Woda i ścieki drożeją

Magdalena Firmanty z Żar z przerażeniem myśli o kolejnych podwyżkach. Nic dziwnego, w jej mieście za wodę płaci się najwięcej w regionie. Najtaniej jest w Nowej Soli, choć i tutaj ludzie narzekają na coraz droższe życie.
  • Opłaty za wodę

    W wielu lubuskich gminach ceny wody i ścieków poszły w górę.

    sxc.hu

– Wiele razy obiecywałam sobie, że w końcu zacznę oszczędzać wodę – mówi pani Magdalena. – Ale przecież bez mycia naczyń, prania i prysznica nie da się żyć! – dodaje. Okazuje się, że teraz to ,,życie" będzie niestety coraz droższe...

W Żarach o złotówkę więcej

Od wtorku mieszkańcy Żar muszą bowiem płacić 4,60 zł brutto za metr sześcienny wody, zamiast dotychczasowych 4,29 zł. Podrożeją też ścieki. Za ich odprowadzenie właściciele gospodarstw domowych będą musieli wydać 5,39 zł, zamiast 4,78 zł. W sumie zapłacimy prawie złotówkę więcej niż w ubiegłym roku. Dla samotnej osoby to niewiele, ale dla kilkuosobowej rodziny to już spory wydatek. Zdzisław Czekalski, prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji tłumaczy wzrost taryf drożejącą energią, paliwem, ale i spadającym zużyciem wody. Bo ludzie coraz bardziej oszczędzają. Jego zdaniem żarska woda i tak nie należy do najdroższych, a ceny podnosi budowa kanalizacji, która w mieści i gminie Żary będzie kosztowała przeszło 82,5 mln zł.

Czytaj też: Czy woda może zdrożeć o 400 procent 

Tutaj jest najtaniej...

Dzięki wywalczeniu ogromnej dotacji z unijnego Funduszu Spójności (prawie 140 mln zł), od 2009 r. w Nowej Soli i gminach ościennych także trwa wymiana sieci wodno-ściekowej. Łączny koszt prac, nazywanych ,,inwestycją stulecia", to prawie... 200 mln zł! Co jednak ciekawe, tutaj ceny nie tylko nie wzrosły w porównaniu do ubiegłego roku, ale wciąż należą do najniższych na południu województwa. Nowosolski Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej na bieżący rok ustalił stawki takie same, jak w 2011 r., czyli 2,93 zł w gospodarstwach domowych i 2,96 zł w przemyśle. Podniesiono z kolei cenę za ścieki (z 5,71 zł do 5,96 zł). Jak jednak zapewniają w MZGK, innych podwyżek na pewno w tym roku nie będzie. Nowosolanie i tak się jednak martwią coraz droższym życiem.

– Żywność, gaz, o paliwie nawet nie wspomnę... – wzdycha Stanisław Gronczyński. – To wszystko po prostu dobija człowieka, a zwłaszcza ludzi starszych, ze skromniutką emeryturą czy rentą – mówi.

... a tutaj nieco drożej

W sąsiednim Kożuchowie za wodę mieszkańcy zapłacą już więcej, bo 3,40 zł (za ścieki natomiast 4,57 zł). W Bytomiu Odrzańskim w gospodarstwach domowych zapłacimy z kolei 3,08 zł plus abonament 1,23 zł, za ścieki natomiast 1,10 zł plus 3,09 zł za ich oczyszczanie.

Za rok ma także zostać oddana do użytku nowa kanalizacja miasta i kilku wsi gminy wiejskiej Żagań. Jej budowa wiąże się z podwyżkami cen wody i ścieków. Wzrosły o ok. 80 groszy. W 2011 roku ludzie płacili za wodę 3,08 zł, a za ścieki 6,10 zł. Taryfa, która będzie obowiązywała do końca 2012 r., to 3,83 zł za metr sześcienny (z VAT) i 6,86 zł za metr ścieków (z VAT).

