Budowa domu – po wakacjach wnioski złożysz przez internet. Pakiet mieszkaniowy zmienia prawo budowlane

W ramach uchwalonego przez rząd pakietu mieszkaniowego wprowadzono m.in. ułatwienia przy załatwianiu wielu formalności związanych z budową lub rozbiórką.
 • budowa domu pakiet mieszkaniowy

  Pakiet mieszkaniowy zmienił m.in. prawo budowlane oraz ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

  pxhere.com

Budowa domu czy jego rozbiórka już wkrótce stanie się prostsza dzięki możliwości złożenia wielu wniosków i zgłoszeń przez internet. Pojawi się też możliwość dołączania do wniosków kopii dokumentów zamiast oryginałów. Ułatwienia wprowadził rządowy pakiet mieszkaniowy, który ma wejść w życie jeszcze w tym roku, najprawdopodobniej krótko po wakacjach.

Łatwiejsza rozbiórka i budowa domu. Co zmienia pakiet mieszkaniowy?

Pakiet mieszkaniowy, którego pierwszą część rząd przyjął w lipcu 2020 r., to zbiór przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju przepisów związanych z mieszkalnictwem i budownictwem. Tzw. społeczna część pakietu wprowadza wiele istotnych zmian w prawie, m.in. uruchamiając dopłaty do czynszów najmu, ułatwiając gminom budowanie mieszkań oraz umożliwiając lokatorom TBS najem z dojściem do własności.

Sprawdź: Dopłaty do czynszów i wakacje czynszowe w TBS. Co dokładnie zmienia pakiet mieszkaniowy?

Pojawiły się także zmiany związane z budową domu czy jego rozbiórką. Jak podaje serwis bankier.pl, na rządowej stronie internetowej zostanie uruchomiony specjalny generator wniosków, który pozwoli wypełnić i złożyć wiele dokumentów w formie elektronicznej. Ma to usprawnić proces budowlany i ułatwić załatwianie spraw bez wychodzenia z domu, co może być szczególnie pomocne w razie nasilenia pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Jakie wnioski będzie można złożyć online? Ministerstwo Rozwoju przedstawiło następującą listę:

 • zgłoszenie robót budowlanych (nie dotyczy zgłoszeń, do których trzeba dołączyć projekt),
 • zgłoszenie rozbiórki budynku,
 • wniosek o pozwolenie na rozbiórkę,
 • wniosek o wydanie decyzji o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości,
 • zawiadomienie o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych,
 • zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
 • wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę,
 • wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych,
 • wniosek o przeniesienie praw i obowiązków wynikających ze zgłoszenia.

Zobacz: Prawo budowlane znowelizowane. Są ułatwienia dla budujących

Do wniosków składanych drogą elektroniczną można będzie załączać kopie dokumentów (skany lub zdjęcia) – to istotna zmiana, ponieważ wcześniej urzędy akceptowały tylko oryginały.

Co ważne, umożliwienie składania tych wniosków przez internet nie oznacza, że zniknęła opcja składania ich w wersji papierowej. Ta możliwość nadal istnieje, a inwestor może wybrać, które rozwiązanie bardziej mu odpowiada. Zmiany powinny wejść w życie jeszcze w tym roku, najprawdopodobniej zaraz po wakacjach.

Ministerstwo Rozwoju planuje ulgę w PIT na budowę domu

Przypomnijmy, że poza przyjętą już częścią społeczną pakietu mieszkaniowego istnieje także tzw. część komercyjna, nad którą wciąż trwają prace. Jak zapowiadało w maju Ministerstwo Rozwoju, ma ona wprowadzić m.in. ulgę w PIT na zakup pierwszego mieszkania lub budowę pierwszego domu. Mogłyby z niej skorzystać osoby do 35. roku życia.

Według rządowych zapowiedzi nowa ulga podatkowa pozwalałaby odliczyć od dochodu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych – według stawek z 2019 r. byłoby to przykładowo od ok. 4500 zł do ok. 12600 zł. Wysokość ulgi ma zależeć od kilku czynników, m.in. liczby osób w rodzinie (im więcej dzieci, tym wyższa ulga) oraz poziomu kosztów w budownictwie mieszkaniowym.

Przeczytaj: Dom na wsi. Marzy o nim wielu Polaków, ale ile kosztuje spełnienie tego marzenia?

Autor: Przemysław Zańko
0komentarzy