Szczecin: Stare Niebuszewo młodnieje

Trwa wyburzanie nieczynnej od lat pralni na Niebuszewie. Do kamienicy, która postanie w jej miejsce za rok wprowadzą się lokatorzy. Jednak miasto nie wyburzy starych ruder obok nowej inwestycji.
  • Wyburzanie starej pralni

    Plac budowy - wyburzanie starej pralni w celu przygotowania miejsca pod budowę nowej kamienicy w Niebuszewie

    redakcja GDP

Do pralni użytkowanej niegdyś przez Szczecińskie Zakłady Pralnicze weszło Przedsiębiorstwo Budowlane Calbud. Zamierza na miejscu starej pralni wybudować do końca 2012 r. nową kamienicę o wdzięcznej nazwie Dębowy Skwer. Znikający dziś z otoczenia stary obiekt wybudowała na początku lat 70. Spółdzielnia Mieszkaniowa „Wspólny Dom".

Historia starej pralni

– To był okres, gdy głównie spółdzielnie mieszkaniowe budowały miasto – mówi Andrzej Ochnicki, kierownik osiedla spółdzielczego Piastowskie SM "WD". – I to nie w przenośni, a dosłownie. To one wznosiły budynki mieszkalne, ulice, domy kultury i wiele obiektów tzw. użyteczności publicznej. Pomieszczenia pralni były wydzierżawiane Szczecińskim Zakładom Pralniczym. Na początku przemian społeczno-politycznych SZP upadło (od syndyka kupiła je prywatna firma Kortex). Pomieszczenie na Dembowskiego stało puste. Spółdzielnia sprzedała je prywatnemu inwestorowi, ale nadal nic się tu nie działo.

Około dwóch lat temu miejsce zagospodarowano jako komis meblowy i sprzętu gospodarstwa domowego. – Ruch był znikomy, bo były tu same starocie, a tylko czasami szef przywoził jakieś odkurzacze czy inny sprzęt z Niemiec – mówi pani Anna, która tu często przychodziła. Gdy nieruchomość nabyła firma budowlana Calbud, przyszła nadzieja, że miejsce zacznie żyć.

– Nareszcie ta zaniedbana okolica Niebuszewa zacznie zmieniać na lepsze swoje oblicze – mówi Ochnicki. – Do tej pory tylko starszyło.

Nowa kamienice na starym Niebuszewie

– Planujemy wybudować tu kamienicę z 76 mieszkaniami – wyjaśnia Magdalena Łuźniak z Calbudu. – Nowy budynek będzie nosił nazwę Dębowy Skwer. Nazwa powstał na zasadzie kalamburu słownego od nazwy ulicy. W otoczeniu nie rosną dęby, ale w przyszłości planujemy zainicjować akcję sadzenia ich w otoczeniu, w tym na terenie parku przy ulicy Dembowskiego i od strony dziś brzydkiego i zaniedbanego podwórka. Firma chce zmienić obraz Niebuszewa, jako miejsca zapomnianego i nieciekawego.

– Chcielibyśmy zagospodarować cały kwartał przy Dembowskiego i Cegielskiego, ale na przeszkodzie stoją obok naszej nieruchomości dwie rozpadające się, stare i zaniedbane niskie budyneczki, należące do miasta – mówi Edward Osina, prezes Calbudu. – Będziemy próbowali rozmawiać na ten temat z magistratem, by kupić ten teren i je wyburzyć. Okazuje się jednak, że nie będzie to proste.

– Miasto nie ma planów wyburzenia kamienic o numerze 14 i 15, w budynkach znajdują się wspólnoty mieszkaniowe – mówi Tomasz Klek z magistratu. – W planach jest tylko wyburzenie kamienicy nr 16, która w całości stanowi własność miasta 

Autor: mk
Współpraca: redakcja GDP
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

NOWA KAMIENICA TO JUŻ STOI NA NIEBUSZEWIE NA WYZWOLENIA 86 !!! ZARAZ OBOK PARKU KASPROWICZA. NOWA I PIĘKNIE WKOMPONOWANA. MIESZKANIA DO WZIĘCIA OD RĘKI. szczegóły na otodom.pl, wystarczy wyfiltrować
Anonim, 30.06.2011, 13:13
ciekawe gdzie oni znajdą niezorientowanych idiotów chętnych kupić nieruchomość położoną w takim "Bronksie" kto nie wie dlaczego niech wieczorem przejdzie się po Niebuszewie (ostrzegam) - tubylcy to absolutny margines społeczeństwa (nawet bez matury), chleją, ćpają, wąchają, defekują i kopulują (nawet z dziećmi i zwierzętami) w bramach, klatkach schodowych, piwnicach i innych zaułkach. napady, rozboje, gwałty (nawet na rosłych mężczyznach), bójki są tu na porządku dziennym. teraz będzie się to działo w biały dzień, wprost na chodniku? powinni tu całkowicie zakazać zarówno picia jak i w ogóle sprzedawania alkoholu, papierosów jak i wszelkich narkotyków (miękkich i twardych), narkotyzowania się i dzikiego seksu Tomasz
T.L., 30.06.2011, 15:21
głodnemu chleb na myśli ty tomasz szybko odwiedż psychiatrę bo ci jest niezbędny plujesz jadem i nienawiścią widać masz kompleksy na wiadomym tle
Anonim, 30.06.2011, 15:30
Chyba ktoś Cię mocno skrzywdził na Niebuszewie skoro takie brednie wypisujesz. Od Niebuszewa wymieniłbym dzielnice gdzie dużo łatwiej dostać po głowie np. Śródmieście, Arkońskie, Pomorzany, Skolwin Stołczyn, Żelechowo itd.
mkk, 30.06.2011, 15:39
Do nieszczęśliwego TOMASZA widać chłopcze że wiesz to wszystko z własnego doświadczenia.Powinieneś jak najszybciej razem z pewnym prezesem Jarkiem udać się na obserwację do dobrego SZPITALA DLA PSYCHOLI.
BODZIO, 30.06.2011, 16:13
Co ty piszesz tyś chyba z koniem sie na łuby pozamieniał gdzie ty takie coś widziałeś chyba jak sam z tymi psami to robisz
Na Robotniczej tam to sie dzieje dopiero samochody z pod komendy kradną
Anonim, 30.06.2011, 16:25
Na Niebuszewie mieszkam od roku i o ktorej w nocy bym nie wracal, jeszcze nikt, mnie nie zaczepil... no chyba ze szluga albo panie kierowniku 20 groszy... Ale to chyba normalne....Nikt nie groził.
P.S jak sie chodzi po bramach i się traktuje ludzi jak pod ludzi... no to sorry
el_lamerek, 01.07.2011, 11:34

Polecamy