Toruń: na terenie po Jednostce Armii Radzieckiej rośnie osiedle

Trzy pierwsze bloki, nowa droga, markety Biedronka oraz Intermarche - na terenie po dawnej Jednostce Armii Radzieckiej zaczyna się sporo dziać. W planach jest objęcie części gruntów od ul. Grudziądzkiej podstrefą ekonomiczną.
  • Osiedle

    Tak będzie się prezentować osiedle "Zielony jar” Bud-Techu na rogu ulic Watzenrodego i Freytaga

    Projekt autorstwa Pracowni Projektowej Skala i Punkt Architekci

Teren po dawnej Jednostce Armii Radzieckiej to już ostatni tak duży kompleks w Toruniu pod budownictwo mieszkaniowe. Władze Torunia wiążą z nim wielkie nadzieje. Potencjał tego terenu jest ogromny. Według planów ma tam zamieszkać nawet 20 tys. osób. Cały obszar zajmuje 417 ha, z czego 270 ha należy do miasta. Na wschodzie - równolegle do ul. Grudziądzkiej - znajdzie się część usługowo-przemysłowa o pow. 57 ha. Tę część od mieszkaniowej - leżącej pośrodku JAR-u - będzie oddzielać pas zieleni i tereny sportowe. Na budownictwo mieszkaniowe zarezerwowano ok. 90 ha: na zabudowę wielorodzinną 50 ha i jednorodzinną - 39 ha. Bloki staną pośrodku, a domki na północy i południu. Znajdzie się także 22 ha na usługi o charakterze publicznym i komercyjnym.

Część z tych planów jest już realizowana. Magistrat w 2010 i 2011 r. sprzedał dwie działki. Pierwszą - o powierzchni 2,45 ha - za 5,5 mln zł wylicytował toruński Bud-Tech. Drugą - ok. 2,5 ha za ok. 6,2 mln zł - Młodzieżowa Spółdzielnia Mieszkaniowa. Bud-Tech już rozpoczął budowę trzech z 13 planowanych budynków.

Cały kompleks ma nosić nazwę „Zielony Jar". Łącznie powstanie 200 mieszkań o pow. od 30 do 90 m kw. Pierwsze budynki przy ul. Watzenrodego będą gotowe w sierpniu 2013 r. Drugi etap obejmie budowę sześciu budynków przy ul. Freytaga (do maja 2014 r.), a trzeci - czterech na rogu Watzenrodego i Freytaga (do września 2015 r.). - Postawimy łącznie pięć budynków jednoklatkowych oraz osiem - dwuklatkowych - mówi Agnieszka Rajczyk z Bud-Techu. - To będzie jedna z najatrakcyjniejszych lokalizacji w mieście.

W 2012 roku ruszyły też zapisy na mieszkania, które na JAR-ze wybuduje MSM. Spółdzielnia zamierza tam postawić trzy budynki. Pierwszy blok ma być oddany do użytku w ciągu trzech lat.

Co ważne, w stronę JAR-u coraz śmielej spoglądają nie tylko deweloperzy, ale również właściciele sieci handlowych. Już teraz na południu tego osiedla - w okolicach ul. Elektrycznej i Maszynowej powstaje market Biedronka. Na JAR wejdzie również francuska sieć Intermarche. Właściciel tej sieci w maju kupił dwie działki tuż przy wjeździe na powstające osiedle - na ul. Watzenrodego. Łącznie za cały kompleks o pow. 1,8 ha zapłacił 4,6 mln zł.

Plany są znacznie szersze. Do końca tego roku odbędą się jeszcze co najmniej cztery serie licytacji terenów na JAR-ze. Najbliższe obejmą zarówno tereny przemysłowe wzdłuż ul. Grudziądzkiej, jak i pod mieszkania - na ul. Watzenrodego, Hubego i Grasera. - Inwestorzy zadają nam wiele pytań o te działki - przyznaje Wiktor Krawiec, szef magistrackiego wydziału gospodarki nieruchomościami. - Kiedy jednak dochodzi do przetargów, nikt się nie zgłasza. Pod koniec roku oferenci zwykle stają do licytacji. Liczymy, że tak samo będzie teraz. Część deweloperów zwracała nam uwagę na zbyt dużą powierzchnię działek. Dlatego w ofercie pojawią się też mniejsze.

Wabikiem, który może przyciągnąć inwestorów na JAR, ma być utworzenie strefy ekonomicznej. - Moglibyśmy nią objąć pas wzdłuż Grudziądzkiej, gdzie mogą się lokować firmy zajmujące się lekkim przemysłem, usługami czy produkcją - mówi Adam Zakrzewski, szef miejskiego biura obsługi inwestora.

