Budowa domu - stawki podatku VAT. Od 2019 roku VAT powinien być niższy

Prace budowlane nie są jednakowo opodatkowane. Od budowy domu odliczysz 8-procentowy VAT, ale od ogrodzenia już 23 proc. Urzędy skarbowe sprawdzają rozliczenia.
  • Stawki VAT podczas budowy domu

    Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że infrastruktura przydomowa nie jest obiektem budownictwa mieszkaniowego.

    keresi72 (pixabay.com)

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego może spowodować wzrost cen budowy domu. Problem dotyczy nieprawidłowego rozliczenia VAT-u.

Zobacz: Służebność gruntowa. Sposób na dojazd do nieruchomości przez działkę sąsiada. Poznaj swoje prawa

Sprawa rozpatrywana przez Naczelny Sąd Administracyjny dotyczyła firmy, która sprzedawała domy jednorodzinne gotowe do zamieszkania. Powierzchnia tych budynków nie przekraczała 300 mkw., ponieważ to maksymalny wymiar domu uprawniający do 8-procentowego rozliczenia VAT. Podczas kontroli, urząd skarbowy stwierdził źle rozliczony VAT w dziesięciu wybudowanych nieruchomościach. Pracownicy skarbówki wskazali, że tylko budowa domu jest objęta 8-procentową stawką VAT. W przypadku zagospodarowania otoczenia VAT wzrasta do 23 proc.

Firma tłumaczyła, że 8-procentowa stawka VAT dotyczy całej inwestycji, ponieważ inwestor kupuje dom wraz z wykończonym otoczeniem. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził jednak, że infrastruktura przydomowa nie jest obiektem budownictwa mieszkaniowego.

23-procentowy VAT obejmuje m.in.:

  • ogrodzenia,
  • chodniki,
  • drogi dojazdowe,
  • przyłączenia gazowe i energetyczne,
  • tarasy.

Stawki VAT w budownictwie

Stawką 23 proc. objęte są usługi budowlane i remontowe. Istnieją jednak od tego odstępstwa. Zgodnie z art. 41, ust. 12 Ustawy o podatku od towarów i usług, 8-procentowy VAT stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Warto przeczytać: Samowola budowlana. Grozi ci wysoka grzywna, a nawet więzienie 

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zaliczają się obiekty, które służą jako lokale użytkowe oraz są budynkami ochrony zdrowia, np. szpitale, domy spokojnej starości.

Domy jednorodzinne, których powierzchnia przekracza 300 merów kwadratowych oraz mieszkania powyżej 150 mkw., nie kwalifikują się do obiektów budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Zmiana wysokości podatku VAT

W 2011 roku rząd uchwalił zmianę Ustawy o podatku od towarów i usług. Zmiany dotyczyły podniesienia stawek VAT z 22 do 23 proc. i z 7 do 8 proc. Wprowadzone rozwiązania miały obowiązywać 3 lata. Jednak okres ten został przedłużony do końca 2018 roku. Jeżeli rząd nie znowelizuje Ustawy o podatku od towarów i usług, to zgodnie z zapisem tego aktu od 2019 roku wysokość podatku VAT wróci do poziomu sprzed 2011 roku (22 proc. i 7 proc.).

Sprawdź: Oferty działek budowlanych na sprzedaż

Autor: Anna Skibicka
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

A co z podatkiem przy budowie domu gdy kupuje przykładowo komin na takiej stronie: https://kominygt.pl/
Betlej, 20.11.2018, 13:26