabywania działek rolnych. Nowe prawo ma zostać uchwalone jeszcze w tym roku.
  • działki rolne

    Zdaniem rządu podstawową formą użytkowania państwowych działek rolnych powinna być dzierżawa.

    123RF.com

Zakup działki rolnej z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa będzie niemożliwy przez kolejne 5 lat – podał serwis Bankier.pl na podstawie wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Szykowana jest bowiem nowelizacja przepisów, która ma zagwarantować, że państwowe grunty rolne będą dzierżawione, a nie sprzedawane.

Działki rolnej od Skarbu Państwa nie kupisz do 2026 r.

Przypomnijmy, że zakaz sprzedaży działek z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa obowiązuje już od kilku lat – wprowadziła go ustawa z kwietnia 2016 r. W zamyśle chodziło o to, by państwo nie wyzbywało się żyznych gruntów, które po sprzedaży nieraz były np. zabudowywane. Zamiast kupować, rolnicy mogą obecnie dzierżawić państwową ziemię, co w ocenie rządu jest dla rolników korzystne.

Warto dodać, że zakaz nie obejmuje zakupu nieruchomości rolnych do 2 ha oraz niektórych innych działek. Chodzi m.in. o grunty położone w specjalnych strefach ekonomicznych czy ogródki przydomowe.

Sprawdź: W nowych domach według GUS najczęściej montujemy ogrzewanie gazowe

Obecny zakaz sprzedaży ziemi miał wygasnąć w kwietniu 2021 r., jednak rząd już szykuje się do przedłużenia go o kolejne 5 lat. Oznacza to, że zakup działek rolnych od Skarbu Państwa (pomijając wspomniane wyjątki) będzie niemożliwy do 2026 r.

Będzie więcej gruntów rolnych wolnych od zakazu

Niejako na osłodę rząd planuje zwiększyć powierzchnię gruntów rolnych Skarbu Państwa, których zakaz sprzedaży nie obejmie. Po wejściu w życie zapowiadanych zmian w prawie będzie można swobodnie nabywać państwowe działki rolne do 5 ha, a nie – jak obecnie – do 2 ha.

Planuje się, że nowelizacja przepisów zostanie uchwalona jeszcze w tym roku. Dzięki temu powinna wejść w życie przed 30 kwietnia 2021 r., kiedy wygasa obecny zakaz sprzedaży ziemi.

Zobacz: Działkę na sprzedaż za darmo sprawdzisz w internecie. Nadchodzi wielka cyfryzacja

Autor: Przemysław Zańko
0komentarzy