Miasto planuje podjąć w tej sprawy rozmowy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Tymczasem rokrocznie na JAR-ze będzie przybywać dróg i chodników, a także infrastruktury niezbędnej do budowy mieszkań. Wszystko po to, by deweloperzy zaraz po kupieniu działki oraz załatwieniu wszelkich procedur i pozwoleń mogli w niedługim czasie rozpoczynać swoje projekty. Inwestycje w osiedlową infrastrukturę zapisano w wieloletniej prognozie finansowej. Całość może pochłonąć nawet ok. 55 mln zł. Za te pieniądze powstanie kanalizacja deszczowa i sanitarna, sieć wodociągowa, a także układ komunikacyjny.

Autor: redakcja GP
Współpraca: Wojciech Giedrys
12komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (12)

Ciekawe skąd w Toruniu znajdzie się 20 tys chętnych nowych mieszkańców.
Borys, 06.09.2012, 13:26
w poszukiwaniu normalności i piękna, znaczy się.
MireK, 06.09.2012, 17:30
wybuchowe osiedle.. gdzie nadal stoja u wjazdu tabliczki z ZAKAZEM WCHODZENIA NA TEREN KTÓRY NIE JEST TERENEM BUDOWY BO GROZI WYBUCHEM I NAWET SMIERCIA... PRZYPOMINAM ZE PROJEKT JEST OK ALE TERENY CHYBA NIE SA JESZCZE DOKLADNIE SPRAWDZONE I PRZETRZASNIETE.POZA TYM PRZYDALO BY SIE TAM MALE JEZIORKO :) CO DA SIE ZROBIC ..OT TAKI WABIK DLA NOWYCH
piekna tak, 15.02.2013, 20:13
Bydgoszcz dysponuje zdecydowanie ciekawszymi lokalizacjami niż Toruń... Wyżyny, Osowa :)
nikon, 22.08.2013, 21:03
każdemu wolno marzyć!!przy obecnym bezrobociu nie ma chętnych na kupowanie mieszkań a co dopiero jak bezrobocie wzrośnie??
michałek, 06.09.2012, 13:40
Ja zarabiam niewiele a jakos udal osie kupic tam mieszkanie. To nie tylko marzenia, wystarczy chciec - lepiej te same pieniadze placic obcym ludziom za wynajem??
aga, 06.09.2012, 16:45
... I CHCE... I NIC :/, 15.02.2013, 20:14
Kasia, 09.04.2014, 18:55
Ludzie, przecież to będzie zadupie... 1 linia autobusowa, bo tramwaj pojedzie to ojca dyrektora, a tu mówią że Biedronka, Intermarche.... marzenia, bo póki co to tam niczego nie ma, może poza minami, bo pewnie nie rozminowali do końca... Wszędzie będzie stamtąd daleko.
m., 06.09.2012, 20:13
na Cementarz calkiem blisko............ :)
zenek, 06.09.2012, 21:17
Teren w samym centrum miasta, blisko lasy, starówka, koniuchy, sklepy, będzie Intermarche pod nosem, Obi podobno tez..dalej Biedronka, kilka kroków podejść i jest Piotr i Paweł. Nie widziałam, ze o atrakcyjności osiedla świadczy ilość linii autobusowych. Może jeszcze jej wyznacznikiem jest ilość pieter, według Twojego rozumowania im wyższe tym lepsze i jak największa ilość osób na metr kwadratowy jak w większości osiedli i blokowisk w Toruniu? Jak dla mnie tereny są fajne, niedaleko lasy, wszędzie blisko, dobry dojazd do miasta i na Rubinkowo, pod nosem pętla autobusowa jeśli to już dla Ciebie takie ważne. Bloki na Jarze dwupiętrowe, nie jakieś molochy, fajne spore ogródki, balkony z przeciwnych bloków nie są w odległości metra do drugiego bloku jak to widziałam przy innych nowych inwestycjach..Fajne kameralne miejsce póki co, choć przez długi czas będzie tam jeszcze plac budowy. Jak dla mnie jedna z lepszych lokalizacji w Toruniu :)
Funny, 08.01.2014, 16:43
Zaczęły się zapisy i .... kombinacje !!!! Zapisujesz się na mieszkanie a następnego dnia w dziwny sposób pani przyjmująca chętnych wykreśla cię z planu mieszkań. To jest OK ???
Oszukany, 15.06.2013, 23:21