Włocławek: samorząd zainwestuje w nowe mieszkania socjalne

W tym roku przybędzie nam mieszkań socjalnych. I dobrze. Bo na tym, że jest ich za mało, tracimy wszyscy. W 2011 roku włocławski Ratusz wydał 270 tys. złotych na odszkodowania.
  • Włocławek

    sxc.hu

Czy samorząd powinien inwestować w budownictwo mieszkaniowe? Włocławscy radni są w tej kwestii podzieleni. Ale przeciwników inwestowania w nowe mieszkania ostatecznie przekonują orzeczenia sądowe nakazujące Urzędowi Miasta wypłatę odszkodowań za "niedostarczenie lokalu socjalnego".

W ubiegłym roku włocławskich Ratusz wydał 270 tysięcy złotych na takie odszkodowania. W 2010 r. było to aż 320 tys. złotych. – W tym roku, po nowelizacji ustawy o ochronie praw lokatorów, kwoty przeznaczone na wypłatę odszkodowań mogą być jeszcze wyższe – mówi Katarzyna Figel-Stolcman, dyrektor wydziału gospodarowania mieniem komunalnym w Urzędzie Miasta.

Z wnioskiem o odszkodowania coraz częściej występują do Urzędu Miasta włocławskie spółdzielnie mieszkaniowe, ale też, na przykład, Lokalne Zrzeszenie Właścicieli Nieruchomości. Chodzi o niewykonane wyroki sądowe o eksmisji lokatora z zadłużonego mieszkania.

Jeśli sądy przyznają eksmitowanej osobie prawo do mieszkania socjalnego, wiadomo, że pożegnanie się z dłużnikiem nie będzie łatwe.

Lokali socjalnych we Włocławku wciąż jest za mało

W kolejce czeka prawie 1 tys. włocławian. Do tego 400 mieszkańców zyskało prawo do lokalu socjalnego na mocy wyroków sądowych. Wśród nich są właśnie lokatorzy, którzy z powodu zadłużenia mają orzeczone eksmisje z dotychczas zajmowanych mieszkań. W tym roku jednak przybędzie nam mieszkań. Przy ul. Toruńskiej ruszyła budowa dwóch bloków socjalnych. W każdym z nich będzie mogło mieszkać 40 rodzin. Termin zakończenia tej inwestycji to październik br.

Ponadto na osiedlu przy ul. Toruńskiej planowana jest budowa trzech kolejnych bloków ze 120 mieszkaniami socjalnymi. To powinno skrócić kolejkę. Ale da także samorządowi możliwość wywiązywania się z obowiązku "dostarczenia lokali". 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Małgorzata Goździalska, malgorzata.gozdzialska@pomorska.pl
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Inwestycja nowe mieszkania socjalne to wyrzucenie pieniędzy w błoto, takowe bloki już powstały i są niszczone przez ich lokatorów przykładem jest Ptasia
ANNA, 30.01.2012, 13:15
co się martwisz co się smucisz ze wsi jesteś i na wieś wrócisz he he
lach, 20.09.2012, 20:32