Budowa domu bez pozwolenia wg nowego prawa budowlanego

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej opublikowało założenia nowego prawa budowlanego, które przewiduje m.in., że standardowy dom będzie można wybudować bez pozwolenia na budowę, szybciej też będzie można w nim zamieszkać.
Budowa domu
Dziś do wybudowania domu potrzebne jest złożenie do urzędu gminy wniosku o pozwolenie na budowę. Wg Prawa budowlanego pozwolenie zostaje wydane, jeżeli teren, na którym ma powstać nieruchomość, jest uwzględniony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, jako miejsce pod zabudowę. Wcześniej trzeba skompletować wiele innych dokumentów, np. decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu. Ponieważ jest ona wydawana w drodze decyzji, to urząd – choć powinien ją wydać niezwłocznie – może wydłużyć termin nawet do dwóch miesięcy. Zezwala na to kodeks postępowania administracyjnego. Samo uzyskanie pozwolenia na wybudowanie obiektu trwa do 30 dni.

fot. mk

Projekt założeń opublikowano na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji. Wynika z niego, że nowa ustawa miałaby w całości zastąpić obecną ustawę z 1994 r. Prawo budowlane. Planowane są też spore zmiany w ustawie z 2003 r. o zagospodarowaniu przestrzennym.

Zobacz również: Kodeks budowlany: projekt ma być w październiku 2014 roku 

Propozycja likwidacji pozwolenia na budowę

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (MTBiGM) zaproponowało likwidację pozwolenia na budowę. Byłyby jednak pewne wyjątki. Zasadniczo wystarczyłoby zgłoszenie rozpoczęcia budowy i doręczenie projektu budowlanego. Wraz z likwidacją pozwolenia na budowę znikłby obowiązek składania niektórych dokumentów będących dziś załącznikiem do obecnego wniosku o pozwolenie. Przykładowo osoba, która zgłosiłaby rozpoczęcie budowy nie musiałaby uzyskiwać decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu.

Warto zobaczyć: Projekty domów

Wyjątki, w których pozwolenie na budowę byłoby nadal wymagane, dotyczą m.in. obiektów o znacznych rozmiarach, np. takich, których wysokość przekraczałaby 12 metrów.

Przykładowo decyzję o warunkach zabudowy urząd miasta lub urząd gminy wydaje w drodze decyzji administracyjnej.

Możliwość szybszego użytkowania budynku

Z założeń wynika, że szybciej można byłoby przystąpić do użytkowania wybudowanej nieruchomości. Dziś trzeba najpierw uzyskać pozwolenie od powiatowego lub wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego.

MTBiGM zakłada, że do użytkowania nieruchomości wystarczyłoby samo tylko zgłoszenie organowi nadzoru budowlanego. Przykładowo, żeby zamieszkać w nowo wybudowanym domu, wystarczyłoby poinformować inspektora, że dom został wybudowany. Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie będzie wymagane jedynie wówczas, gdy obiekt nie będzie ukończony.

Plany zabudowy

Obok miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego miałyby być tworzone miejscowe plany zabudowy, które stanowiłyby uzupełnienie tych pierwszych. Oba akty składałyby się na katalog lokalnych planów zagospodarowania przestrzennego.

Ministerstwo zakłada też, że gminy będą wyznaczać tzw. obszary urbanistyczne. W ich skład miałyby wejść: tereny, które mają już niezbędną do budowy nieruchomości infrastrukturę techniczną, np. wodociągi oraz tereny, które wymagają dopiero budowy stosownej infrastruktury, tereny zalewowe. Przy sporządzaniu uchwały dotyczącej obszarów urbanistycznych gmina brałaby pod uwagę opinię mieszkańców oraz interes publiczny.

Przygotowane przez MTBiGM założenia są na etapie konsultacji międzyresortowych.

