Zobacz jedyny w kraju certyfikowany dom pasywny

Dom pasywny w Smolcu koło Wrocławia to jedyny taki polski budynek certyfikowany i zgłoszony w instytucie w niemieckim Darmstadt.
 • Dom pasywny w Smolcu

  Niby budynek jednorodzinny, przypominający setki innych, a różni się od nich znacznie. To dom pasywny.

  Lipińscy Domy
 • Pokazowy dom pasywny w Smolcu

  Pasywny dom w Smolcu można oglądać od 2007 roku.

  Lipińscy Domy
 • Dom pasywny w Smolcu od środka

  Jak w całości wygląda, będą mogli Państwo się przekonać za 2 tygodnie

  Lipińscy Domy

Dom pasywny w Smolcu jest jednym z wielu już budynków pasywnych wzniesionych w Polsce. Ale ten jako pierwszy uzyskał certyfikat i został zgłoszony do Instytutu Domów Pasywnych w Darmstadt w Niemczech. To budynek pokazowy – nie jest zamieszkany.

Więcej na temat: Idea domu pasywnego i domu energooszczędnego 

W 1991 roku w Darmstadt powstał pierwszy dom pasywny. W tym mieście działa też jednostka rejestrująca takie posesje. Budynek w Polsce, pod Wrocławiem, w Smolcu, można zwiedzać od 2007 roku. To pierwszy obiekt pasywny w Europie środkowo-wschodniej. Wybudowało go Biuro Architektoniczne Lipińscy Domy. 

Budynek pasywny – inny niż wszystkie

Niby budynek jednorodzinny, przypominający setki innych, a różni się od nich znacznie. Czym się charakteryzuje taki budynek pasywny? – To pierwszy i jak na razie jedyny certyfikowany dom w Polsce, w którym nie ma ogrzewania – mówi Urszula Lukas z działu obsługi klienta w firmie Lipińscy Domy we Wrocławiu. – Dom pokazowy w Smolcu ma propagować energooszczędność. 

Użytkownik radzi: Jak wybudować dom energooszczędny 

Jest to nieruchomość o tak małym, prawie zerowym zapotrzebowaniu na energię, że nie potrzeba tutaj montować standardowego centralnego ogrzewania. Wyróżnia się bardzo wysoką izolacyjnością termiczną, optymalizacją pasywnych zysków z energii słonecznej, kontrolą wentylacji wraz z systemem odzyskiwania ciepła. 

Drzwi otwarte w Smolcu już w listopadzie

Już 10 listopada w godz. 11.00–17.00 przy ul. Cisowej 1 w Smolcu będzie można zobaczyć ten dom pasywny od środka. W ramach Międzynarodowych Dni Domów Pasywnych (organizowane są przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt) będzie okazja zasięgnąć porad specjalistów albo nawet kupić projekt wybranego domu.

Warto zobaczyć: Projekty domów energooszczędnych

Autor: Katarzyna Piojda
0komentarzy