Włocławek: rachunek za niezużytą wodę

Na włocławskim osiedlu Południe zawrzało, ponieważ mieszkańcy dowiedzieli się, że zostaną obciążeni przez spółdzielnię opłatą za niedobory wody. Mają zapłacić, mimo że nie zużyli wody.
  • rachunek za wodę

    Zawiadomienia o konieczności zapłacenia za niedobory wody wiszą na klatkach schodowych bloków spółdzielni „Południe" we Włocławku. I denerwują lokatorów, którzy nie chcą ponosić dodatkowych kosztów.

    Wojciech Alabrudziński

– To sprawa dla prokuratora – denerwuje się Jan Zieliński w bloku przy ul. Kaliskiej. – Czas skończyć z takimi praktykami. Jak można obciążać ludzi rachunkami za wodę, której nie zużyli?

W klatkach schodowych bloków mieszkalnych należących do SM „Południe" pojawiły się informacje, że w związku z wystąpieniem niedoborów wody zużytej w ubiegłym roku, mieszkańcy zostaną obciążeni opłatą, którą należy wnieść do połowy grudnia w całości lub w ratach.

Ta informacja spowodowała wrzenie, ponieważ mieszkańcy mają w swoich lokalach liczniki i płacą tyle, ile wody zużyli. Nie chcą wnosić żadnych dodatkowych opłat. Jak tłumaczą władze SM Południe, opłaty to wynik tego, iż odczyty wody liczników głównych w poszczególnych blokach nie bilansują się z odczytami wodomierzy w mieszkaniach.

Skąd różnice w odczytach zużycia wody?

– Wodomierze w mieszkaniach nie są tak dokładne jak urządzenia pomiarowe, które odczytują „Wodociągi" – odpowiada Krystyna Wachowska, zastępca prezesa SM „Południe". – Do tej pory ta różnica była pokrywana zyskiem, który wypracowała spółdzielnia. Zysk ubiegłoroczny okazał się jednak niewystarczający. W tej sytuacji władze spółdzielni zdecydowały się na sięgnięcie do portfeli mieszkańców.

– Każdy z lokatorów będzie musiał dopłacić do rachunków za zużytą w ubiegłym roku wodę około jedenaście złotych – mówi Krystyna Wachowska. – W przyszłym roku zaś dopłata będzie liczona proporcjonalnie do ilości zużytej wody.

Zastępca prezesa podkreśla, że SM „Południe" nie jest pierwszą, która obciąża mieszkańców za niedobory wody. Pozwala na to m.in. ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę. W tej sprawie wypowiadał się także Trybunał Konstytucyjny. Ale mieszkańców te argumenty nie przekonują. - Ja za wodę w ubiegłym roku zapłaciłem - mówi spółdzielca z jednostki E. – I złotówki więcej nie dam.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Małgorzata Goździalska, malgorzata.gozdzialska@pomorska.pl
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

U nas w Bydgoszczy jest ta sama sytuacja mieszkam w bloku Wspólnoty Mieszkaniowej i w tym roku musiałam za niezużytą swą wodę zapłacić 80,-zł.a w rocznym rozliczeniu dopłata 75zł. Tak się dzieje gdzie Wspólnoty prowadzą osoby bez licencji ponadto różnica w odczycie jest spowodowana jak jest zamontowany wodomierz czy pod kątem czy poziomo czy pionowo.Z wystawy WIPRO -UTP pobrałam materiały, które o wodomierzach i ich instalacji wł. piszą- odsyłam www.sensusesaap.com Te 75zł to za tych co nie płacą czynszu .
BENCV, 25.07.2011, 19:27
Kujawska Spółdzielnia mieszkaniowa w Inowrocławiu co jakiś czas podnosi nam stawkę za podgrzewanie ciepłej wody ponieważ niektórzy mieszkańcy nie pobierają cieplej wody jak wykazują odczyty a woda w obiegu cały czas jest podgrzewana. Przeczuwam że te osoby które liczniki nie wykazują poboru są uszkodzone albo lokatorzy grzeją wodę na kuchenkach. Cierpią na tym lokatorzy którzy zużywają ciepłą wodę i muszą płacić wyższe koszty za nią. Proponuję zeby szanowni kierownicy administracji obciążali tych lokatorów których liczniki przez dłuższy czas wykazują brak zużycia wody ciepłej opłatą wyliczoną stałą w czynszu za nie pobieranie ciepłej wody.Koszt instalacji wymiennikowni która musi być cały czas w ruchu nie mogą ponosić tylko lokatorzy którzy tą ciepłą wodę cały czas używają. podnoszenie stawek za podgrzanie wody obciąża tylko tych którzy tę wodę pobierają natomiast nie ponoszą żadnych kosztów tylko ci których liczniki na ciepłą wodę nie wykazują żadnych poborów.Utrzymanie wymiennikowni musi być rozłożone na wszystkich mieszkańców a nie tylko na tych co lnie kombinają i wykazują pobór zużycia cipłej wody.Myśleć trochę szanowna Administaracjo i nie obciążać tylko tych którzy nie kombinują.
Zbulwersowany lokator, 26.07.2011, 06:33