Szczecin: Bat dla dłużników

Tagi:
Dwa tysiące dłużników w Szczecinie z wyrokami eksmisji, którzy nie płacą czynszu, czy są sprawcami przemocy może trafić na bruk – mówi nowe prawo.

Pojawiły się doniesienia, że dłużnicy lokali komunalnych będą masowo eksmitowani do hoteli robotniczych. Pracownicy Zarządu Budynku i Lokalni Komunalnych zaprzeczają. Eksmisje będą, ale do pomieszczeń socjalnych.

– Na tę chwilę nie mamy podpisanej umowy z żadnym hotelem. Pomieszczenia posiadamy we własnych zasobach i nie ma potrzeby, by szukać innego rozwiązania – mówi Szymon Dominiak-Górski. – Eksmisje do takich miejsc będą stosowane wobec tych, co dewastują mieszkania, zakłócają ciszę nocną, uprzykrzają życie innym.

Dotąd ustawa działała w taki sposób, że również im musieliśmy zapewnić lokal socjalny: odnowiony i wyremontowany. W ciągu paru tygodni robili z tego pobojowisko. Teraz nie będzie takiej konieczności. Będą trafiali do lokali tymczasowych. 

Tylko na pół roku

W Szczecinie wydano ponad dwa tysiące wyroków eksmisyjnych. Lokale tymczasowe mają zupełnie inny komfort. Ponadto eksmitowany będzie mógł w nich spędzić maksymalnie pół roku. Później na własną rękę poszuka miejsca, albo trafi do schroniska dla bezdomnych.

Marta Giezek, dyrektor MOPR w Szczecinie twierdzi, że przed nimi poważne wyzwanie. Już teraz w schroniskach powoli zaczyna brakować miejsc. Nie są one przystosowane do przyjęcia dużej liczby kolejnych mieszkańców.

– Nad tym problemem trzeba mocno popracować. Nie dość, że brakuje miejsc, to przyjęcie kolejnych eksmitowanych prowokuje zagrożenie – przyznaje. – Przypominam, że prawo to dotyczy również sprawców przemocy. Trzeba wszystkim, oprócz noclegu, zagwarantować też bezpieczeństwo. W tej sprawie powinny również wypowiedzieć się organizacje pozarządowe prowadzące takie obiekty. 

Nowe schronisko w Policach

Arkadiusz Oryszewski, kierownik schroniska dla bezdomnych Fenix w Szczecinie przekonuje, że w sprawie eksmisji nikt ze szczecińskich władz z nim nie rozmawiał. Rozwiązanie z trudnej sytuacji znalazł burmistrz Polic, który zapowiedział, że w tym mieście stworzy nowe schronisko.

– Poprosił, żebym je poprowadził. Szuka teraz miejsca. Zgłaszają się też mniejsze gminy, które również widzą ten problem. W Szczecinie jeszcze nie było żadnego sygnału – mówi. – Nie jesteśmy przygotowani do przyjęcia kolejnej dużej grupy ludzi. I tak zimą mamy najbardziej obłożone schronisko w województwie. Mieszka tutaj nawet 200 osób. Dostawiamy łóżka awaryjne. Już teraz trafiają też ludzie po eksmisji z działek czy innych miejsc. Nie wyobrażam sobie, jak będzie później. Nie ma nawet możliwości rozbudowania naszego obiektu.

Zapytaliśmy urzędników o to, jak oni zamierzają rozwiązać problem. Nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi. Nowe prawo wchodzi w życie z dniem 17 listopada. W rzeczywistości egzekwowane będzie mogło być od kwietnia, gdy skończy się zimowy okres ochronny. 

Autor: GDP
6komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (6)

Zwolnić urzędasów, wylicytować ich nieruchomości, a w ich miejsce zatrudnić ludzi, którzy utracili pracę w wyniku nieudolności tych pierwszych. Wtedy będą mieli z czego opłacić czynsz.
Witek, 10.10.2011, 23:32
ewa, 11.10.2011, 08:33
Widocznie obrońcy osób z wyrokami eksmisyjnymi albo sami taki mają albo nie wiedza co mówią. My lokatorzy i właściciele chcemy mieć spokój w nocy i niedewastowane klatki, podwórka. My robimy, a oni niszczą. My o 6 rano do pracy, a oni w południe do opieki społecznej. My po pracy chcemy spokój, a oni zaczynają całonocną zabawę. My w zębach niesiemy zapłatę za mieszkanie i media, a oni dobierają się nielgalnie (zagrożenie wybuchem!).
To z naszych podatków utrzymujmy tą bandę nierobów, Często tylko dzieci narobią, bo opieka łaskawszym okiem spojrzy. Młode baby z 2-3- 4dzieci bez szkoły nie mogą znaleźć pracy? A jakie to niby stanowiko by je zadawalało?
Dyrektora? A faceci po wyrokach na zwolnieniu warunkowych, w którym jednym z warunków było podjęcie pracy? Też ciężko? Pewnie! Po co pracować jak opieka da, Caritas da itp. instytucje. Możn aokraść garaż, piwnicę... Na piwko wystarczy.
Chronić powinniśmy tych co z powodów zdrowotnych lub likwidacji miejsc pracy znalazły się na dnie.I to też nie ciągle! Pół roku i koniec!
I koniecznioe sp[arwqdzić czy ma samochód. Ma - koniec z zapomogami. Na Zachodzie taka osoba nie dostanie zasiłku. A u nas?
Już 2-3 pokolenie wyrosło takich co mają uczulenie na pracę.
gość11, 11.10.2011, 09:47
w, 11.10.2011, 11:33
bardzo dobre prawo , nareszcie sie skonczy bezkarnosc, przypominam ze oni nie miszkaja za darmo tylko kazdy obywatel musi placic na tych nierobow
zworki, 11.10.2011, 11:40
Słyszałem kiedyś bezrobotnego z niepełnym podstawowym, że za mniej jak 2 tysiące miesięcznie to nie opłaca mu się wstawać tak wcześnie rano.
art-b, 11.10.2011, 12:18