Szczecin: Nie było chętnych do wynajmu pomieszczeń. Zaczną eksmitować

Tagi:
Nie do trzydziestu, a jedynie do kilku pomieszczeń tymczasowych będą trafiali dłużnicy komunalni. Pierwsze eksmisje już wkrótce.
  • Szczecin: Nie było chętnych do wynajmu pomieszczeń. Zaczną eksmitować

    GDP

– Nawet te kilka lokali pozwoli nam na uruchomienie procedury odzyskiwania mieszkań, które do tej pory zajmowali najbardziej oporni dłużnicy. Dzięki znowelizowanym przepisom w ciągu roku będziemy odzyskiwać od kilkunastu do kilkudziesięciu mieszkań – mówi Szymon Dominiak-Górski z Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych.

W kolejce do eksmisji czeka ok. 3 tysięcy osób. Długi szczecinian za nieopłacone czynsze w mieszkaniach komunalnych to aż 107 mln zł. W kolejce na mieszkanie czeka kilkanaście tysięcy osób. Odzyskane mieszkania będą przeznaczone do prywatyzacji lub wynajęcia.

Szczecin jest jednym z pierwszych miast w Polsce, który wprowadza w życie znowelizowane przepisy o dłużnikach. W największym skrócie to szybka ścieżka na eksmisję opornych lokatorów z zadłużonych mieszkań komunalnych, którym sąd nie przyznał prawa do lokalu socjalnego. Najwięksi dłużnicy trafią z nich do pomieszczeń tymczasowych. To właśnie takich lokali od kilku miesięcy poszukuje miasto. To mogą być np. baraki z dostępem do wody, ciepła i światła. Dłużnik będzie tu przez miesiąc. Potem wyrokiem sądu trafia do schroniska dla bezdomnych. Jeśli tam się zreflektuje i zacznie spłacać długi, ma szansę na powrót do kolejki mieszkaniowej. Jeśli nie – pozostanie w schronisku. ZBiLK liczył, że znajdzie trzydzieści pomieszczeń tymczasowych. Wtedy rocznie mógłby eksmitować nawet kilkaset osób.

Zobacz również: Kto nie zapłaci czynszu, ten szybko wyląduje w schronisku? 

– Tych lokali będzie mniej niż dziesięć, ale i tak pomoże nam to odzyskiwać mieszkania – tłumaczy Dominiak-Górski. Umowa w sprawie przejęcia lokali tymczasowych od oferentów ma być podpisana w najbliższym czasie. Termin pierwszych eksmisji nie jest znany. ZBiLK szacuje, że będzie to czerwiec lub lipiec.

– Taka procedura odbywa się po raz pierwszy. Chcemy się do niej porządnie przygotować, aby w trakcie nie pojawiły się jakieś wątpliwości. Nasi prawnicy twierdzą, że decyzje sądów o eksmisji z lokali tymczasowych do schroniska dla bezdomnych będą zapadać szybko. Dzięki temu proces odzyskiwania mieszkań komunalnych będzie mógł się toczyć szybko – mówi Dominiak-Górski.

Lista pierwszych dłużników do eksmisji jest już gotowa. To samotne osoby z największymi zobowiązaniami i przy okazji najbardziej oporne do płacenia. ZBiLK przyznaje, że w przyszłości eksmisji dotkną też rodziny. 

Autor: GDP
7komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (7)

niech dadza ludziom prace mozliwosci zarobku, a potem eksmisja, najlatwiej wyrzucac,
putbill, 17.05.2012, 05:49
jeżeli (chyba)w Stargardzie dano możliwość odpracowania długu 300 osobom a zgłosiło się tylko 20 to powiedz mi ilu z tych 300 naprawdę nie jest w stanie płacić czynszu? w większości są to ludzie którzy uwazali ze mogą czynszu nie płacić bo i tak nic im nie zrobią do pracy za 900zł nie pójdą przecież bo opieka przestanie im pomagać itd itp najgorzej że tacy ludzie demolowali te mieszkania oraz otaczające środowisko dobrze że przestają być bezkarni
Kasia, 17.05.2012, 07:58
o eksmisji słyszę od lat,tylko jałowa dyskusja,także teraz od wiosny zapewniali,że będą eksmitować i co? nic,znowu przeciągają już na lipiec a niedługo powiedzą,że brak mieszkań tymczasowych,a tacy dłużnicy celowo nie płacą i mają się dobrze.A ja nie mam zamiaru płacić za nierobów i nieudaczników w większości zajmujących olbrzymie mieszkania.
szczecinianka, 17.05.2012, 10:34
Popieram! Czemu ktoś chętny do płacenia ma cierpieć tylko dlatego że jakiś obibok nie potrafi się ogarnąć. Czynsze komunalne nie są wysokie i każdy przy minimalnym wysiłku jest wstanie na niego zarobić i mieć na życie. Prawem do eksmisji powinni również objąć pijaków żyjących z MOPSu i zasiłków rodzinnych, gdzie jest wykazane znaczne nadużycie alkoholu.
Szmerglu, 17.05.2012, 07:52
ja płace 1150 zł mieszkanie komunalne wybudowane w latach 20 .to taki leń co nie chce pracować za 900zł nawet na czynsz by nie zarobił prąd i gaz to dodatkowe 100zł bilety na dojazd do pracy nastepne 100zł na jedzenie też by się coś przydało.Zasiłek na dziecko to 70 zł panie Szmerglu.Dzieci z tych mieszkań też do noclegowni ?czy do domu dziecka ?utrzymanie 1 dziecka w rodzinie zastępczej to ponad 2 000zł
Zaleska, 17.05.2012, 08:42
Mega ściema te twoje wyliczenia:
PO PODWYŻKACH (!) czynasz ma wynosić 8-9 zł / m2 dla mieszkań o wysokim standardzie, czyli twoje 1100 pln to by bylo za mieszkanie 122 m2. Jeżeli faktycznie masz taki czynsz i jest ci ciężko - to może oznaka że osoba zarabiająca grosze nie powinna mieszkać w mieszkaniu 120m2, hę?
S., 17.05.2012, 11:19
ścieki, wywóz śmieci jak jest rodzina z trojgiem dzieci to są duze sumy a jeszcze ogrzewanie 1150 zł to bedzie za mieszkanie 55m
zalewska, 17.05.2012, 13:59