W Szprotawie budowa kanalizacji miasta, oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody będzie kosztować 96 mln zł. Woda z wodociągu miejskiego kosztuje 3,20 zł za metr sześcienny. Do tego dochodzi abonament 4,50 i 5 zł, w zależności, gdzie znajduje się licznik odbiorcy. Najdrożej, bo aż 5,63 zł za wodę płacą mieszkańcy wsi Długie, zasilani z wodociągu Niegosławic.

Czytaj też: Zużycie wody wyższe niż pokazuje wodomierz - jak się je rozlicza? 

Lubsko zdobyło dotację

W Lubsku urzędnicy są dumni, że ich gmina, jako jedna z dziewięciu w Polsce, dostała dofinansowanie z Unii Europejskiej, na budowę kanalizacji. – Miasta, które nie poradzą sobie do 2015 r., mogą nawet utracić prawa miejskie – tłumaczył burmistrz Bogdan Bakalarz. Kanalizację zyska miasto, a także Górzyn, Lutol, Małowice, Stara Woda, Budziechów i Białków. Ceny nie wzrosły od ubiegłego roku i łącznie za wodę i ścieki trzeba płacić tutaj 9,32 zł brutto. 

Autor: redakcja GL
Współpraca: Autorzy: (mt, mak, karb, al)
5komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (5)

A w Żaganiu woda 3.83 lecz ścieki 6.86. tzn gdzie drożęj ?????
Kwalska , 11.04.2012, 20:41
Może w Nowej Soli jest najtańsza woda tyle że jak się doliczy najdroższe ścieki w okolicy to suma już nie wygląda tak słodko i Nowa Sól nie jest najtańsza. Chociażby w Kożuchowie o 90 gr taniej w Bytomiu o 2,72zł taniej itd., a gdzie tym mieścinkom do Nowej Soli. Cena wody w Nowej Soli to chwyt marketingowy władz miasta, które ustalają i zatwierdzają te ceny. Zrobili najtańszą wodę tak aby było o czym trąbić w mediach że Nowa Sól najtańsza a odbili to sobie w cenie ścieków i przemilczają ten temat. A tu kochana redakcja GL daje się wciągać w te manipulacje, artykuł rodem z tygodnika Kręgu Wzajemnej Adoracji KWA. Przypuszczam że inicjatorem tego artykułu nie jest nikt inny jak sam redaktor Nowak który posiada nr telefonów komórkowych do władz miasta. Kochana redakcjo może napiszcie jeszcze że w Nowej Soli mamy najtańszy tygodnik który niesie kreowaną przez redaktor naczelną informację (ciekawe dlaczego właśnie ta pani?) pod nasze strzechy, a jego cena jest najbardziej konkurencyjna ponieważ jest dotowana przez wszystkich mieszkańców i tych co to mało wiarygodne źródło informacji czytają czy nie. Ciekawe jak to się ma do ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów?
Nowosolanin vel Orwel, 12.04.2012, 09:43
A świstak siedzi i zawija w sreberko :-)
Antyoszołom, 12.04.2012, 13:26
A kiedy mieszkańcom Grabika przedstawione zostaną kalkulacje cen za wodę i ścieki po tym jak wybudują u nich kanalizację? Ciekawe ile osób się do tej sieci włączy?
roberto, 12.04.2012, 11:15
WITAM.A ZAROBKI STOJĄ!!!??!!PRYWACIAŻ NIE PODNIESIE ZAROBKÓW,BO ON CHCE JESZCZE WIECEJ ZAROBIĆ!!!-LUDZIE UMÓWIMY SIE I WINNI BEDĄ SIE PALIĆ ZA TO RAZE Z OPONAMI!!! I ZROBIMY SOBIE GRECJE!!HE HE HE,W JANOSIKÓW SIE POBAWIMY I BOGATYCH PO PROSTU OGRABIMY!! WSZYSTKO DO TEGO ZMIERZA .
PODATNIK, 15.04.2012, 19:08