Władze Opola chcą budować nowe mieszkania komunalne i socjalne

Ratusz w Opolu znów chce budować mieszkania. Pod uwagę bierze projekt bardzo tanich lokali socjalnych, a także stawianie bloków komunalnych wspólnie z prywatnymi deweloperami.
  • Osiedle TBS na Malince to miejsce, w którym w większości mieszkają rodziny z małymi dziećmi. To właśnie w tej części miasta mogą powstać mieszkania komunalne z myślą o młodych małżeństwach.

    Osiedle TBS na Malince to miejsce, w którym w większości mieszkają rodziny z małymi dziećmi. To właśnie w tej części miasta mogą powstać mieszkania komunalne z myślą o młodych małżeństwach.

    Sławomir Mielnik

Ostatnie mieszkania socjalne miasto zbudowało w 2009 roku, a ostatnie mieszkania komunalne - nie licząc tych stawianych w ramach systemu TBS - przed kilkudziesięciu laty. Nie byłoby problemu, gdyby opolanie mogli kupować mieszkania od deweloperów.

Niestety, choć na rynku nie brakuje wolnych mieszkań, to ze względu na coraz trudniej dostępne kredyty hipoteczne, niewielu stać na ich kupno.

Zobacz więcej: Mieszkania na sprzedaż - Opole

Ratusz chce choć trochę zaspokoić głód mieszkań, poza tym zgodnie z prawem powinien także zapewnić lokale socjalne dla osób, które są eksmitowane z budynków prywatnych czy zasobów spółdzielni. Tymczasem na liście oczekujących na lokal socjalny jest ponad 200 rodzin.

To dla nich miałyby powstać budynki w technologii ytong (budynek powstaje z lekkich i tanich bloczków), z których pierwszy planowany jest już w przyszłym roku.

- Rozmawiamy z projektantem, który przedstawił nam bardzo kuszące założenia - zdradza prezydent Opola Ryszard Zembaczyński. - Metr kwadratowy takiego budynku mógłby kosztować nas około 2800 złotych. Takie budynki buduje się też dosyć szybko. Musimy to jeszcze wszystko sprawdzić, ale chciałbym, byśmy właśnie w takiej technologii postawili w przyszłym roku pierwszy budynek z 30 mieszkaniami. Kolejne rozmowy w tej sprawie już w piątek - dodaje prezydent Opola.

To nie koniec pomysłów. W urzędzie miasta powstał właśnie zespół ds. programu budownictwa mieszkaniowego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

W tym przypadku chodzi nie o mieszkania socjalne, ale komunalne o wyższym standardzie i większym metrażu. To nie miasto ma je budować, ale deweloper na gminnej działce. Prywatny partner zapewni finansowanie inwestycji, a po zakończeniu budowy lokali mieszkalnych udostępni je miastu na podstawie umowy najmu.

Po określonym w umowie czasie nieruchomości wrócą do gminy. W taki sposób budować nowe mieszkania chce np. Kraków. Nie wiadomo jeszcze, czy podobnie będzie w Opolu.

- Zespół dopiero powstał, chcemy wypracować własny model budowy mieszkań, ale korzystając z doświadczeń innych samorządów - mówi Zofia Twarduś, naczelnik wydziału zarządzania zasobem komunalnym w ratuszu.

Ostateczną decyzję o budowie mieszkań podejmą radni, ale już dziś pomysł pozytywnie ocenia Andrzej Jakiel, prezes Opolskiego Stowarzyszenia Rynku Nieruchomości.

- Rynek deweloperski kuleje, a inicjatywa miasta ma szansę powodzenia. Jesteśmy też gotowi pomóc w opracowaniu zasad współpracy ratusza z prywatnymi firmami - deklaruje Andrzej Jakiel.

Artur Janowski

Autor: redakcja.regiodom
3komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (3)

spec, 09.08.2012, 12:46
od kiedy chinczyki zaczeły produkcje :)
Supadupa, 09.08.2012, 14:59
Takie male pytanko - jakie rozmowy z projektantem a gdzie przetarg na projekt??????????????????
Marek, 09.08.2012, 18:35