Działkę na sprzedaż sprawdzisz online za darmo. Jest nowelizacja przepisów o planowaniu przestrzennym

Na gminy nałożono obowiązek cyfryzacji m.in. danych geodezyjnych. Dzięki temu obywatele zyskają łatwiejszy dostęp do informacji ważnych przy zakupie działki.
  • działka na sprzedaż

    Dzięki cyfryzacji danych dotyczących planowania przestrzennego łatwiejsze będzie m.in. sprawdzenie przeznaczenia działki.

    pixabay.com

Przeznaczenie działki na sprzedaż będzie można szybko i łatwo sprawdzić online dzięki zmianom w przepisach, które weszły w życie 31 października 2020 r. Na pełny cyfrowy dostęp do dokumentów takich jak m.in. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego jeszcze jednak poczekamy. Samorządy dostały bowiem dwa lata na cyfryzację danych związanych z zarządzaniem gruntami.

Działka na sprzedaż łatwiejsza do sprawdzenia online dzięki zmianom w prawie

Pod koniec października 2020 r. zaczęła obowiązywać ważna zmiana w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jak informuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, samorządy mają odtąd dwa lata na udostępnienie w formie cyfrowej dokumentów związanych z planowaniem przestrzennym. Chodzi m.in. o:

  • miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego,
  • miejscowe plany odbudowy,
  • miejscowe plany rewitalizacji
  • plany zagospodarowania przestrzennego województwa,
  • studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Dziś dostęp do tych dokumentów wymaga zwykle wyprawy do urzędu. Nawet jeśli samorząd zamieścił dane planistyczne w internecie, to nieraz są one niekompletne albo nieaktualne, a do tego w najróżniejszych formatach. Trudno jest też np. szybko porównać potencjał inwestycyjny kilku działek na sprzedaż położonych w różnych gminach. Problemy mają nawet urzędnicy, którzy też muszą borykać się z biurokracją, chcąc uzyskać dane z innej jednostki samorządu terytorialnego.

Przeczytaj: Ruszyły wyższe dotacje do 37 tys. zł w programie Czyste Powietrze

Nowe przepisy zmuszą wszystkie samorządy w kraju do cyfryzacji. Gdy proces ten dobiegnie końca, osoba chcąca nabyć grunt będzie mogła łatwo uzyskać dostęp m.in. do danych geodezyjnych, ortofotomap, danych pomiarowych LIDAR czy podstawowych danych o gruntach i budynkach. Będzie też można za darmo i bez formalności sprawdzić, jakie przeznaczenie danego terenu przewidziano w planie miejscowym. Powinno to ułatwić realizację inwestycji zarówno deweloperom, jak i zwykłym obywatelom.

Ministerstwo Rozwoju: ważne dane planistyczne wreszcie w jednym formacie

Resort rozwoju podkreśla, że nowe przepisy pozwolą także ujednolicić sposób prezentowania danych planistycznych. Do tej pory w tej kwestii panowała bowiem pełna dowolność, co prowadziło do chaosu. Teraz jednostki przygotowujące m.in. plany miejscowe dostały szczegółowe wytyczne dotyczące tworzenia i prowadzenia zbiorów danych.

– Dotychczas w Polsce nie było standardu, który określa zasady tworzenia cyfrowych danych planistycznych – czytamy w komunikacie resortu rozwoju na stronie gov.pl. – To skutkuje powstawaniem danych niejednolitych, wykorzystujących różne, niekoniecznie spójne, nazewnictwo. W rezultacie, utrudnione, a niekiedy wręcz niemożliwe, jest łączenie danych z różnych źródeł i wykonywanie analiz przestrzennych.

Na standaryzacji skorzystają zarówno jednostki samorządu terytorialnego, jak i zwykli obywatele. Porównywanie danych stanie się łatwiejsze, co powinno m.in. przyspieszyć proces inwestycyjny. Gminom łatwiej będzie z kolei przyciągać inwestorów, bo prostsze stanie się zaprezentowanie potencjału inwestycyjnego danej działki na sprzedaż czy pod dzierżawę.

Sprawdź: Jak znaleźć idealną działkę budowlaną? Oto rady od osób, którym się udało

Autor: Przemysław Zańko
0komentarzy