Starachowice: budują blok socjalny. Lokale tylko dla osób regularnie płacących czynsz

Nowy blok socjalny ma już mury, a wkrótce będzie też dach. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2015. W nowym budynku będą 34 mieszkania dla lokatorów, którzy regularnie płacą czynsz.
  • Plac budowy bloku socjalnego w Starachowicach

    – Prace idą zgodnie z planem. O ile pogoda nie pomiesza szyków, na koniec wakacji chcemy mieć budynek przykryty dachem – mówi Marcin Błaszczyk, kierownik robót przy budowie nowego bloku socjalnego przy ulicy Ostrowieckiej.

    Monika Nosowicz-Kaczorowska

Trwa budowa nowego bloku socjalnego przy ulicy Ostrowieckiej. Prace są już mocno zaawansowane, a budowa ma zostać zakończona do końca tego roku. Powstały już dwie kondygnacje budynku, niemal kompletne są ściany trzeciej, ostatniej kondygnacji.

PoznajKontrowersyjne sposoby na pozyskiwanie lokali socjalnych 

– W przyszłym tygodniu planujemy rozpoczęcie kładzenia prefabrykowanego stropu, później zaczniemy budowę dwuspadowego dachu. Krycie dachu planujemy zakończyć do końca wakacji lub krótko po rozpoczęciu roku szkolnego. Wiele zależy od pogody – mówi Marcin Błaszczyk, kierownik robót. – Wewnątrz wykonana jest część instalacji elektrycznych, wkrótce zaczynamy montaż instalacji sanitarnej. Po zakończeniu budowy dachu czeka nas jeszcze ocieplenie i otynkowanie budynku z zewnątrz oraz prace wykończeniowe w środku. Na ścianach wykonane zostaną tynki, na podłogach będzie położona terakota, w łazienkach na ścianach położymy płytki. Do końca roku mieszkania będą gotowe, tak aby mogli do nich wprowadzać się najemcy.

Wejście na poziomie pierwszego piętra

Marcin Błaszczyk podkreśla, że od czasu przejęcia placu budowy wiele czasu poświęcono na odpowiednie przygotowanie placu budowy. Nowy budynek budowany jest poniżej skarpy, na której stoi pierwszy blok socjalny. Zanim zaczęła się właściwa budowa, pracownicy musieli umocnić betonową opaską brzeg skarpy i wykonać roboty ziemne oraz przyłącza kanalizacyjne, wodociągowe i ciepłownicze, czyli inwestycje, które obecnie skrywa ziemia. Co ciekawe, do budynku będzie wchodzić się na poziomie pierwszego piętra, przejściem prowadzącym ze skarpy. Lokatorzy z parteru, którzy będą chcieli wyjść z budynku, najpierw będą musieli wejść po schodach na pierwsze piętro.

Uporządkują teren wokół

Zanim blok przejmą lokatorzy, Przedsiębiorstwo Usługowo-Budowlane Andrzej Król z Kajetanowa, które za prawie dwa miliony złotych buduje blok, ma też uporządkować teren wokół niego. Obok nowego budynku, od strony zachodniej powstanie plac zabaw, a teren wokół bloku zostanie wyłożony płytami betonowymi. Planowane są też nasadzenia roślinności. Powyżej, na skarpie, w pobliżu starego budynku wybudowany ma być parking na sześć samochodów, będzie też trzepak i altana na śmietnik. Do budynku na skarpie będzie prowadził chodnik z kostki brukowej.

Mieszkania socjalne dla 34 rodzin

Nowy budynek ma mieć 958 metrów kwadratowych. Powstaną w nim 34 mieszkania. Dwa z nich będą przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Zobacz równieżW Kielcach lokatorzy dostali od miasta domki z ogródkiem 

Urzędnicy planują, że do budynku przesiedleni zostaną między innymi lokatorzy zajmujący mieszkania w barakach na Bugaju, którzy regularnie płacą czynsz. Nowi najemcy prawdopodobnie będą mogli przeprowadzać się w pierwszym kwartale 2016 roku. Baraki na Bugaju mają zostać zburzone, dzięki czemu gmina Starachowice ma zyskać atrakcyjne dla inwestorów tereny.

Autor: Monika Nosowicz-Kaczorowska
2komentarzy
Dodaj komentarz

Komentarze (2)

Proponuję zobaczyć kto dostał socjalne na śląsku:
http://tbs24.pl/przeglad-artykulow/785-dla-kogo-mieszkania-socjalne.html
sebix33, 07.08.2015, 11:45
Skoro Pan jest kierownikiem budowy to obowiązują chyba jakieś zasady BHP? Krótkie spodenki i koszulka polo raczej nie przystoją na budowę za to dlugie spodnie, kask i obuwie ochronne powinny zainteresować szanownego "kierownika" chyba, że woli PIP :-)
Rzeszowianin, 09.08.2015, 23:37