Czy mieszkania od dewelopera mogą być sprzedawane bez miejsc parkingowych?

Liczba samochodów w Polsce stale rośnie, a miejsc do parkowania wciąż brakuje. Czy osoby kupujące mieszkania od dewelopera mają zagwarantowane prawo do miejsc parkingowych?
  • Mieszkania od dewelopera a miejsca parkingowe

    Kupując mieszkania od dewelopera, klient powinien być w stanie nabyć także miejsce parkingowe.

    KAROLINA MISZTAL

Problemy z parkowaniem są dziś codziennością w każdym większym mieście Polski. Miejsc parkingowych przybywa znacznie wolniej niż aut na ulicach, a wiele osób zastanawia się, czy kupując mieszkania od dewelopera mogą liczyć na zagwarantowane miejsce do zaparkowania pojazdu. Zdaniem ekspertów kancelarii Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni odpowiedź nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać.

Mieszkania od dewelopera w świetle prawa

Jak wskazuje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego, w 2017 roku zarejestrowano w naszym kraju niemal pół miliona nowych samochodów osobowych – o 16,9 proc. więcej niż w roku poprzednim. Tak ogromna liczba pojazdów na drogach oznacza coraz większe kłopoty z zaparkowaniem, co dawno już zauważyły wszystkie największe ośrodki miejskie. Problem widać szczególnie w centrach miast, gdzie gęsta zabudowa uniemożliwia stworzenie dodatkowych miejsc parkingowych. Nawet jednak osoby kupujące mieszkania od dewelopera na nowoczesnych, kameralnych osiedlach z dala od centrum nie zawsze są w stanie uniknąć wojny o miejsca do zaparkowania.

Sprawdź oferty: Mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego

Odpowiedzialność za stworzenie odpowiedniej liczby miejsc parkingowych dla mieszkańców spoczywa na deweloperze, który prowadzi sprzedaż mieszkań w danej inwestycji budowlanej. Obowiązek ten określa Rozdział 3 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Paragraf 18 jasno wskazuje, że deweloper zagospodarowujący działkę budowlaną musi urządzić miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych (mieszkańców) i przebywających okresowo (gości). W puli tej muszą się również znaleźć miejsca przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.

Mieszkania bez miejsc parkingowych? Eksperci: decyduje plan miejscowy

Eksperci zwracają uwagę, że wspomniane rozporządzenie nie precyzuje kwestii miejsc parkingowych wystarczająco dokładnie. Dokument ten podaje jedynie, że miejsca postojowe deweloper powinien urządzić stosownie do przeznaczenia działki budowlanej i sposobu jej zabudowy.

– Przepisy te nie regulują, ile miejsc parkingowych powinno powstać. W kolejnym punkcie Rozporządzenia jego twórcy odsyłają nas jednak do zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – liczbę i sposób urządzenia miejsc postojowych należy bowiem dostosować do wymagań ustalonych w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W celu otrzymania pozwolenia na budowę, deweloper musi zatem uwzględnić w projekcie budowlanym liczbę oraz lokalizację miejsc parkingowych zgodnie z wytycznymi określonymi w decyzji o warunkach zabudowy – wyjaśnia Jacek Kosiński z kancelarii Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni.

Przeczytaj: Kupujesz mieszkanie? Zapytaj o czystość gruntu

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego podaje dokładną liczbę miejsc parkingowych, jakie przypadać powinny na jedno mieszkanie w danej inwestycji. W przypadku obiektów handlowych plan miejscowy określa z kolei procentowo, w jakiej części działka budowlana musi zostać przeznaczona pod parking. Gdy chodzi o mieszkania od dewelopera, najczęściej przyjmowaną wartością jest minimum 120 miejsc postojowych na 100 lokali mieszkalnych.

Trzeba jednak pamiętać, że liczby te są indywidualnie ustalane przez lokalne władze i mogą się różnić nawet pomiędzy dzielnicami tego samego miasta. Jeżeli deweloper stworzył w inwestycji wymaganą przez plan miejscowy liczbę miejsc parkingowych, wypełnił swój prawny obowiązek, nawet jeżeli zdaniem mieszkańców miejsc tych jest zdecydowanie za mało.

Miejsca parkingowe to dla deweloperów straty

Warto zwrócić uwagę, że budowa miejsc parkingowych niemal zawsze oznacza dla dewelopera straty finansowe. Udostępnienie takiego miejsca do parkowania praktycznie nigdy nie zwraca kosztów jego wybudowania. W tej sytuacji trudno się dziwić, że większość deweloperów realizuje jedynie minimalną wymaganą przez prawo liczbę miejsc na samochody – budowanie kolejnych zwyczajnie się nie opłaca. Garaż pod budynkiem jest z reguły jeszcze droższy.

Warto wiedzieć: Czy warto kupić mieszkanie z garażem lub miejscem postojowym? 

Dodatkowym utrudnieniem są dla deweloperów nowe przepisy dotyczące wymiarów miejsc parkingowych. Od 1 stycznia 2018 roku minimalna długość takiego miejsca wynosi 5 m, a szerokość 2,5 m – o 20 cm więcej niż wcześniej. Poszerzeniu uległy też miejsca dla niepełnosprawnych, których minimalna szerokość to obecnie 3,6 m. Tym samym deweloperskie koszty budowy parkingów wzrosły. Po zmianie prawa deweloper może za to stworzyć więcej miejsc postojowych oddalonych o co najmniej 7 m od zabudowań – ich maksymalna dozwolona liczba wzrosła z 4 do 10. Kupując nowe mieszkania od dewelopera z miejscami parkingowymi, upewnijmy się zatem, gdzie dokładnie będziemy mogli zaparkować auto. 

Autor: Przemysław Zańko
0komentarzy