Włocławek: brakuje mieszkań socjalnych i komunalnych

Kolejka włocławian czekających na mieszkanie komunalne lub socjalne jest długa. O komunalne stara się 182 mieszkańców, na liście ubiegających się o przydział tańszych lokali socjalnych znajdują się 993 osoby.
  • Budowa nowych bloków z mieszkaniami socjalnymi we Włocławku

    Dwa nowe bloki socjalne przy ul. Toruńskiej we Włocławku buduje firma „Budrox" z Gostynina

    Wojciech Alabrudziński

Miasto zapowiada nowe inwestycje z mieszkaniami socjalnymi i komunalnymi przy ul. Celulozowej oraz przy ul. Toruńskiej.

Włocławek bez nowych mieszkań komunalnych i socjalnych w 2011 roku

W tym roku Urząd Miasta we Włocławku rozdysponował tylko 46 mieszkań komunalnych i socjalnych. To lokale z tzw. odzysku, bo nowych w tym roku nie oddano do użytku. Ale przyszły rok będzie lepszy.

Przy ulicy Toruńskiej wznoszone są bowiem dwa bloki socjalne. – W każdym z nich będzie mogło zamieszkać 40 rodzin – podkreśla Katarzyna Figel-Stolcman, dyrektor włocławskiej „lokalówki". Będą to  dwukondygnacyjne, niepodpiwniczone budynki. Co ważne dla przyszłych lokatorów – każde mieszkanie będzie miało niezależne wejście. Termin zakończenia tej inwestycji to październik 2012 roku.

Na osiedlu przy ul. Toruńskiej wyrosną w dalszej kolejności trzy bloki ze 120 mieszkaniami socjalnymi. Osiedle zyska także infrastrukturę techniczną. Powstaną m.in. drogi wewnętrzne, parkingi, chodniki.

W 2012 roku skróci się nie tylko kolejka do mieszkań socjalnych. Miejskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego rusza bowiem z budową dwóch kolejnych bloków przy ul. Celulozowej, w których będą m.in. mieszkania komunalne. – Nie podpisaliśmy jeszcze umowy z prezydentem Andrzejem Pałuckim  – mówi Krzysztof Szafrański, prezes MTBS. – Nie mogę więc powiedzieć, najemcom ile mieszkań będzie miało miasto. Z informacji, jakie uzyskaliśmy we włocławskim magistracie, wynika, że chodzi o 40 lokali.

Zasady wynajmowania mieszkań od MTBS

Urząd Miasta wniesie wkład mieszkaniowy, czyli tzw. partycypację, a lokatorzy będą opłacać czynsz i spłacać kredyt. Na tej zasadzie, od Urzędu Miasta, mieszkania wybudowane przez MTBS podnajmuje już 32 włocławian.

Bloki, których budowa ruszyła przy Celulozowej mają być oddane do użytku w listopadzie 2012 roku. Na koniec 2012 zapowiada się więc we Włocławki taka liczba nowych mieszkań, jakiej od dawna nie było.

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Małgorzata Goździalska, malgorzata.gozdzialska@pomorska.pl
0komentarzy