Wścibscy właściciele. Zobacz, jakie problemy może mieć lokator

Chcesz wynająć dobre, tanie i w ciekawej lokalizacji mieszkanie? Lepiej najpierw dobrze poznaj właściciela.
  • Wnętrze mieszkania

    Jeżeli właściciel mieszkania, które wynajmujesz, nachodzi cię pod różnymi pretekstami, pamiętaj! Właściciel lokum nie może wchodzić do niego bez wcześniejszego umówienia się z tobą.

    mk

Bartek 19 lat

Przyjechał na studia do Białegostoku z Łomży. Szukał swojego pierwszego mieszkania. To, co przeczytał na umowie, zamurowało go.

– Chciałem wynająć kawalerkę na Bacieczkach. Za marnie urządzoną, nieremontowaną właściciel chciał 900 zł + rachunki – opowiada. – Gdy doszło do podpisywania umowy, przeczytałem, że za korzystanie z mikrofalówki, tostera, lodówki i odkurzacza muszę, co miesiąc dopłacać po kilka złotych za każde z urządzeń. Na pytanie, co to znaczy, odpowiedział, że przecież sprzęty się zużywają. To absurd. 5 zł miesięcznie za korzystanie z mikrofali? To, co pół roku można kupić nową!

Właściciel wynajmowanej kawalerki chciał dorobić nie tylko na sprzętach.

– Podejrzanie wysokie wydały mi się także rachunki, które miałem opłacać – dodaje Bartek. – Gdy poprosiłem, żeby pokazał mi faktury z poprzednich miesięcy, to zaczął się wykręcać. Ludzie myślą, że jak ktoś przyjeżdża na pierwszy rok studiów z mniejszego miasta, to można go doić jak krowę.

Karol 21 lat

Czasem właściciele mieszkania, mimo że wynajmują je za duże pieniądze, mają jeszcze wymagania dotyczące gości, którzy mogą odwiedzać lokatora.

Zobacz również: Właścicielka zakazała lokatorom sprowadzać gości wieczorem 

– Wynająłem 2-pokojowe mieszkanie za 1200 zł miesięcznie.To chyba wystarczająca stawka, za to żeby nikt nie wtrącał się w moje prywatne życie – opisuje Karol. – Niestety nie dla starszego już wiekiem właściciela. Przychodził do mnie, co kilka dni. Sprawdzał mnie gorzej niż matka. Robił mi wyrzuty, że jest brudno, że nie odkurzam. Miał swoich donosicieli – sąsiadów. Wyprowadziłem się, gdy zaczął się czepiać, że przychodzą do mnie dziewczyny. Według jego światopoglądu, powinienem najpierw jemu przedstawić swoją dziewczynę i zapytać, czy może od czasu do czasu do mnie przyjść na noc.

Kasia 29 lat

Podobne problemy miała Kasia. Wynajmuje mieszkanie ze swoim chłopakiem również od starszego pana.

– Właściciel mieszka pod Białymstokiem i co miesiąc osobiście przyjeżdża po pieniądze. Oficjalnie nie ma konta i musi robić to właśnie w ten sposób. Ja jestem przekonana, że zwyczajnie ukrywa się przed urzędem skarbowym, żeby nie płacić podatku. Najgorsze jest jednak to, że wchodzi do mieszkania, jak do siebie. Nie puka, nie dzwoni. Ma swoje klucze, otwiera drzwii wchodzi do naszego pokoju – żali się Kasia. – Kiedyś zastał nas w sytuacji intymnej. To jest nie do pomyślenia.

Dziewczyna dodaje, że mężczyzna przyjeżdża czasem ze swoją żoną i wnuczką. Kobieta siada wtedy w kuchni, parzy sobie kawę i czeka na męża.

– Żona właściciela mieszkania nie widzi w tym nic nietaktownego! Przecież oni naruszają nasz mir domowy.

A zgodnie z prawem właściciel mieszkania nie może wejść do niego bez wcześniejszego umówienia się z lokatorem, który je wynajmuje. Prawo stoi po stronie nękanych lokatorów.   

Miałeś podobne problemy z właścicielem mieszkania, domu,który wynajmujesz? Napisz o tym do autora kwasilewski@wspolczesna.pl 

Autor: Karol Wasilewski
12komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (12)

