Stargard: Za stare dostaną nowe

Kończy się budowa kolejnego budynku na osiedlu Lotnisko. Zamieszka tam 27 rodzin. Na lepsze warunki mieszkaniowe mają szansę osoby z listy oczekujących na mieszkanie komunalne.
  • Jeszcze w listopadzie odbędzie się odbiór techniczny budynku przy ulicy Śniadeckiego 9.

    Trwają tam ostatnie prace.

    Wioletta Mordasiewicz

W Stargardzie kontynuowany jest projekt, dzięki któremu stargardzianie mieszkający w złych warunkach mogą je sobie polepszyć, uzyskując lokal w nowym budownictwie. Pod warunkiem jednak, że zajmują mieszkania komunalne, bądź socjalne i zrzekną się do nich praw.

– Do tych mieszkań wprowadzą się także najemcy, którzy znajdowali się na komunalnej liście oczekujących – informują przedstawiciele  Stargardzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

To nowy sposób miasta na zaspokajanie głodu mieszkaniowego.

Opuszczane przez stargardzian mieszkania są automatycznie przekwalifikowywane na socjalne. Te zaś remontuje się i przekazuje kolejnym osobom na listach oczekujących.

Wedle takich właśnie zasad powstał trzyklatkowy budynek przy ulicy Śniadeckiego 9. To trzeci z kolei blok, który stanął w ostatnich latach na osiedlu Lotnisko. Wybudowało go STBS, a zamieszka w nim 27 rodzin, które klucze do nowego lokum otrzymają przed świętami Bożego Narodzenia.

Wszystkie nowe lokale są przeznaczone do dyspozycji miasta. Budowa bloku przy Śniadeckiego 9 kosztowała 4 miliony złotych. Wybudowano go na zlecenie i potrzeby miasta, które zawarło umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na dofinansowanie oraz z TBS na realizację takiej inwestycji.

Przeczytaj również: Mieszkania w TBS. Dla kogo i ile to kosztuje 

– Warunkiem przekazania dotacji z Funduszu Dopłat BGK po formalnym zakończeniu inwestycji jest to, że miasto musi powiększyć swój zasób lokali socjalnych o co najmniej taką ilość i taką samą powierzchnię, jaka zostanie  oddana w nowym budynku na osiedlu Lotnisko – dodaje TBS. Latem ubiegłego roku na podobnej zasadzie wybudowano budynek z 22 mieszkaniami przy ul. Śniadeckiego 7.

W pierwszym budynku, wzniesionym przy Śniadeckiego 5, są 22 mieszkania. Łącznie z przekazanymi w grudniu 2013 mieszkaniami w trzecim bloku, w dyspozycji miasta znajdzie się 71 mieszkań na os. Lotnisko.

Dzięki temu systemowi stargardzianie, którzy mieszkają w lokalach komunalnych w dość trudnych warunkach, mogą skorzystać z zamiany na lokal o wyższym standardzie. Osoby zainteresowane takimi zamianami są jednak poddawane weryfikacji finansowej. Takie rozwiązania są proponowane najemcom, którzy nie zalegają ze spłatą czynszu. 

Autor: Wioletta Mordasiewicz
4komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (4)

Więcej powinni budować na wynajem. Symulacja kosztów zrobiona przez http://tbs24.pl dowiódła że TBS to najtańsze mieszkania
wiktorgg, 19.11.2013, 08:45
Tak między Bogiem a prawdą TBS są mieszkaniami pod wynajem, wszak najemca nigdy nie zostanie ich właścicielem
kk, 21.11.2013, 12:23
i znow patologia z centrum na lotnisko powoli sie z osiedla robi patologia
;(, 20.11.2013, 11:49
A JA WŁASNIE PRZEZ TĄ PATOLOGIE ZDAJE STARE LOKUM I UCIEKAM NA LOTNISKO. I MIAŁAM NADZIEJE ŻE JUŻ GORZEJ NIE TRAFIE TYLKO NA LEPSZE.A TO SIĘ OKAŻE W GRUDNIU
MAJA, 21.11.2013, 23:04

Polecamy