W oczekiwaniu na mieszkanie socjalne: skreślony z listy

Pan Kondeusz został wykreślony z listy osób oczekujących na mieszaknie socjalne, ponieważ chciał być uczciwy.
Zenon Kondeusz
– Kiedy wychodziłem z picia, znalazłem pracę, w głębi duszy myślałem, że warto, bo los mi za to odpłaci – mówi 53-letni Zenon Kondeusz. – No to mam za swoje: wykrelili mnie z listy oczekujących na mieszkanie socjalne. Do 2005 r., póki ze wspólnego mieszkania nie wymeldowała go żona, mieszkał w Kołobrzegu. Przyznaje bez ogródek, że był czas, gdy w jego życiu działo się bardzo źle.

fot. Iwona Marciniak

Nakaz opuszczenia lokalu z prawem do mieszkania socjalnego

– W domu był alkohol – opowiada Zenon Kondeusz. – Non stop dochodziło do awantur z żoną. W końcu dostałem wyrok za znęcanie się, 10 miesięcy w zawieszeniu na trzy lata. W 2003 r. otrzymałem nakaz opuszczenia mieszkania, ale z prawem do lokalu socjalnego. Czyli mogłem mieszkać w domu tak długo, póki miasto mi tego lokalu nie da. Ale zrozumiałem, że jak tam zostanę, to się pozabijamy albo ja zapijaczony wyląduję na śmietniu. Wyprowadziłem się do matki, do Dobrzycy. Tam dla mnie miejsca nie ma, ale chodziło mi o tymczasowe zameldowanie, żeby mieć adres kontaktowy i znaleźć pracę. Podjął pracę w sądzie w Będzinie. – Miałem szczęście trafić ludzi, którzy dali mi „kopa" do zerwania z nałogiem. Najpierw pracowałem dorywczo, terez szef mi zaufał i mam pracę na stałe. Cały czas, mieszkając kątem u ludzi, wyobrażałem sobie, że prędzej czy później czeka mnie coś dobrego za mój trud, choćby małe socjalne mieszkanie. Zgubiło mnie to, że byłem uczciwy.

Jak mówi pan Kondeusz, kiedy trafił na listę oczekujących na mieszkanie socjalne w Kołobrzegu, był na ok. 120 pozycji. Pod koniec 2010 roku przesunął się na 19. miejsce. Wtedy w Urzędzia Miasta zgłosił adres korespondencyjny – ten u swojej mamy. – Powiedziałem, że mam pracę. No to oberwałem za szczerość i dostałem decyzję Komisji Mieszkaniowej, że zostałem usunięty z listy oczekujących na mieszkanie socjalne, bo przez wyprowadzkę od żony wyrok się dopełnił. Nikt mi nie powiedział, że muszę w tym domu siedzieć! To lepiej, żebyśmy się z żoną pozabijali, niż wyjść z nałogu i zacząć zarabiać? Jako pijaczyna dostałbym mieszkanie socjalne, a za uczciwość i przyzwoitość dostaję karę?

Lista osób oczekujących na mieszkanie socjalne w Kołobrzegu

W liście do magistratu Zenon Kondeusz opisał swoją historię. Od rzecznika prezydenta Kołobrzegu Michała Kujaczyńskiego usłyszeliśmy, że Zenon Kondeusz faktycznie był niemal na szycie listy osób oczekujących na mieszkanie socjalne po wyroku sądowym. Lista liczy ok. 50 nazwisk (lista czekających na mieszkanie komunalne to 350 osób). – Pod koniec 2010 roku pojawił się u nas aktualizując wniosek. Podał informację, że od dłuższego czasu przebywa w Dobrzycy, tam pracuje, dołączył świadectwa pracy. Stąd decyzja o usunięciu go z listy. Ale po skardze tego pana, prawnicy stwierdzili, że decyzja komisji była bezzasadna. W lipcu wróci na listę oczekujących, na miejsce, które zajmowałby gdyby jej nie opuścił. Jednak to, jak będzie wysoko, nie będzie decydujące przy przydziale mieszkania.

Podstawowe kryteria w procesie przydzielania mieszkania socjalnego to dochód nieprzekraczający w gospodarstwie 1-osobowym 1529 zł netto, brak tytułu do innego lokalu i przebywanie na stałe w Kołobrzegu – słyszymy. Jakie szanse ma Zenon Kondeusz? W ciągu roku z obu list ubywa do kilkunastu oczekujących. Z końcem 2011 roku miasto zyska zaadaptowane mieszkania, ale będzie ich tylko kilka. 

