Toruń: Dla 34 rodzin spełniły się marzenia o mieszkaniu!

34 rodziny odebrały klucze do nowych lokali, które gmina wybudowała przy ul. Olsztyńskiej. Choć potrzebujących wciąż jest wielu, kolejka w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej przestała lawinowo rosnąć.
  • - Mieszkanie wygląda znakomicie! - zachwyca się rodzeństwo z Torunia

    - Mieszkanie wygląda znakomicie! - zachwyca się rodzeństwo: Agata, Przemek i Kuba Żyśko. - Mamy tu znacznie lepsze warunki życia niż w poprzednim mieszkaniu.

    Lech Kamiński

Mieliśmy dużo szczęścia, że dostaliśmy to mieszkanie - przyznaje Agata Żyśko. - Udało się, możemy mieszkać razem. Dla nas to szansa na normalne życie.

Agata razem z bratem Przemkiem sprawują opiekę zastępczą nad młodszym bratem Kubą, gimnazjalistą. Ich mama niedawno zmarła. Dla nich nowe mieszkanie przy ul. Olsztyńskiej, to lepszy byt i dobry start w dorosłe życie.

- Poprzednio mieszkaliśmy w kamienicy - przyznaje Żyśko. - Mieszkanie było droższe, zimniejsze i o niższym standardzie. Teraz zaczynam studia, bracia też chodzą do szkoły, więc potrzebne będą nam warunki do nauki. Jesteśmy bardzo zadowoleni.

Rodzeństwo na nowe mieszkanie czekało zaledwie dwa miesiące, ale inni przyznają, że o przydział starają się latami. Pani Bogumiła od lat marzyła o nowym lokum i doczekała się. - Jest wszystko, czego mi trzeba, kupię jeszcze komodę i parę drobiazgów, to wystarczy - śmieje się Bogumiła Haluszkiewicz.

Co roku około 80 do 100 rodzin dostaje klucze do nowych lokali. Toruń od 2008 r. realizuje bowiem program budowy budynków komunalnych. Żeby jednak dostać nowe mieszkanie, trzeba spełnić odpowiednie warunki. - Przede wszystkim liczy się to, czy mieszkańcy dotąd regularnie i terminowo płacili czynsz - mówi Roman Bicki, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. - Sprawdzamy także opinię o najemcach w środowisku sąsiedzkim. Zależy nam na tym, by do nowych lokali, które mają dość wysoki standard, wprowadzały się osoby, które będą dbać o mieszkanie.

Magistrat w ciągu kilku lat wybudował w Toruniu około 800 nowych lokali. Pierwsze bloki na ul. Olsztyńskiej były jednak przeznaczone na lokale socjalne. Szybko okazało się, że część mieszkańców nie potrafi zachować czystości w nowych blokach, a nawet je dewastuje. ZGM zapewnia jednak, że nie pobłaża takim lokatorom. Kilku z nich eksmitowano, kolejne przymusowe przeprowadzki są w trakcie realizacji. Miasto nie buduje już nowych lokali socjalnych. Za to powstają dwa kolejne budynki z lokalami mieszkalnymi.

Około 100 mieszkań zostanie oddanych do użytku latem 2014 roku. Potrzeb jest jednak więcej. Obecnie na mieszkanie od miasta czeka około tysiąca osób. - Pocieszające jest to, że ta lista nie rośnie tak, jak jeszcze kilka lat temu - mówi Bicki.

Budowa budynku przy ul. Olsztyńskiej pochłonęła ok. 2,7 mln zł.

Autor: redakcja GP
Współpraca: Katarzyna Fus
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

proszę dodać,że brane też są dochody na członka rodziny-a to wiele osób dyskwalifikuje.
pavulon, 14.08.2013, 15:22