Materiały oznaczone jako PAP są własnością Polskiej Agencji Prasowej S.A.
Kopiowanie i redystrybucja zabronione. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: PAP
24komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (24)

- idźmy dalej: po co zatem dokumentacja budowlana, fachowy nadzór, odbiory ? Wszystko można przecież "na wyczucie"...:-))
qwa, 17.07.2012, 09:49
Co innego jest pozwolenie na budowę od wójta czy jakiegoś urzędnika a co innego projekt budowlany z wszelkimi wyliczeniami, z nadzorem i tym podobnymi sprawami.
W niejednej gminie jest tak, że pozwolenie na budowę wydaje ta sama osoba, która potem ją nadzoruje, a dodatkowo ma też "swoich" wykonawców i dostawców materiału. Jeśli inwestor chce wszystko załatwić bezproblemowo, musi się z takim urzędasem ułożyć, odpalić mu dolę i działać zgodnie z jego linią myślową. Inaczej każde odstępstwo od projektu, każda niezgodność będzie szykanowana, a każdy kto kiedyś był na budowie wie, że projekt to jedno, a rzeczywistość to drugie, bardzo rzadko pokrywające się sprawy.
mexic, 17.07.2012, 12:55
Jeżeli jakimś trafem "załatwię" ;) ;) ;) sobię działeczkę pod Wawelem, Zamkiem Królewskim czy obok Kowalskiego, tego z którym się spieram od pokoleń, to będę mógł postawić absolutnie wszystko co spełnia normy zgodne z wyliczeniami i tymi podobnymi sprawami?
kowalsky, 17.07.2012, 13:11
od kiedy to gminy wydają pozwolenia na budowę? z tego co ja wiem to wydają starostowie
Aśka, 17.07.2012, 13:24
Autostrady odbierał krawiec czy szewc i było cacy!
POle obowiązkowe?, 23.07.2012, 19:38
Cyt.: "Z założeń wynika, że szybciej można byłoby przystąpić do użytkowania wybudowanej nieruchomości. Dziś trzeba najpierw uzyskać pozwolenie od powiatowego lub wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego.
MTBiGM zakłada, że do użytkowania nieruchomości wystarczyłoby samo tylko zgłoszenie organowi nadzoru budowlanego. Przykładowo, żeby zamieszkać w nowo wybudowanym domu, wystarczyłoby poinformować inspektora, że dom został wybudowany."
I następny cyt. z aktualnego Prawa Budowlanego: Art. 54: "Do użytkowania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę, można przystąpić, z zastrzeżeniem art. 55 i 57, po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji. "
Czyli wiadomość dla piszącego ten artykuł: Urząd nie wydaje sam z siebie pozwoleń na użytkowanie domków jednorodzinnych. Wydaje jedynie NA WNIOSEK INWESTORA zaświadczenia o braku sprzeciwu do użytkowania.
Więc najpierw Autorze dowiedz się dokładnie co ustawodawca ma na myśli i zapoznaj się z Prawem Budowlanym
misza_z_kalisza, 17.07.2012, 12:23
Owszem wystarczy zgoda inspektora ale uważaj bo jesli są współwłaściciele gruntu to mogą nie wyrazić zgody.Mam problem stryj wybudował 2domy teraz jest podzial i domy wyburzą.
Olka, 02.12.2012, 21:17
mosquito, 17.07.2012, 12:51
Dobrze że będzie łatwiej dla tych co chcą coś robić inwestować.Prawo powinno być jasne i czytelne dla inwestorów.Art.54 p.b dla kogo jest te 21 dni dla
urzędnika czy inwestora odpowiedz.
IGOR, 17.07.2012, 13:56
Gwoli ścisłości nie dla urzędnika tylko jeśli juz to dla "właściwego urzędu". To właśnie "właściwy urząd" ma te 21 dni na wydanie zaświadczenia. Ale podkreślam: wydaje takie zaświadczenie tylko na wniosek Inwestora.
misza_z_kalisza, 17.07.2012, 15:10
No właśnie czytelne i jasne prawo powinno być dla inwestora urzędnika który
reprezentuje urząd i dla Ciebie misza bo nie znasz Art.54 p.b. i nic nie
wyjaśniłeś .
IGOR, 17.07.2012, 16:46
Nareszcie robią coś by ułatwić życie.
Budowa domu to powinno być coś łatwego i prostego.
jareckii, 18.08.2012, 22:11
