Szczecin: mieszkańcy są dłużni miastu 90 milionów złotych

Sześć tysięcy osób nie płaci czynszu Zarządowi Budynku i Lokali Komunalnych w Szczecinie. Lokatorzy są dłużni tyle, ile niemal kosztuje budowana obecnie hala sportowa. Zastanawiamy się czy jest sposób na dłużników.
  • Szczecin

    archiwum GS

Jest wiele możliwości, by poradzić sobie z zadłużeniem wobec ZBiLK. Decyduje się na to niewiele osób, bo możliwości windykacyjne są bardzo mizerne. 

– Jest kilka mechanizmów odpracowywania długu. W tym roku możemy, wraz z Powiatowym Urzędem Pracy w Szczecinie, zaproponować 15 stanowisk pracy. Zatrudniło się jednak zaledwie 7 osób z sześciu tysięcy zadłużonych – tłumaczy Szymon Dominiak-Górski ze ZBiLK. – W czerwcu pieniądze zostały przyznane, ci ludzie pracują od lipca. Nie ma jednak wielkiego zainteresowania.

Można ubiegać się też o umorzenie zadłużenia. Jest to jednak jednorazowa pomoc skierowana do tych, którzy podejmują się różnych programów proponowanych przez ZBiLK, takich jak chociażby odpracowywanie długu. Dodatkowo sytuacja powinna mieć uzasadnienie w kondycji ekonomicznej zadłużonych osób, czy rodzin.

– Wreszcie, proponujemy osobom, które nie chcą wpadać w zadłużenie zamianę mieszkania na takie, o mniejszej powierzchni. Tutaj również jest niewiele chętnych – mówi przedstawiciel ZBiLK.

Trybunał Konstytucyjny szykuje przepisy

Najwięcej długu mają mieszkańcy centrum, zachodnich i północnych dzielnic Szczecina. Wśród nich jest wiele osób z kategorii "wyuczonej biedy". Pracują "na czarno", korzystają z pomocy społecznej i mimo to nie płacą.

– Od 1998 roku osób zadłużonych przybywa, są dłużni 90 milionów złotych. Rocznie dochodzi do tej sumy 5 kolejnych milionów. Najwięcej, bo 12 milionów było w roku ubiegłym i 2002, gdy upadła stocznia – tłumaczy Dominiak-Górski. – Jest szansa, że niedługo się to wszystko ukróci. Trybunał Konstytucyjny przygotowuje odpowiednie przepisy prawne. Opracowywane są możliwości eksmisji mieszkańców zadłużonych do hoteli robotniczych. Choć trzeba przyznać, że w naszym mieście jest to już praktykowane. W niewielkim jednak stopniu.

Wyroków eksmisji do lokalu socjalnego w gminie jest 2500. Pozostałych czekających jest 8 tysięcy osób. W zeszłym roku przydzielono zaledwie 400 takich lokali. – To bardzo niewiele. Prawo musi się zmienić i być bardziej restrykcyjne dla dłużników,przede wszystkim tych z wyrokami.

Temat baraków socjalnych ucichł

Przed laty w Szczecinie pojawiła się propozycja, by dla dłużników stworzyć na obrzeżach miasta baraki socjalne. Przygotowywane były projekty. Wszystko jednak utknęło na etapie wskazania lokalizacji. Mówiono o rejonach okolicy ulicy Cukrowej, czy Wielgowie. – To by się sprawdziło, gdyby połączone było ze świetlicą środowiskową, gdzie wyciągano by ludzi z nałogów – podsumowuje Dominiak-Górski. – Bez tego stworzylibyśmy straszne miejsce. Temat póki co ucichł. 

Autor: redakcja.regiodom
Współpraca: Andrzej Kus
11komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (11)

