Test zdolności w programie Mieszkanie Plus – na czym polega

Kto nie ma gotówki na zakup mieszkania, a nie dostanie kredytu hipotecznego, będzie mógł ubiegać się o mieszkanie w ramach programu rządowego Mieszkanie Plus. Najpierw może sprawdzić swoje szanse w teście zdolności. Tłumaczymy, na czym taki test polega.
  • Budowa mieszkań

    Mieszkania powstające w ramach programu Mieszkanie Plus będą stanowiły konkurencję dla innych mieszkań, choćby deweloperskich.

    Tomasz Czachorowski (archiwum)

Program Mieszkanie Plus (następca programu Mieszkanie dla Młodych) dedykowany jest rodzinom (preferowane wielodzietne, a więc z przynajmniej trojgiem dzieci), ale także osobom samotnym, których nie stać na zakup mieszkania na wolnym rynku. Opiera się o tanie budownictwo społeczne i spółdzielcze, a cena metra kwadratowego budowy takiego lokum nie ma wynosić więcej niż 3 tysiące złotych. Cena za wynajem nie ma natomiast przekroczyć 20 złotych w przeliczeniu za metr kwadratowy.

Rosną pierwsze bloki w programie Mieszkanie Plus

Budowa około 1200 mieszkań w ramach nowego programu już się rozpoczęła w wybranych miastach i miasteczkach. Liczba ta z miesiąca na miesiąc wzrasta. To budynki stawiane przede wszystkim na gruntach państwowych, przekazanych na preferencyjnych warunkach. W sumie ma powstać ponad 11 tysięcy tego rodzaju lokali (być może będzie to nawet 15 tysięcy mieszkań) na wynajem, ale z możliwością ich wykupu. Pierwsi uczestnicy Mieszkania Plus mają przeprowadzić się do nowych lokali już w drugiej połowie 2018 roku. Dotychczas do programu przystąpiło około 90 polskich miast i gmin.

Więcej na temat: Setki nowych mieszkań w programie Mieszkanie Plus 

Test zdolności na dobry początek

Starający się o tanie lokum będą musieli spełnić kilka warunków. Chętnych będzie o wiele więcej niż mieszkań. To dlatego warto zrobić test zdolności. Dzięki wynikowi testu można się przekonać, czy dane osoby mogą liczyć w pierwszej kolejności na przydział mieszkania, czy też ich szanse są marne. Odpowiedź można uzyskać bez fatygowania się do jakiegokolwiek urzędu, ponieważ test jest dostępny na stronie mieszkanieplus.org.pl i można go rozwiązać, nie wychodząc z domu.

Do wypełnienia jest kilka rubryk. Najpierw należy podać liczbę dzieci, swój rok urodzenia i stan cywilny. Kolejny krok to odpowiedź na pytanie o rodzaj zatrudnienia. Do wyboru są: bezrobotny, emeryt, umowa o pracę, umowa zlecenie, własna działalność, inne. System zapyta również o to, czy masz prawo do jakiejś innej nieruchomości i czy obecnie wynajmujesz mieszkanie.

Warunki preferencyjne

Następna kwestia to tzw. preferencyjne warunki. Jeżeli zainteresowany jest niepełnosprawny lub ktoś z jego najbliższej rodziny jest niepełnosprawny, ma większe szanse na mieszkanie z programu rządowego. W podobnej sytuacji znajdują się rodziny mające co najmniej troje dzieci oraz rodziny i osoby posiadające trudną sytuację finansową. Z tym ostatnim – chociaż nie podaje się wysokości dochodów - trzeba uważać. Może okazać się, że trudna sytuacja finansowa spowoduje, że wykażemy, iż nie stać nas na mieszkanie z puli Mieszkanie Plus, a przecież program adresowany jest do średniozamożnych Polaków.

Poczytaj także: Mieszkanie Plus - szczegóły rządowego programu mieszkaniowego 

Następne pytania w teście dotyczą tego, czy masz prawo do mieszkania komunalnego oraz czy korzystasz z pomocy społecznej. Ostatnie pytanie odnosi się do określenia swojej sytuacji materialnej. Należy zaznaczyć jedną z sugerowanych odpowiedzi: zła, przeciętna, dobra. Jeszcze tylko formalność – aby poznać wyniki spersonalizowanego testu, trzeba podać swoje imię z nazwiskiem, e-mail oraz numer telefonu. Na podany nr dostaniesz sms-a z bezpłatnym kodem weryfikacyjnym. Po jego wpisaniu w rubrykę na stronie będzie można odczytać swój wynik.

Test rozwiązany

Przeszliśmy ten test. Założyliśmy, że o mieszkanie z zasobów Mieszkanie Plus będzie się ubiegała samotna matka z dwójką dzieci. Kobieta ma 37 lat i jest zatrudniona na umowę o pracę. Obecnie mieszka z dziećmi na wynajmowanym lokalu, a jej sytuacja materialna jest przeciętna. Gdy podaliśmy takie dane, otrzymaliśmy wynik, czyli komunikat: „Gratulujemy! Uzyskałeś wynik, który lokuje Cię w czołówce rankingu. Masz bardzo dużo szanse na uzyskanie lokalu z programu Mieszkanie Plus". 

Autor: Sławomir Bobbe
1komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (1)

Witam test rozwiązałam otrzymałam kod weryfikacyjny 690 i co to oznacza ?
Marlewicz, 26.10.2017, 20:18