Szczecin: Szwedzki inwestor kupił kamienice w centrum

Szczecińskie Centrum renowacyjne podpisało umowę ze szwedzkim inwestorem, spółką Lorenshill Centrum Development na renowację centrum Szczecina.
  • Taki jest dziś stan kamienic, które zostaną poddane rewitalizacji.

    Sebastian Wołosz

Umowa dotyczy zakupu i remontu kamienic w centrum Szczecina, tj. dwóch przy ul. Obrońców Stalingradu nr 12 i 13 oraz czterech przy ul. Śląskiej od nr 45 do 48.

 

- Inwestor będzie miała 60 miesięcy na cały proces inwestycyjny - mówi Szymon Dominika-Górski, rzecznik prasowy SCR. - W ciągu pierwszych 36 wyremontowane zostaną trzy pierwsze kamienice.

Szwedzka spółka wpłaciła już pół miliona kwoty rękojmy i milion zadatku. To zabezpieczenie dla SCR, gdyby coś poszło nie tak.

Szefem szwedzkiej inwestycji jest Magnus Isaksson, który już w szczecinie prowadzi dwie inwestycje, tj. osiedle Park Ostrowska oraz centrum handlowo-biurowe Piastów Office Center. Dla każdej tworzy osobną spółkę celową, szukając dla niej partnerów. Do współpracy przy tej najnowszej zaprosił Stefana Evergarda (pracował w Szwecji w znanych firmach budowlanych, takich jak Skanska i Peab Group) oraz dwóch Australijczyków, braci Michaela i Maxa Donelly'ego (współpracują z Apartmentsapart, grupą firm zarządzającą dwoma hotelami i trzema tysiącami apartamentów w Europie).

- Bardzo się cieszę, że nic nie przeszkodziło w podpisaniu umowy - mówi Kinga Flaga-Gieruszyńska, prezes SCR. - Zaczyna się nowy rozdział tego zaniedbanego kwartału, a w przyszłości, nowe życie.

Szwedzki inwestor przyznaje, że jego hobby i pasją jest odrestaurowanie starych budowli i przywracanie ich do życia. Szczecin porównuje do rodzinnego Goetheborga, gdzie stare domy po rewitalizacji ponownie pełnią funkcje użytkowe.

- Teraz przyszedł czas na Szczecin, do którego będą spływać coraz częściej europejskie inwestycje - mówi.

Zostanie wyburzone część oficyn, które nie nadają się już do dalszej eksploatacji. Dotyczy to obiektów przy ul. Śląskiej. Przy ul. Obrońców Stalingradu powstanie reprezentacyjny hotel, który jego zdanie ma szansę na to, by stać się wizytówką miasta. Zostanie zrewitalizowany na wzór podobnych w Skandynawii. Również dla potrzeb tej inwestycji wyburzone zostaną oficyny, które daleko odbiegają od standardów ich frontów.

- Takie hotele są w Skandynawii miejscami reprezentacyjnymi, z których dumne są miasta i stają się miejscem spotkań wielu ważnych ludzi i mieszkańców miasta - tłumaczy.

Ile kosztować będzie rewitalizacja, tego nie wiadomo. Nieoficjalnie wymienia się kwotę 60-100 mln zł. 

Autor: GDP
10komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (10)

zakłady pracy sprzedane, zlikwidowane ,teraz za kamienice się biorą co z tego szczecina zostanie .
sos, 03.07.2012, 20:59
nic wam się nie podoba! nie kupi - źle,kupi - jeszcze gorzej.ludzie,musicie być bardzo nieszczęśliwi,skoro piszecie takie rzeczy.a co was zadowoli?czy tylko stocznia może być miejscem pracy?oczywiście,że nie!to mit o którym należy zapomnieć. inwestorom życzę powodzenia!
ala66, 04.07.2012, 00:29
Wolę, żeby straszące kamienice odrestaurowali, wybudowali biurowce niż budowali kolejne centra handlowe.
Szczecinianin, 04.07.2012, 00:33
no chyba sobie kpisz, sensowny inwestor i sensowne przedsięwzięcie. W końcu jakaś koncepcja na to, żeby centrum przestało być taką straszliwą speluną
snk, 04.07.2012, 01:55
A obecnie ile zakładów, kamienic i innych obiektów jest w rękach polskich? Nawet rządy nie są w polskich rękach. Polacy - obudźcie się wreszcie i zobaczcie jak jesteśmy okradani z naszego majątku narodowego i Ojczyzny przez obcokrajowców i ich polskojęzycznych zdrajców w postaci wszystkich obecnie zasiadających w Sejmie partii.
nacjonalista, 04.07.2012, 08:04
napiszcie ile wykupili Polacy i polskie Firmy w obcych państwach, przecież ktoś przejął te 900 mld euro polskiego kapitału
Wancik, 03.07.2012, 23:02
a za rok, albo dwa będzie skandal i tytuły w gazetach typu "Inwestor zbankrutował" itp.
Dziadowski, 04.07.2012, 00:04
Do Szwedow mam zaufanie jak chyba do nikogo innego Wierze bo potwierdza sie ze inwestor to solidny czlowiek pasjonat niemal i choc jak kazdy widzi interes to takze milosc do architektury sciagnela go do Szczecina. Takich luidzi nalezy szanowac i powinni wstydzic sie malkontenci jakich tu kilku widze . Oby jeszce wiecej znalzalo sie talkich inwewstorow a Szczecin zaje asnieje blaskiem ,bo to niezywkle jest miasto
ewa 35, 04.07.2012, 09:07
A co z mieszkańcami wyburzanych obiektów?
jaaaa, 04.07.2012, 09:25
i jak znam życie,to z tym remontem będzie się pierdolił 5 lat a następnie sprzeda to turkom lub innemu tałatajstwu.
IF, 04.07.2012, 11:33