Najwyższy czas egzekwowac prawo a nie zajmowac się jałową dyskusją,znam osoby,które wogóle nie przejmują się długiem za najem od miasta,przecież do wspólnoty wpływają opłaty za wodę,ścieki,śmieci,bo miasto zanich płaci a miasto ,to My podatnicy,więc woda leje się strumieniami,bo za darmo.Na ul.Małopolskiej,dłużnicy zajmują olbrzymie pokoje,niby nikt nie pracuje,ale żyją dostatnio,bo pracują na czarno.Proponuję,bezwzględnie zamianę z dużego na małe,lub na Zelechowo czy podobne odległe dzielnice,tam podobno są takie mieszkania bez wygód,dla nierobów żyjących na Nasz koszt.
xxx, 12.09.2011, 11:29
Regiodom :-) A więc powtórzę - 6000 mieszkań x 2 do 3 osób daje rozmiar tragedii w 300-400 tyś wiosce z tramwajami. Jak od 1998 roku się nic nie robiło i pozwoliło tak eksplodować temu zadłużeniu, to nie dziwi nic,.Ciocie i wujkowie, rodzinki nomenklatury partyjenej nie kwapi się do pracy, jak koryto zagrożone w wyborach. Jak pierdzieli w stołki i nic nie robili tak pierdzą dalej i czekają na wyniki plebiscytu do koryta. Zlikwidujecie więcej zakładów, zróbcie Floating garden z żebrakami jak na deptaku Bogusława. Jak eksmitujecie na bruk, to więcej będzie zająetych ławek przez bezdomnych. Brawo władza. ot pajace i darmozjady.
Władzy się nie , 12.09.2011, 11:45
Ty chyba jakiś sfrustrowany dzieciak jesteś , żeby swoje miasto nazywać wiochą , ale to już Twój problem i Twojego analityka . Ja natomiast nie mam zamiaru jako mieszkaniec tego miasta płacić za takich jak Ty wieśniaków (wszak sam powiedziałeś , że mieszkasz na wsi ) którzy szukają byle pretekstu , aby uniknąć stosownej opłaty za to z czego się korzysta i zwala winę na wszystko i wszystkich .
Prezes, 12.09.2011, 13:29
niej dzięki swojemu państwu. Jak likwiduje się we wszelki możliwy sposób firmy w Szczecinie - tak tej wiosce, która kiedyś była miastem. 1300 osób wymeldowujących się ze Szczecina w skali roku to jest najlepszy wskaźnik bogacenia się tego miasta. Ci ludzie nie płacą tu już podatków, nie wydają pieniędzy. Następni wegetują, bo za głodowe pensyjki nie stać po kupnie jedzenia i ubrań na opłatę czynszu. Gówniany kraj z gównianymi politykami do tego doprowadziły. Myślisz, że marzeniem tych ludzi było się znaleźć w tej sytuacji?? Ja mam dom i nie dokładam do nich, ale jestem człowiekiem i umiem się pochylić nad potrzebującym. Ty jesteś figo fago zapominającym jaka jest przyczyna tego stanu rzeczy, a skupiającym się nad ostatnim elementem tej układanki. Ok eksmituja ze 20000 ludzi na bruk w wieśniakowie szczecińskim - pięknie będą wyglądały dworce, klatki schodowe i deptaki. Myślisz, że turyści przyjadą do takiej zaśmierdniętej nory ??? Bo wiochą tego już nie nazwę
ddd, 12.09.2011, 15:45
Aja jjaj . Ci co się wyprowadzają ze szczecina wprowadzają się do ościennych gmin bo się tam pobudowali ( pewnie z biedy ) .Musiałbyś zobaczyć zobaczyć tych wegetujących i niepłacących , ale byś się zdziwił . Przeczytaj artykuł jeszcze raz . Przecież dług można odpracować , ale im się nie chce bo po co . Mówisz że nie dopłacasz bo mieszkasz w domu ? i tu się mylisz . Płacisz podatki miejskie i z tych pieniędzy dopłacasz . Przecież można by było wydać je na coś innego . Jak zawiśnie nad nimi groźba eksmisji to szybciutko znajdą pieniądze . Widzę jednak , że nie lubisz ani mojego miasta , ani mojego kraju (nie wiem gdzie jest Twój kraj to na jego temat się nie wypowiadam) dlatego prosiłbym o więcej szacunku dla mieszkańców tego pięknego miasta.
Prezes, 13.09.2011, 07:00
Trzeba tak zmienić przepisy żeby takich brudasów,meneli i cwaniaków którzy jak to ktoś nazwał "wyuczyli sie" biedy można było eksmitować na bruk,może to ich czegoś nauczy a jak nie to najwyżej zamarzną zimą i też problem z głowy.
Cywil, 12.09.2011, 11:41
twój idiotyczny pomysł. Jak się rabuje gospodarkę i ustawia lewe przetargi, to kraj zbliża się do poziomu brazylijskich slumsow lub poziomu republik bananowych.
ddd, 12.09.2011, 11:49
W d*pie byliście i gó*no widzieliście. Prawda jest taka, że czynsze w Szczecinie są jednymi z większych w Polsce. ZBiLK specjalnie działa na szkodę najemców. Dla mieszkańców, którzy nie pracują i są zadłużeni powinno się oferować mieszkania socjalne, natomiast dla mieszkańców, którzy mieszkają w swoich mieszkaniach po przeszło 50 lat powinno się oferować możliwość wykupienia na własność. To by załatwiło problem raz na zawsze. Bo jak eksmituje się wszystkich to mieszkania będą puste via ulica Jagiellońska. Myślę, że nikt nie chce aby Szczecin był miastem duchów. NIE POzdrawiam.
Mieszkaniec SZCZECINA, 12.09.2011, 11:54
A tak pozwalamy, by owym strasznym miejscem było samo centrum miasta. Niech eksmitują ich do baraków socjalnych na wygwizdowie i niech to menelstwo się pozabija, jeśli będzie miało taką ochotę.
Marcin, 12.09.2011, 13:00
Oznaką słabości państwa jest zadłużenie jej mieszkańców !
I nie chodzi o długi konsumpcyjne ale właśnie o długi opisywane w reportażu .
Jeżeli obywateli nie stać na opłaty związane z bytem codziennym to są dwie możliwości albo władze są mierne w egzekwowaniu należności albo pracodawcy są miernymi pracodawcami , traktując pracowników jako tanią siłę roboczą !
Tak czy inaczej jest to ewidentny rozkład państwa !
...Marsjanie nie zagrażają Ziemi ale tz."urzędnicy", "władza", "pracodawcy" !
mieszkaniowe absurdy, 12.09.2011, 13:22
Dajcie ludziom prace!!!To będą mieli z czego płacić.
Piotrek, 12.09.2011, 14:46