Będą wyższe bonifikaty za uwłaszczenie gruntów. Nowelizacja ustawy podpisana przez prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o użytkowaniu wieczystym. Szykują się ważne zmiany związane z bonifikatami oraz opłatami za garaże.
  • Bonifikata za uwłaszczenie gruntów

    Nowe zasady dotyczące bonifikat mają wejść w życie już wkrótce.

    123RF.com

Będą wyższe bonifikaty dla osób na mieszkających na uwłaszczonych gruntach należących wcześniej do Skarbu Państwa – ogłosiła we wtorek 12 lutego 2019 Kancelaria Prezydenta RP. Dzień wcześniej, w poniedziałek, prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Wprowadza ona szereg istotnych zmian do toczącego się właśnie procesu uwłaszczania działek w Polsce.

Bonifikata na przekształcenie gruntu – nowe zasady

Przypomnijmy, że przekształcenie użytkowania wieczystego we własność wiąże się z opłatą przekształceniową. Właściciele nieruchomości położonych na uwłaszczonych gruntach mogą spłacać ją w rocznych ratach lub jednorazowo w całości. Jeśli skorzystają z tej drugiej możliwości, przysługuje im bonifikata. Według dotychczasowych zasad wynosiła ona:

  • na gruntach Skarbu Państwa – 60 proc.,
  • na gruntach samorządowych – 10–98 proc. (w zależności od uchwały rady gminy).

Sprawdź: Wieczyste użytkowanie: jakie są bonifikaty oferowane przez samorządy?

Przepisy w tym brzmieniu budziły jednak wątpliwości związane z nierównym traktowaniem obywateli – ok. 500 tys. Polaków mieszkających na gruntach należących do Skarbu Państwa nie mogło skorzystać z wyższych bonifikat ustalanych przez samorządy. W efekcie dochodziło do kuriozalnych sytuacji.

Przykład: właściciel domu na państwowej działce w Warszawie mógł liczyć tylko na 60 proc. zniżki, zaś jego sąsiad posiadający dom na ziemiach samorządowych – aż na 98 proc. zniżki. Z kolei w Poznaniu w analogicznej sytuacji pierwszy właściciel otrzyma jedynie 60-procentową bonifikatę, a drugi – 75-procentową.

Podpisana przez prezydenta nowelizacja ustawy ma zaradzić temu problemowi dzięki zrównaniu stawek procentowych bonifikat. Od chwili wejścia w życie nowych przepisów obowiązywać będzie zasada, że jeśli lokalny samorząd uchwali bonifikatę wyższą niż 60 proc., to bonifikata dla działek Skarbu Państwa na danym terenie zostanie automatycznie podwyższona przez wojewodę tak, żeby obie bonifikaty były tej samej wysokości.

Użytkowanie wieczyste gruntów pod garażami – co się zmieni?

Zmienią się również przepisy dotyczące gruntów pod garażami i miejscami parkingowymi. Do tej pory przy ustalaniu wysokości opłaty przekształceniowej dla działek pod lokalami przyjmowano jako podstawę obliczeń 1 proc. wartości nieruchomości gruntowej, a dla działek pod garażami i miejscami parkingowymi – 3 proc. Obecnie stawki te będą zrównane do wartości 1 proc., co sprawi, że właściciele mieszkań i domów będą odtąd płacili mniejsze kwoty za teren, na którym parkują.

Zobacz atrakcyjne działki na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki

Nowelizacja ustawy pozwoli również na skorzystanie z bonifikaty przy uwłaszczaniu gruntów pod garażami i miejscami parkingowymi. Na ziemiach Skarbu Państwa ta możliwość będzie zawsze dostępna z mocy ustawy, zaś w przypadku działek samorządowych rady gmin same zadecydują, czy chcą taką bonifikatę wprowadzić.

Nowe prawo dotyczące przekształcenia użytkowania wieczystego we własność wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej już w najbliższych tygodniach.

Przeczytaj: Użytkowanie wieczyste 2019. Wszystko, co należy wiedzieć o uwłaszczeniu

Autor: Przemysław Zańko
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

Przepisy w tym brzmieniu budziły jednak wątpliwości związane z nierównym traktowaniem obywateli?????
Jaka równość skoro działa to tylko w jedną stronę - zwiększa bonifikatę na gruntach skarbu państwa do wysokości bonifikat samorządowych.
A ja się pytam jaka to sprawiedliwość jeśli większość społeczeństwa otrzyma 60 lub większą bonifikatę a np mieszkańcy Koszalina żadnej???
Czy fakt, iż w Warszawce krezusi wykupią swoje tereny z 99% bonifikatą a w Koszalinie muszą mieszkańcy płacić 100% i to waloryzowane co kilka lat (skoro nie ma bonifikat to kto się zadłuży by spłacić to od razu) jest objawem sprawiedliwości społecznej?
Jeśli rozdajemy majątek to wszystkich po równo - wszyscy mieszkamy w Polsce i majątek jakim jest ziemia jest wspólny. Jeśli w wawie mają 99% bonifikaty to o 99% zmniejszą się wpływy z których realizuje się różne cele. Nie będzie kasy to trzeba będzie gdzieś zabrać - czyli kto za to zapłaci? Ja zapłacę, Pan zapłaci i Pani też...
Jeszcze jedno pytanie czy wlicza się do opłaty lata już opłacone czy np użytkownik po 60 latach mieszkania i ten co mieszka rok ma taką samą bonifikatę? Znowu sprawiedliwość.
Już tylko czekać na emerytury narodowe 1000 czy 1600 dla każdego bez względu na wysokość opłacanych składek - sprawiedliwie pracownik pracujący przez 40 lat i płacący uczciwie podatki zusy itd na równi z nierobami i pasożytami społecznymi pokolenia 500+, cwaniaczkami robiącymi na czarno, na najniższym a reszta pod stołem lub biznesmenami generujących mega koszty by nie płacić prawie nic.
Borys, 18.02.2019, 12:04
w takich sprawach najlepiej sprawdza sie slynne polskie powiedzenia:
- otake polske jak mawial towarysz Walesa
- robta co chceta jak mawia Juras O. rzady - nierzady polegajace na rzucaniu kielbasy wyborczej i samorzady majace swoje mentalne korzenie w sredniowiecznej szlachcie dziaja jak chca i nie przejmuja sie niczym - tak bylo jest i bedzie!!!
prawdziwy pl plenom gebom, 18.02.2019, 15:20
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Amoxicillin 500mg Capsules For Sale Amoxicillin hcc.cuem.regiodom.pl.drz.he http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/
iojaleqe, 01.04.2019, 00:05
http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/ - Amoxil Amoxicillin 500mg gbq.iwov.regiodom.pl.hrw.tz http://theprettyguineapig.com/amoxicillin/
uneoheg, 01.04.2019, 00:44
jan, 19.02.2019, 18:07