Właściciele oddając w najem mieszkania myślą,że mogą wszystko. Dwa razy spotkałam się już z unikaniem podpisania umowy najmu. Wynajmują mieszkania w KTBS gdzie nie wolno tego robić,pomimo tego zarabiają pieniądze. Co nie którzy mają układy z prezesami np w KTBS przy ulicy Jagiellonki czy Zamoyskiego w Zielonej Górze i Pan prezes zezwala na wynajmy mieszkań. Pytam po co jest regulamin? Ilu ludzi czeka na przyznanie mieszkania z KTBS... Nie meldują gdzie powyżej 3 dób jest obowiązek meldunkowy, nie odprowadzają podatku do ZUS. Czują się bezkarni. To co się teraz dzieje to po prostu jest chore.
Kate, 30.05.2012, 10:54
Kobieto, jak chcesz mieszkać w mieście to w pierwszej kolejności, pobierz nauki co, jka, za ile, gdzie itd... itp....
Podatki to płaci się "mieszkanko miasta" do Urzędu Skarbowego, tudzież do Urzędu Miasta i referatu podatkowego, natomiast z ZUS to możesz co najwyżej próbować wyrwać jakieś marne grosze na emeryturę lub rentę.....
a co do "3 dób, tudziesz dup" to jest to tak anachroniczny i przestarzały zapis, który nie jest przez nikogo i nigdy nie respektowany - proponuje leczenie na nogi (głowa już zajęta).....
Stefano, 30.05.2012, 20:18
nie???????? kochana jak nie zameldujesz lokatora a on doniesie lub sąsiad płacisz 500 kary- może czas zacząć donosić? bo wyrywacie za meliny po 1200zł nie podpisujecie umów - a za stancję można otrzymać dofinansowanie i to niemałe
jaa, 01.06.2012, 07:12
padłam po przeczytaniu Twojego postu. Zapewniam Cię, ze żaden właściciel nieruchomości nie odprowadzi za Ciebie podatku do ZUS!!! ;))))
anka, 02.07.2013, 17:11
Zobaczcie w słupsku za jaki chclew ile pieniedzy żadaja. Ludzie myśla ze w Słupsku zarabia sie tyle co w Warszawie a sa do tego stopnia pazerni ze wola miesiacami nie wynajmowac niż troche mniej zarobic co w miesiacznym rozrachunku dało by im wiecej pieniedzy. Ludzie, ze Słupska mam apel. Nie oferujcie mieszkan typu altanka na ogrodzie za domem, trzeba miec troszke wstydu i godnośc. Ponaddto za 1 miesiaeczna kwote wynajmu mozna zrobic remont mieszkania ,a sa wynajmowane w FATALNYCH warunkach. WSYD
sedes, 30.05.2012, 16:16
za wynajmowane mieszkanie należy się dofinansowanie - potrzebna umowa najmu ,za brak meldunku jak się lokator wkurzy w końcu- 500zł kary ,zacząć chyba czas donosić bo 1200 - 1500za mieszkanie zapłacić to trzeba ciut prezesem być - bank nie da kredytu na swoje to cudze musimy spłacać ,dlaczego skarbówka nie sprawdzi ogłoszeń? za meliny tyle płacić ? powariowali właściciele, jeden do mnie też przychodził kiedy chciał , wchodził jak do siebie - powiedział że to jego własność i ma prawo kiedy chce i że ja nic do gadania nie mam to niezbyt miło mu się to skończyło....nie dajcie się ludzie - kiedyś brali podwójny czynsz , a teraz? ktoś kto sam wychowuje dzieci a nawet we 2 nie sposób tak żyć ....SKARBÓWKO ZRÓB COŚ W KOŃCU !!! płacisz krocie a nic nie możesz,ani znajomych ani kota ani psa , na rybki ewentualnie podanie pisać- wszystkie dzieci nasze są a tylko powiedz że z dziećmi jesteś !- podziękowane
jaa, 01.06.2012, 07:17
że właściciel musi odprowadzać kaskę do Urzędu Skarbowego za wynajmowane mieszkanie. żebyś dostał to dofinansowanie. ja to się dziwię ludziom, 16 lat odprowadzam i to są g r o s z e. Zarówno jednak ja mam święty spokój i nie drżę, co mi zrobi lokator, czy sąsiedzi nie podkablują - nie wyobrażam sobie - jak w dobie dzisiejszych stosunków międzyludzkich - ludzie mogą nie odprowadzać podatków z najmu, chyba nerwy mają ze stali, albo - kompletny brak wyobraźni, co mu mogą zrobić, kochani bliźni. I
Elżbieta, 24.02.2013, 08:43
a gdzie to po 30 zł można kupić mikrofalówę?
Irtysz, 01.06.2012, 09:18
"– Kiedyś zastał nas w sytuacji intymnej. To jest nie do pomyślenia." Biedna blondynka... A wystarczylo zamknac zamek i zostawic klucz w drzwiach, zeby z zewnatrz nie dalo sie otworzyc ehh...
xxx, 01.06.2012, 10:20
Ja bym od razu zmienił zamki a przynajmniej jeden i właściciel może pocałować klamkę jak wpadnie na odwiedziny :)
koubi, 01.06.2012, 12:26
Tak tak zamelduj, to potem przestaną płacić i ni groma się ich nie pozbędziesz:P
Magda, 01.06.2012, 10:32
i zarejestruj za grosze u notariusza, spokój, nawet jak lokatorzy dorobią się - w międzyczasie - maleńkiego dziecka - przecież nie masz go w umowie, tak ?
Elżbieta, 24.02.2013, 08:41