bzdury!!!!!!!!!!!!!!!!...co za nierzetelny artykuł...po pierwsze pozwolenie wydaje starosta, a nie wójt, wiec wniosek składa się do starosta nie go urzędu gminy, po drugie decyzję o warunkach zabudowy wydaje się w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a nie zawsze jakby wynikało z artykułu, poza tym na wydanie pozwolenia na budowę organ ma zgodnie z prawem budowlanym 65 dni a nie trzydzieści, gdyż terminy kpa tutaj nie działają, podobnie zresztą jak przy wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Niedouczony pismak, nie czytajcie tego. I właśnie takie kity nam wciskają w gazetach, a czytaty lud pochwyca i szerzy dalej opowieści. Gratulacje panie pismaku
ekolog, 17.07.2012, 17:14
Pozwolenie na budowę wydaje starosta lub wojewoda. Czas na wydanie pozwolenia określony jest w ustawie Prawo budowlane a nie w KPA i wynosi 65 dni.
Szanowny Panie Redaktorze - najpierw sprawdź, potem pisz!
Hansuello, 18.07.2012, 07:42
Proponowane zmiany to pozorowane działanie!W dalszym ciągu będzie zamordyzm państwowy egzekwowany przez urzędniczą mafię!Wyobraźcie sobie jak łatwe mieli życie nasi przodkowie, bez hołoty urzędniczej, w takiej ilości jak dziś i tak kosztownej w utrzymaniu!Urzędnik nie powinien się wtrącać do tego jaki ja sobie dom buduję i w jaki sposób to robię!Co innego domy na sprzedaż i obiekty przemysłowe.
Obserwator, 18.07.2012, 18:32
na wszystkich dzialkach, ktore kosciol zechce zagarnac...
Johny, 18.07.2012, 19:17
W kraju katolickim,to normalność!Co innego ty Johny z innego kraju!Ty sobie Gwiazdę Dawida powiesisz na słupie!
Obserwator, 18.07.2012, 19:49
kto pisał ten artykuł, może jakiś student nie douczony, gmina wydaje Warunki zabudowy co najwyżej a nie pozwolenie na budowe, takiego redaktorzyne to w gminie by chyba śmiechem zabili jak by złożył dokumentacje na dziennik podawczy, powodzenia redaktorku przy kolejnym wesołym artykule
czaczynski, 19.07.2012, 16:45
Szwagier juz raz pracowol na budowie bo podawol cegle i miszol malte. Ile czego dodac do malty to juz murorz pilnowol zeby sie malta kupy trzymala jak wyschnie na murze. Szwagier tylko miszol ale widziol to juz se ta do rade. Jo tyz widziolem jak jak na budowie cegly kladli na zaprawe to i bede tyz murorzem.
Otworzywa fime i bedziewa dewelopmery, A co se ta bedziewa zalowac.
smakosz piwa, 20.07.2012, 08:04
Artykuł beznadziejny , nierzetelny, napisany na kolanie , na sztukę, bez żadnego przygotowania .... tylko po co???? żeby dostać za wierszówkę? i zebrać pochwały za liczne komentarze ...nieważne jakie??? OTO POZIOM DZIENNIKARSTWA .... poziom??????
oburzona !!!, 20.07.2012, 08:45
Niestety według rzeczywistości jaka mamy staram się już 2 lata o pozwolenie i nic , żeby było weselej , to na sasiednich dzałkach już domy stoja , pewnie maja w D , nasza polska rzeczywistość , Uważam że każdy kto zakupił działkę , zapłacił podatek /nazywam to haracz / , i płaci już przez całe życie ten haracz,, więc powinien mieć prawo decyzji np, postawienia małego domku do 100m , sam sobie doprowadzić media i mieszkać jak człowiek ,,, ale nie , z każdej strony zakazy , przepisy , madrzy urzednicy ,,,i co mamy burdel budowlany . Na stanowiskach madrzy urzednicy pokazuja co potrafia , a potrafia i będa pokazywać bo im nie zależy na pomocy i wygladzie miasta czy wioski tylko patrza na swa kieszeń Smute ale chyba tak ma być , ja nie wieże że będzie lepij
rychlicki, 11.11.2012, 09:34
Zmiana będzie polegała na tym, że skoro nie trzeba pozwolenia, to znaczy, że w każdej chwili mogą stwierdzić, że tędy pójdzie droga, a ty budowałeś bez pozwolenia, to twój problem.
Elżbieta, 05.12.2012, 17:13
Magazyn przebudowany i rozbudowany na mieszkania i stolarnie.Samowola budowlana uznana przez inspektora budowlanego w Koszalinie ul. Kupiecka 9b ,mieszkamy bez zameldowania od czterech lat, jest nas tu około dziesięciu rodzin. Proszę o odpowiedz, może lepiej się wyprowadzić i czy możemy być za to ukarani ???????
ula, 05.02.2013, 12:25
Hi ! Piękna samowola, elewacja z paneli drewnianych .Pewnie niepalna ! W Koszalinie można wszystko inspektor budowlany jest w Szczecinie.hi hi !
gość, 05.02.2013, 21:45