Autor: mk
Współpraca: Iwona Marciniak
25komentarzy

Komentarze (25)

Skoro pracuje i ma dochody więc może sobie wynająć mieszkanie czy choćby pokój. Popieram decyzję urzędników
Anonim, 20.06.2011, 14:22
Bardzo dobrze, że nie dostał mieszkania. Ludzie ciężko pracują, biorą kredyty do końca życia, a gościu myślał, że jak się znęcał nad zoną to w nagrodę dostanie mieszkanie. Niech tak jak inni zapracuje na mieszkanie.
zbulwersowany, 20.06.2011, 15:26
W artykule napisane jest, że znalazł pracę w sądzie w Będzinie. ???
Muzykant-48, 20.06.2011, 16:07
Bardzo dobrze wam się mówi,bo nie byliście w takiej sytuacji.Ja też pracowałam i nie stac mnie było na wynajem mieszkania i mieszkałam w Domu samotnej matki
Anonim, 20.06.2011, 20:30
TO MENEL I CPUN POD MOST LUB DO KARTONU Z NIM BO ON NIE ZASLUGUJE NA MIESZKANIE
ANONIM, 06.05.2013, 21:19
dlaczego nie dac szansy człowiekowi który sie poprawił .Kazdy człowiek zasługuje na jedna szanse w życiu ,nierozumiem ludzi ktorzy maja w sobie tyle nienawisci dla drugiego człowieka przykre
Anonim, 20.06.2011, 15:55
Nie dostał, bo jest podobnny do Tamborskiego. :-)
Anonim, 20.06.2011, 16:47
no i tak właśnie wygląda Polska trzeba być pijakiem, złodziejem i marginesem społecznym, żeby dostać mieszkanie, a na przykład taka kobieta samotnie wychowująca dzieci ma g... no i nie może liczyć na żadną pomoc, bo nie chleje ani nie kradnie
dorotka010588, 20.06.2011, 16:49
I BARDZO DOBRZE...FACECI SIE ZNECAJĄ I JESZCZE NAGRODE DOSTAJĄ A MATKI Z DZIEĆMI POD MOST, ALBO NA DZIAŁKI...ŻAL....
Anonim, 20.06.2011, 18:17
Tak to jest kiedy lewusy rządzą. Dwadzieścia lat tych rządów w końcu doprowadzą nas do upadku, chyba że to ogłuszone przez TVP i TVN społeczeństwo w końcu przemyśli sprawę, zastanowi się czy warto znowu tym czerwonym pijawkom (PiS, PO, PSL i SLD) dać kolejne cztery lata rządu. Gdyby nie było możliwości otrzymania takiego mieszkania socjalnego to ludzie nie wywijaliby takich numerów, chyba że na własne życzenie. Każdy jest kowalem własnego losu!!! czemu niewinni podatnicy mają utrzymywać tych nierobów? Proszę, niech ktoś mi wytłumaczy, bo ja tego nie mogę pojąć!
anonim, 20.06.2011, 19:39
Facio zmienił swoje życie ,włączył o to .Dajcie ludzie mu szanse to tylko człowiek .Kloszardy i alkoholicy maja więcej praw niż normalni ludzie,dostają renty bo są chorzy i nie mogą pracować.A facet wam pokazał ze zmienić chce swoje życie.Nieraz warto dać człowiekowi szanse :)
Bonzay74, 20.06.2011, 20:58
Jeszcze szantażuje. Twoje życie. Chcesz zachlać to chlej. Za socjalnymi lokalami setki ludzi czeka.
korwin, 20.06.2011, 21:08
w tym kraju sie czeka latami na mieszkanie nawet 10 -12 lat to jest wstyd dla narodu polskiego ze nie pomagaja dostac mieszkanie predzej.Wstyd sie przyznac ze sie jest polakiem lepiej zmienic obywatelstwo bo tu juz nas nic dobrego nie czeka.
dudek, 16.01.2012, 23:38
