Dotacje i pożyczki na termomodernizację – o programach EkoDom 2018 i Słonecznik 2018–2019

Od 1 marca pojawiła się spora pula pieniędzy na termomodernizacje domów jednorodzinnych i wielorodzinnych. W niektórych województwach wsparcie to niskooprocentowane pożyczki z możliwością umorzenia części zobowiązań, w innych niezwykle atrakcyjne bezzwrotne dotacje.
  • Są pieniądze na termomodernizację domów i bloków

    Wsparcie na termomodernizację, co nie zawsze było możliwe, otrzymać mogą również wspólnoty mieszkaniowe, które chciałyby poddać budynek kompleksowemu dociepleniu.

    Alicja Piotrowska

– Rodzaj i zasady korzystania ze wsparcia zależą od decyzji szefostwa poszczególnych wojewódzkich funduszy – tłumaczy Monika Prusik z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. – Tam, gdzie termomodernizacje uznano za priorytet, są to często bezzwrotne dotacje. Natomiast tam, gdzie za najważniejsze cele uznano inne zadania, na przykład wymianę pieców węglowych, pomoc będzie miała postać pożyczek z możliwością umorzenia ich części.

Dowiedz się: Czym skutkuje życie w niedogrzanym domu lub mieszkaniu 

Skąd są pieniądze na termomodernizację?

Pieniądze pochodzą z programu EkoDom 2018, który ruszył z dniem 1 marca i potrwa do 31 maja (to przykład z kujawsko-pomorskiego, inne wojewódzkie fundusze mogą ustalić inne zasady – red.)
– Beneficjentami tego programu mogą być osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, stanowiących budynek mieszkalny jednorodzinny lub lokal mieszkalny wykorzystywany w całości na własne potrzeby mieszkaniowe, a także użytkownikami wieczystymi nieruchomości, na których posadowiony jest budynek mieszkalny jednorodzinny, wykorzystywany w całości na własne potrzeby mieszkaniowe – wyjaśnia Monika Prusik.

Na co można otrzymać dofinansowanie z programu EkoDom 2018?

Lista celów jest dość długa. W budynkach istniejących pieniądze otrzymać można na docieplenie przegród, wymianę okien i drzwi, wymianę źródeł ciepła, montaż kolektorów słonecznych, montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy nie większej niż 10 kW. Jeśli budynek dopiero powstaje, również można skorzystać z dofinansowania – na przykład na montaż pomp ciepła,ale pod warunkiem jednoczesnego montażu mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy nie większej niż 10 kW. W mieszkaniach z kolei wsparcie udzielane będzie na wymianę źródeł ciepła.

Warto przeczytaćAerożele do ocieplania mieszkań od wewnątrz 

Ile pieniędzy można dostać na termomodernizację?

W zależności od regionu na ten cel otrzymać można wsparcie w wysokości nawet 60 tysięcy złotych, chodzi bowiem o kompleksowe podejście do termomodernizacji. W regulaminach korzystania z programu zawarte są informacje, w jakich sytuacjach można spodziewać się umorzenia części pożyczki (ta ma być oprocentowana bardzo korzystnie, ale nie mniej niż na 3 procent w sakli roku).

– Każdemu elementowi termomodernizacji przypisano odpowiednią punktację. Trzeba zebrać określona liczbę punktów, by móc skorzystać z maksymalnego, 15-procentowego umorzenia spłaty. W takim przypadku nie wystarczy tylko wymiana stolarki okiennej czy docieplenie przegród zewnętrznych – wskazuje Monika Prusik.

O dofinansowaniu w programie Słonecznik 2018–2019 

Jeszcze ciekawiej z perspektywy osób zamieszkujących nieruchomości wielorodzinne wygląda program Słonecznik 2018–2019, w którym oprócz osób fizycznych (właściciele domów jednorodzinnych) i prawnych (na przykład spółdzielnie mieszkaniowe) o wsparcie starać mogą się również wspólnoty mieszkaniowe. W programie w tym roku przewidziane są dwa nabory – jeden już trwa i skończy się wraz z końcem kwietnia, drugi wystartuje jesienią. Jeśli jakaś wspólnota zdecyduje się na złożenie aplikacji w pierwszym terminie, będzie musiała jednak zakończyć prace termomodernizacyjne jeszcze w tym roku, nabór jesienny daje możliwość ukończenia prac w roku 2019. W „Słoneczniku" można uzyskać wsparcie na docieplenie przegród, wymianę drzwi, okien i źródeł ciepła, a także na montaż instalacji wentylacji wraz z rekuperacją, montaż mikroinstalacji i kolektorów słonecznych.

W regionie kujawsko-pomorskim na program EkoDom zarezerwowano 7,5 miliona złotych, a na „Słonecznik" po 7 milionów złotych w każdym naborze. W regionach, w których termomodernizację uznano za priorytet, pieniądze mogą być dużo większe.

Przeczytaj: Przemarzanie ścian to niebezpieczny problem. Jak go uniknąć? 

Autor: Sławomir Bobbe
0komentarzy