Jak w temacie. Kupa tłuków rozpoczęła jazdę po gościu nie rozumiejąc sensu tego artykułu. W dupie mam co klient robił. Chodzi o sens tego co wyprawia urząd i jego pracownicy. Czytam, że po opuszczeniu mieszkania wyrok się wypełnił. Po prostu śmiech na sali. Tłuk urzędas czyta wyrok tylko do połowy, a potem na tej podstawie wypier...la ludzi z kolejki. Wyrok zostałby wypełniony w momencie przydziału lokalu socjalnego, ponieważ jego otrzymanie było warunkiem w wyroku. To, że klient podał adres korespondencyjny domu matki, nie jest żadną podstawą, jak również to, że przez pewien czas u niej zamieszkiwał. To ku...wa nie białoruś, że musimy się meldować co robimy i gdzie w danej chwili jesteśmy. Zresztą jak się okazało, urzędas bezpodstawnie usunął go z tej listy. Tylko czy w takim razie pracodawca urzędasa usunął za to z pracy??? Bo przecież nie można nad tym przejść od tak sobie do porządku.
kat, 20.06.2011, 22:32
Czemuś biedny - bom głupi.
Czemuś głupi - bom biedny.
FRANEK K, 22.06.2011, 18:27
Bardzo dobry artykuł. W końcu widać komu urząd miasta przyznaje mieszkania. Zwykły alkoholik i do tego awanturnik może liczyć na pomoc władz miasta. Skoro dostał wyrok w zawiasach to i tak doznał aktu łaski. Sądpowinien go wymeldować zmieszkania tuż po ogłoszeniu wyroku a nie jeszcze siedział i znęcał się nad rodziną w oczekiwaniu na nagrodę w postaci mieszkania. Dajcie mi wytyczne, do jakiego stopnia muszę pobić żonę i ile dziennie wypijać alkoholu, żeby dostać mieszkanie, to skorzystam bo mam dosyć płacenia kredytu mieszkaniowego a dzieci przez to nie mogą wyjechać na wakacje. Kim był ten pan wcześniej, że zatrudnili go w sądzie? Czy sąd może zatrudniać osoby karane? Według mnie urzędnicy popełnili błąd już na początku wpisując go na listę oczekujących.
Anonim, 20.06.2011, 23:09
wyzbądz sie pierw pan tego jadu który żywisz w sobie a dopiero sie wypowiadaj na tema z którym się uprzednio dobrze zapoznasz.
magierska, 20.07.2012, 13:04
Mieszkam pod Słupskiem i szlak mnie trafia jak widzę o 8 rano jak z socjalu zasówają pod sklep na piwko i wudeczkę a mnie po zawale i bajpasach Danuta Sz.(sędzia)wraz z Czesławem J.(ponoć lekarz)pozbawili środków do życia(ręty).To jest uczciwe że nałogom należy się wszystko a chorzy muszą na nich pracować.
edek1958, 21.06.2011, 03:52
a bezrobotny lump i leń smierdzący mieszkanie dostanie i jeszcze zasilek mu dadzą, i jak tu sie starac? Dac zenkowi mieszkanie na rok, a jak mu sie noga potknie i wroci do nalogu to mu zabrac, takie rozwiazanie jest najlepsze.
Anonim, 21.06.2011, 17:02
Każdy jest czlowiekiem żal wam d...pe ściska ze mój tata wyszedł z nałogu i chce normalnie żyć nie pije juz 6 lat.dostał szansę w postaci mieszkania żeby stanąć na nogi i nie wrucic do nałogu rozumiem są samotne matki które takiej szansy nie dostają ale mój tata nie jest odpowiedzialny za poj...ne decyzję urzedasow.
Kondeusz kamil, 18.11.2011, 18:00
Twój tata jest wielki.Szanuje go za to że nie pije i sie zmienia.Ty też jesteś wspaniały bo tata jest dla ćiebie ważny i ważna jest też dla Ćiebie jego trzezwośc i miło ze stajesz w jego obronie bo ,podoba mi sie twoja postawa.
magierska, 20.07.2012, 13:16
dziekuje magierska wiekszosc ludzi obwinia mojego tate za to ze chce miec swoj kat i przestał pic i walczy o swoje prawa tak postepuja ludzie ktorym na czyms zależy i nie mojego taty wina ze kobiety z dziecmi mieszkania nie dostaja to wina polskiego chorego prawa.dziekuje za słowa otuchy.pozdrawiam
kamil kondeusz, 23.09.2012, 12:00
Pani Jaworowicz w swoim programie telewizyjnym SPRAWA DLA REPORTERA pokazuje że nie wolno się poddawać.Należy podjąć walkę z urzędami.
Anonim, 21.06.2011, 20:42
teraz.ma.pretesje.do.garbatego.zyda.ze.ma.proste.dzieci.a.pic.trzeba.zglowa.a.nie.znogami